Duševní nemoc? No neblázni!

Preventivní program pro střední školy a učiliště pokračuje i v letošním roce v režii jičínského střediska organizace Péče o duševní zdraví.

Cílem programu je šířit osvětu a bořit mýty o duševně nemocných lidech. Program je zaměřen na dospívající, kteří jsou vznikem duševní nemoci nejvíce ohroženi.

Sociální pracovníci organizace Péče o duševní zdraví v roce 2018 zahájili program návštěvou Dětského domova se školou Vrchlabí. Žáci se dozvěděli informace o duševním zdraví a nemocech a také, kde mají v případě potřeby hledat pomoc. Mluvilo se o předsudcích spojených s duševními nemocemi, o opovrhování a diskriminaci lidí s duševním onemocněním společností.

Program byl zaměřený zkušenostně a zážitkově, žáci mohli poznat na vlastní kůži, jak se přibližně cítí člověk trpící schizofrenií prostřednictvím skupinové hry Hlasy.

Hra pobíhá formou scénky, při níž se jeden z žáků ocitne v roli zákazníka v obchodě, který při nákupu zažívá sluchové halucinace, které vytvářejí jeho spolužáci. Na závěr programu se žáci setkali s člověkem, který má se schizofrenií vlastní zkušenosti. Vyslechli jeho životní příběh o nemoci i následném uzdravení.

Po skončení programu jeden z žáků pracovníkům potvrdil: „Bylo zajímavé setkat se přímo s člověkem s duševní nemocí, vidět, jak to zvládá a že s tím jde žít.“

Pracovníci letos s jistotou navštíví dvě další školy a ostatní mají v plánu pro prezentaci programu oslovovat. Chuť pokračovat v přednáškách na školách dodávají našim pracovníkům i pozitivní ohlasy.

„Ráda bych poděkovala za všechny děti, které se přednášky účastnily. Pomohli jste nám nahlížet na lidi s duševní nemocí jinak, než jak jsme to dělali. Za vysvětlení a pochopení, že i slabí mají právo žít kvalitní život, za to vám patří naše obrovské poděkování. Až mi někdo řekne, „koukni na toho blázna“, odpovím: „No, neblázni!“ napsala středisku PDZ Jičín za DDŠ Vrchlabí žákyně 9. třídy.

Michaela Venclová

 

Leták programu

Klíčová slova: