Blanensko – Blanensko se podobně jako další části jižní Moravy zapojilo do projektu nazvaného Euroklíč. Ten slouží především lidem se zdravotním postižením, kteří se díky klíčům dostanou na místa určená speciálně pro ně. Získat jej může zdarma každý člověk s průkazem ZTP, diabetik, stomik nebo onkologický pacient.
V Blansku tato možnost existuje asi čtrnáct dní. "Ačkoli v našem kraji se jedná o úplnou novinku, projekt vznikl už v roce 2007. Jednotlivá místa, kde se klíče dají používat, jsou rozprostřena po celém světě," uvedla Simona Musilová z blanenského odboru sociálních věcí.
O euroklíčích donedávna věděl jen málokdo. "Dosud se prostě projekt málo propagoval, ale v následujících měsících se budou informace mnohem více šířit mezi lidi," vysvětlila Musilová.
Euroklíč zajišťuje rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení, jako jsou třeba výtahy nebo schodišťové plošiny, osazených jednotným eurozámkem. Systém zpřístupňuje zařízení těm, pro něž jsou skutečně určena a brání jejich zneužívání vandaly či narkomany. Projekt se dostal například i do Letovic. "Snažíme se informace o euroklíčích šířit i dál. Předali jsme je třeba do Centra sociálních služeb města Letovice nebo diakonii Českobratrské církve evangelické Letovice. Obcím z pověřeného území jsme odeslali dopis se žádostí o zveřejnění letáku a stejně tak i předsedům osadních výborů místních částí města," řekla Věra Dvořáčková ze správního odboru letovické radnice.
V Letovicích už mají i první zájemce. "Zatím jsme vydali tři euroklíče a zaznamenáváme další dotazy týkající se míst, která jsou eurozámky osazena. U nás to je budova Českých drah a veřejný záchod na Masarykově náměstí," vyjmenovala Dvořáčková.
V Blansku se eurozámek nachází zatím pouze v obchodním domě Kaufland, ale podle Musilové je pravděpodobné, že do budoucna míst přibude. "Všechno záleží na zájmu lidí," dodala.