Exotické léčivky

04.02.2014 16:36

Tisíce let neměli lidé jinou možnost než využívat k léčbě to, co rostlo v jejich blízkosti. Ale vzdálenosti jsou dnes překonány. Sami na sobě tak můžeme vyzkoušet třeba semena, která dávají dlouhověkost indiánům v Amazonii, nebo byliny potírající choroby v Indii.

Plody

NONI

Keř latinsky nazývaný Morinda citrifolia, který plodí noni, roste na Havaji, ale také třeba v Malajsii a v Indii. Šťáva z noni ničí škodlivé mikroorganismy, působí protizánětlivě, zlepšuje trávení a posiluje imunitu. Navíc pomáhá při únavě a byly prokázány její účinky při depresích a střídání nálad. Do seznamu zdravotních neduhů, které noni pomáhá potírat, patří také závažná onemocnění, jako je chronický únavový syndrom, roztroušená skleróza, Crohnova nemoc.
NÁŠ TIP: Zkuste spojení šťáv z noni a z aloe vera. Obě složky se navzájem posilují ve svých účincích.

ACAI

Těmto tropickým bobulím domorodci přezdívají ovoce bohů. Rostou v hroznovitých trsech na palmách v brazilské oblasti Paraná a Amazonii. Acai vzhledem a barvou připomíná naše borůvky, chutí směs lesního ovoce a čokolády. Bobule jsou bohaté na antioxidanty a obsahují také vitaminy A, B, C, D a E, minerály, např. mangan, hořčík, fosfor, vápník, a nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro udržování zdravého srdce, cév a nervové soustavy.
NÁŠ TIP: Acai Berry Immunity defense posiluje imunitu. Tinktura obsahuje extrakt z brazilských bobulí acai berry v roztoku lihu, takže je jen pro dospělé.

GOJI

Říká se jí také kustovnice čínská. Patří k nejhodnotnějším plodům na naší planetě. Bobulky kustovnice obsahují 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků, jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů, obsahují vitaminy C, B1, B2, B6 a E. Jedná se o silný antioxidant, který předchází předčasnému stárnutí, podporuje vitalitu a sexuální potenci, působí jako afrodiziakum. Zlepšuje paměť, ulevuje při bolestech hlavy, snižuje krevní tlak a podporuje krvetvorbu.
NÁŠ TIP: Kustovnici můžete zkusit i v bylinném čaji Lycium chinense, který koupíte na internetu.

Kůra a kořeny

NEEM

Neem neboli nimba je název pro strom zederach indický. Z jeho listů a kůry se lisuje blahodárný olej, který má antiseptické účinky, takže je využíván hodně v kosmetice. Výtažky z čerstvých listů dokážou snižovat úzkost a stres. Účinné látky nimby také stimulují imunitní systém a tlumí bolest.
NÁŠ TIP: Neemová zubní pasta AYUCARE pomáhá k odstranění zubního kamene, působí přirozeně protibakteriálně a ošetřuje dásně.

VILCACORA

Mezi peruánskými indiány se od nepaměti traduje legenda o tom, jak zvířecí říše darovala člověku poznání vilcacory - liánovité rostliny s překvapujícími léčivými vlastnostmi. Lidé jí proto přezdívali "vilcacora" neboli "svatá". Rostlina je zralá teprve po 20 letech. Nejvíc léčivých látek je v její kůře a v kořenu. Obsahuje kombinaci alkoloidů, které pomáhají při léčbě zánětlivých onemocnění, infekcí, oběhových a neurologických chorob i při trávicích potížích.
NÁŠ TIP: Vývar z drcené kůry vilcacory (Uncaria tomentosa) je dobré pít vlažný, dospělí sklenku denně, dětem od tří let stačí půl skleničky. Byliny

GUDUCHI -CHEBULE SRDČITÁ

Latinsky se tahle bylinka jmenuje Tinospora cordifolia a roste v Nepálu. Dokáže posilovat imunitu a organismus člověka tak, aby sám znovu nabyl schopnosti obnovit svoji rovnováhu, omlazuje a obnovuje jaterní tkáň. V indické farmakologii je guduchi považováno za jedno z nejcennějších tonik a omlazujících prostředků, nazývá se "nektarem nesmrtelnosti".
NÁŠ TIP: Vysokohorský himálajský čaj Guduchi se skořicí díky přidanému koření působí protizánětlivě a podporuje trávení.

ALOE VERA

Nejlépe se jí daří v subtropických a tropických oblastech, ale můžeme ji pěstovat i doma v květináči. Poprvé ji v léčitelství použili starověcí Egypťané. Listy aloe vyplňuje gel tvořený z 96 procent vodou a zbylá čtyři procenta představuje koncentrát mnoha desítek látek. Ty dávají aloi vera rozsáhlé léčivé schopnosti. Užívání šťávy z ní pomáhá při trávicích potížích. Podílí se také na kompletní detoxikaci organismu, podporuje regeneraci beta buněk slinivky břišní, jater, příznivě působí i při protizánětlivých procesech, zlepšení stavu pokožky a regeneraci organismu.
NÁŠ TIP: Koncentrovaná šťáva Barny’s ACTIValoe je extrakt s prokazatelně nejvyšší biologickou aktivitou na našem trhu.

STÉVIE

Rostlina Stevia rebaudiana pochází z Paraguaye. Výjimečnost této sladké rostliny tkví v tom, že se po ní netloustne. Sladivé látky, steviosidy, jsou téměř v celé rostlině (mimo kořeny). Používají se ke slazení potravin, nápojů, v cukrářství, konzervárenském průmyslu, při výrobě zubních past a žvýkaček. Mají nulovou energetickou hodnotu a chutí se od cukru téměř neliší. Rostlina je dále bohatá na flavonoidy, vitaminy A, C, D, F, E a P, pektiny, aminokysleliny, křemík, vápník, draslík, hořčík, selen, železo, chrom, mangan, zinek a další.
NÁŠ TIP: Sladidlo Stevia !N je novinkou na našem trhu, jedna kávová lžička prášku sladí jako čtyři lžičky cukru.

Semena

GUARANA

Liána dlouhá až 10 metrů pochází z "největší lékárny světa", z deštného pralesa Amazonie. Je nazvána po indiánech kmene Guaraní, kteří její mletá semena po staletí užívali jako elixír dlouhého života. Guarana je přírodní životabudič, který dodává energii, zvyšuje koncentraci, zlepšuje sexuální potenci a krevní oběh. Také blahodárně působí proti bolestem a depresím, dokonce spaluje přebytečné tuky a odbourává příznaky kocoviny.
NÁŠ TIP: Originální brazilská Guarana v praktických tabletách má nejvyšší obsah guarany - 71,5 % v každé tabletě.

CHIA

Semínka šalvěje španělské mají tisíciletou tradici. Byla pěstována na jihoamerickém kontinentu a Aztékové vypozorovali jejich blahodárné účinky. Nedávno argentinská vláda podpořila projekt na jejich záchranu v místech původního výskytu. Semínka chia jsou považována za takzvané Novel Food, tedy "nové jídlo", které má výjimečný přínos pro zdraví.
NÁŠ TIP: Mike Benexia je novinkou na našem trhu. Obsahuje semínka chia a dávkovací odměrku. Pro podporu zdraví stačí sníst 10 gramů semínek denně.

Foto THINKSTOCK.CZ a archiv firem
Foto: Exotické bylinky působí i přes kůži

O autorovi: PŘIPRAVILA: ZDENA LACKOVÁ

Klíčová slova: