Festival Open House Praha 2023 bez bariér. Program nabídne i prohlídky pro osoby se sluchovým postižením

Festival otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 15. do 21. května 2023. Devátý ročník svátku městské architektury o víkendu 20. a 21. května zdarma zpřístupní veřejnosti více než 100 budov a prostorů na celém území hlavního města. Program festivalu je určen pro širokou veřejnost, a proto organizátoři i letos připravili na víkend několik speciálních prohlídek pro osoby se sluchovým postižením.

„Jak napovídá naše motto Architektura pro všechny, naším cílem je, aby byl festival přístupný skutečně všem skupinám obyvatel a abychom všem lidem umožnili poznávat pražskou architekturu. Ve spolupráci s odborníky tedy připravujeme i prohlídky pro návštěvníky se sluchovým postižením. Tyto prohlídky jsme nabídli již během několika předchozích ročníků festivalu a postupně se snažíme jejich kvalitu vylepšovat. Součástí programu jsou dále i prohlídky pro osoby se zrakovým postižením, pro rodiny s dětmi či pro cizince žijící v Praze,” říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

Speciální prohlídky pro osoby se sluchovým postižením proběhnou o víkendu 20. a 21. května ve spolupráci s Ústavem jazyků a komunikace neslyšících FF UK a Českou unií neslyšících. Součástí prohlídek jetlumočení do českého znakového jazyka a simultánní přepis. Na prohlídky je třeba se dopředu registrovat zde.

„Studenti a vyučující tlumočnického modulu Ústavu jazyků a komunikace neslyšících na Filozofické fakultě UK se do festivalu zapojují již šestým rokem. Jedná se o jedinečnou příležitost podílet se na smysluplné akci a zároveň se mnohému naučit. Společně s organizátory klademe důraz na to, aby nikdo z návštěvníků nebyl komunikačně vyloučený a z toho důvodu jsou tlumočené prohlídky do českého znakového jazyka zároveň simultánně přepisovány z mluvené češtiny do češtiny psané profesionály z České unie neslyšících. Těší nás, že v rámci tlumočnické praxe vznikají také užitečné dokumenty pro průvodce shrnující dosavadní zkušenosti ze spolupráce např. Desatero pro přípravu prohlídky, která bude tlumočena do znakového jazyka,” říká Mgr. Naďa Hynková Dingová, Ph.D., z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK.

Prohlídky pro návštěvníky se sluchovým postižením se uskuteční v těchto budovách:

Nová scéna Národního divadla – sobota 20. 5. 11.00 hodin

Málokterá budova v Praze se po svém vzniku dočkala tak rozporuplných reakcí. Stavba architekta Karla Pragera z roku 1983 budila hrůzu i nadšení. Jedni přijímali její smělou architekturu s uznáním a využití vyfoukaných skleněných tvarovek oceňovali, jiní stavbu odmítali. Nápad využít prostor vedle budovy Národního divadla se rodil dlouho a stavbě 

předcházelo několik architektonických soutěží. Budova se otevře u příležitosti 40 let od jejího otevření a 100 let od narození Karla Pragera, jemuž je letošní program věnován.

Továrna KOH-I-NOOR – sobota 20. 5. 15.00 hodin

Již před více než 110 lety začal vyrůstat ve Vršovicích průmyslový areál, ve kterém ještě donedávna sídlila výroba věhlasných stiskacích knoflíků a dalších produktů značky Koh-i-noor. Největší budovu areálu dodnes zdobí slavný znak dívky s patentkou v oku od významného českého malíře Františka Kupky. Industriální prostory by se v budoucnu měly proměnit v obytnou zónu.

Klárův ústav slepců – neděle 21. 5. 11.00 hodin

Pro stavbu Ústavu pro zaopatřování a zaměstnání dospělých slepců získal Alois Klar pozemek na Malé Straně darem od císaře Františka I. Se stavbou budovy v pozdně empírovém stylu započal až po jeho smrti syn Paul a dokončil ji v roce 1885 vnuk Rudolf. Na počest zakladatele dostalo prostranství před ústavem později název Klárov. Součástí staré budovy, kde dnes sídlí Česká geologická služba, je i kaple sv. Rafaela, patrona nevidomých. Areál byl na začátku 20. století ještě rozšířen o nárožní secesní objekt, známý jako Dům kultury těla, kde se nacházely tělocvičny, bazén a první sauna v Praze.

Libeňský zámek – neděle 21. 5. 15.00 hodin

Zámek prošel mnohokrát v minulosti stavebními úpravami až do rokokové podoby, kterou dnes můžeme při každé cestě srdcem Libně obdivovat. Opakovaně hostil mimořádné historické události, ubytoval císaře, krále či pražské primátory. Dnes je tato reprezentativní kulturní památka, obklopená upravenou zelení přilehlých parků, ozdobou Prahy 8 a současně sídlem jejího úřadu.

Událost na Facebooku: Open House Praha 2023 pro neslyšící

Vstup na prohlídky je zdarma, ale je potřeba se na ně registrovat předem prostřednictvím online formuláře.

Pro návštěvníky se sluchovým postižením organizátoři vytvořili i speciální video pozvánku.

Informace o programu pro návštěvníky se sluchovým postižením naleznete také na: www.openhousepraha.cz/festival-2023/bez-barier/program-pro-neslysici.

 

Michaela Pánková

 

 

 

 

Klíčová slova: