Festival Open House Praha 2025 i letos nabídne prohlídky pro osoby se sluchovým hendikepem

Od 12. do 18. května 2025 se uskuteční již 11. ročník festivalu Open House Praha. I letos se organizátoři snaží umožnit i lidem se sluchovým omezením nahlédnout do pražských budov a umožnit tak poznávat město a jeho bohaté architektonické dědictví. 

Festival zahájí od 12. května série doprovodných programů – debaty, přednášky, komentované prohlídky, procházky, výstavy a jiné akce. Svátek architektury pak vyvrcholí o víkendu 17. a 18. května otevřením 125 běžně nepřístupných budov a prostorů na celém území Prahy. Organizátoři již zveřejnili na webových stránkách jejich kompletní seznam.

Veřejnost bude moci zdarma nahlédnout do budov veřejných i soukromých – do historických paláců, reprezentativních vil, industriálních památek i současných novostaveb. Mottem letošního ročníku festivalu je Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti. Tematická linka navazuje na účast festivalu v mezinárodním projektu Open House Europe, který sdružuje partnery z 16 evropských zemí. 

Do dalších deseti let vstupujeme s novými nápady, pestrým programem, spoluprací s mnoha inspirativními osobnostmi, ale přitom se stále stejnou vizí: chceme otevírat město všem, nabídnout lidem možnost, jak poznat místo, kde žijí, objevovat vše staré a tajemné, stejně jako vše nové a moderní, co ovlivňuje náš každodenní život,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá a dodává: „Letošní téma zve k zamyšlení nejen nad architekturou minulosti a jejími odkazy, ale hlavně nad tím, co tu po nás zůstane dalším generacím. Nadčasové stavby? Město, které bude schopné čelit novým výzvám? Nebo tu zanecháme cosi nepoužitelného, neschopného proměny?

 

Prohlídky pro osoby se sluchovým hendikepem

Ve spolupráci s celou řadou partnerů nabídne festival o víkendu 17. a 18. května 2025 speciální prohlídky těchto objektů v konkrétních časech:

  • ČZU v Praze – Pavilon tropického zemědělství – sobota 11 hodin,
  • Pražský hrad – Hartigovská zahrada a Plečnikův pavilon – sobota 14 hodin,
  • Nádraží Praha-Bubny – Centrum paměti a dialogu Bubny – sobota 16 hodin,
  • Arcibiskupské gymnázium – neděle 11 hodin,
  • Umělecká zahrada – neděle 14 hodin,
  • Historická loděnice Českého Yacht Klubu – neděle 16 hodin.

Na festivalu budou opět spolupracovat studenti tlumočení do českého znakového jazyka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. 

„Informační přístupnost pro neslyšící je stále velmi opomíjené téma ve společnosti a my si vážíme postoje organizátorek festivalu k této problematice,“ říká Klára Herčíková, vyučující tlumočnické specializace na Ústavu bohemistiky FF UK. 

„Studenti a studentky tlumočení se na akci poctivě připravují, aby co nejlépe zprostředkovali/y komentované prohlídky uživatelům českého znakového jazyka. Ačkoli s profesí teprve začínají, je pro ně přátelská a vstřícná atmosféra festivalu nápomocná při získávání důležitých tlumočnických zkušeností,“ dodává.

Uživatelé preferující psanou formu češtiny mohou současně využít službu simultánního přepisu, kterou zajišťuje Česká unie neslyšících. Vybrané prohlídky jsou tak přístupné všem osobám s různými komunikačními preferencemi. 

Speciální prohlídky budov se uskuteční o víkendu 17. a 18. května 2025 ve spolupráci s Ústavem bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících Filozofické fakulty UK. Vstup na prohlídky je zdarma, nutná je registrace na webových stránkách, kde je k dispozici i video pozvánka tlumočená do českého znakového jazyka. 

Více na: https://www.openhousepraha.cz/festival-2025/bez-barier/neslysici/

Více o otevřených budovách

Prohlídky festivalu Open House Praha pro návštěvníky se sluchovým postižením se uskuteční v těchto budovách:

 

ČZU v Praze – Pavilon tropického zemědělství – sobota 17. 5. 11 hodin

Česká zemědělská univerzita otevřela v roce 2020 „zelený pavilon“. Fakulta tropického zemědělství se tak dočkala po více než půlstoletí své existence vlastní budovy a stala se tak první evropskou institucí zaměřenou na vzdělávání a výzkum v oblasti tropického zemědělství, která disponuje tak moderní infrastrukturou. Navštivte budovu, která získala cenu Adapterra Awards pro příkladnou udržitelnou stavbu v podmínkách klimatické změny.

 

Pražský hrad – Hartigovská zahrada a Plečnikův pavilon – sobota 17. 5. 14 hodin

Hartigovská zahrada, která ještě do 60. let patřila ke stejnojmennému paláci a své jméno nese po hraběti a milovníku hudby Ludvíku Josefovi z Hartigu, který zde nechal postavit barokní hudební pavilon, nabízí oázu klidu na krásných terasách a plastiky od Antonína Brauna ve své horní části. Zpřístupněna bude i původní zimní zahrada, tzv. Plečnikův pavilon. Prostor z 20. let minulého století slouží dnes k výstavám a mimo ně je pro veřejnost uzavřen.

 

Nádraží Praha-Bubny – Centrum paměti a dialogu Bubny – sobota 17. 5. 16 hodin

Rozsáhlý areál nádraží Praha-Bubny sloužil sto padesát let výhradně železnici. Součástí jeho historie je i smutné období protektorátu, kdy tudy mezi lety 1941 až 1945 prošlo padesát tisíc Židů, jejichž osudy končily v koncentračních pracovních a vyhlazovacích táborech. Již tento rok zde má začít vznikat Centrum paměti a dialogu Bubny, jehož vize navazuje na předchozí projekt Památník ticha.

 

Arcibiskupské gymnázium – neděle 18. 5. 11 hodin

Arcibiskupské gymnázium je chloubou pražského funkcionalismu. Ve 30. letech 20. století tu byl vystavěn pro Dívčí reálné gymnasium a vznikl tak moderní vzdělávací ústav s třiceti velkými učebnami, kaplí nesenou deseti mohutnými sloupy, tělocvičnou a kopulí pro astronomická pozorování. Po 2. světové válce byla budova zestátněna a postižena řadou necitlivých úprav. V astronomické kopuli byl v době socialismu umístěn zásobník vody. V roce 2005 ale prošla rekonstrukcí a vrátila se k původnímu účelu. V současnosti budova osmiletého katolického gymnázia prochází rekonstrukcí, která začala v suterénních prostorách školy. 

 

Umělecká zahrada – neděle 18. 5. 14 hodin

Pozemek patřící původně vyšehradské kapitule koupil roku 1924 sochař a podnikatel Karel Novák, který zde zřídil svůj ateliér a uměleckořemeslný závod na výrobu a kopírování plastik. Vznikaly zde zejména rozměrné modely velkých figurálních děl od významných autorů první republiky, například jezdecká socha Jana Žižky na pražském Vítkově od Bohumila Kafky. Při stavbě Nuselského mostu byly pozemky zabrány pro staveniště a mnohá umělecká díla byla poškozena, zasypána zeminou nebo se dostala do základů mostu. V roce 1994 koupil zchátralý objekt od potomků Karla Nováka stavitel Vojtěch Haluza, který zde ve spolupráci s pamětníky a odborníky vybudoval zahradu, vzdávající hold původnímu poslání místa.

 

Historická loděnice Českého Yacht Klubu – neděle 18. 5. 16 hodin

U Podolského nábřeží pod Vyšehradem stojí již dlouhých 111 let dřevěná secesní loděnice, ve které sídlí Český Yacht Klub. Unikátní kulturní památka dodnes v téměř nezměněné podobě plně slouží svému účelu. V prvním patře lze obdivovat prosklenou verandu s výhledem na řeku, dochovaný mobiliář nebo secesně tvarované hlavice na trámech v zasedací síni. Během několika posledních let tu proběhla řada nezbytných oprav a citlivých restauračních prací, včetně obnovy mansardy po spoluzakladateli Českého Yacht Klubu Josefu Rösslerovi-Ořovském, která tak po letitém opotřebení získala svůj původní vzhled a nyní slouží jako jeho památník.

 


 

Infocentrum

Od 12. května se otevře v prostorách Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, Praha 1, A.0 Cirkulární hub, vstup z ulice) festivalové infocentrum a nabídne možnost zakoupení Festivalového průvodcelimitované edice merchandise i dalších materiálů. Otevírací doba: po–pá 10–18 hodin, so–ne 9–19 hodin. 

 

Festivalová aplikace

Informace o programu i aktuálním provozu v otevřených budovách budou k dispozici ve festivalové aplikaci, která je zdarma ke stažení pro systémy Android iOS. Díky aplikaci je možné si naplánovat víkendovou trasurezervovat vstupenky na akce doprovodného programu s omezenou kapacitou a také sdílet s ostatními návštěvníky své zážitky.

Festivalové objekty budou rovněž pod heslem open house praha k dohledání ve veřejných mapách na portále i v aplikaci Mapy.cz formou bodů zájmu (POI – Points of Interest).

 

Praktické informace

Většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, existují ale výjimky. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdou lidé na www.openhousepraha.cz/festival-2025. 

Vstup do budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Prohlídky budou odbavovány průběžně nebo v předem avizovaných časech (nevidomí, neslyšící, děti). Vstup na akce doprovodného programu většinou vyžadují registraci či předchozí nákup vstupenky.

Michaela Pánková

 

 

Klíčová slova: