Finanční pasti se týkají i vás

27.06.2014 17:07

Jak vlastně myšlenka projektu vznikla, vysvětluje projektový manažer PDZ Martin Halíř: „Provozujeme šest regionálních týmů, které pomáhají vážně duševně nemocným lidem se sociálními potížemi. Zakázkou klientů je velice často řešit složitou finanční situaci, které vznikla nešťastným a nedomyšleným rozhodnutím při koupi zboží nebo podepisování nevýhodných smluv.“
Jsou snad duševně nemocní více ohrožení dluhovými pastmi než jiní lidé? To komentuje psychiatr a ředitel Péče o duševní zdraví Petr Hejzlar: „Dá se říct, že ano. Někdy to vyplývá přímo z projevů duševní poruchy samotné. Například v průběhu manické poruchy nálady je člověk lehkomyslný, má spoustu nápadů a nebojí se je uskutečňovat, což mnohdy stojí spoustu peněz. Nejeden můj pacient se v mánii pustil do rizikového podnikání, zastavil rodinný majetek a utrácel peníze za nesmysly. Jiní nemocní jsou sice zaléčení, ale nemoc jim dlouhodobě narušila schopnosti plánovat a rozhodovat se uvážlivě. Je taky velká skupina lidí, u kterých nemoc propukla v dospívání, jsou sociálně nezkušení a mají problém odolat sugestivnímu a manipulativnímu jednání.“
Martin Halíř ještě vysvětluje, jaký je vlastně obsah projektu: „Rozhodli jsme se informace podat srozumitelnou a přístupnou formou videí. Celkem jich vzniklo pět a v každém se objeví jiná situace založená na skutečném příběhu. Je tam například příběh mladíka, který podlehl prodejci mobilů, nepřečetl si smlouvu a zpětně zjistil, že se zavázel odebrat několik SIM karet a platit měsíční paušály. Než se podařilo smlouvu vypovědět, činil jeho dluh i s penále přes sto tisíc korun.“
A jak si ta videa můžeme představit? „Průvodce ve videu vysvětlí princip situace a jak se jí bránit. Do toho je vložený klientský příběh. Někteří klienti byli ochotní mluvit na kameru a jiní ne. Aby vizuální stránka stránka byla jednotná, zvolili jsme pro podání klientských příběhů formu kreslené animace. Videa jsou veřejně přístupná na našich webových stránkách a na kanálu YouTube. Budeme je používat při naší sociální práce jako edukační pomůcku a stejně tak je může využít kdokoliv další.“
Petr Hejzlar na závěr dodává: „Nejde jen o předchází problémů u lidí s duševními potížemi. Je to celospolečenský problém. Když bude ubývat neinformovaných lidí, sníží se zisky prodejců a firem, které s finančně málo gramotným zákazníkem programově počítají. Je to samozřejmě věčný boj. Nikdo by neměl být lhostejný a říkat si, že ten problém se ho netýká.“
Odkazy na videa vzniklá v rámci projektu „Týká se to i tebe“:
Realizaci projektu „Týká se to i tebe“ na zvyšování finanční gramotnosti lidí s duševní nemocí podpořila Československá obchodní banka, a.s.
 
Péče o duševní zdraví
Nezisková organizace s 18ti letou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje
sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizuje
akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce
na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Samostatná organizační jednotka
Výměník podporuje lidi se zdravotním handicapem v návratu na běžný trh práce a nabízí pracovní uplatnění v

chráněné kavárně, dílně a obchodu.

 

Více na http://www.pdz.cz/ nebo https://www.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravi

Leona Hovorková

Klíčová slova: