Fond vzdělání VDV
Za třicet let stipendijní program podpořil více než tisíc znevýhodněných studentů, uzávěrka pro přijímání žádostí je 25. srpna 2025.
Stipendijní program Fond vzdělání, založený v roce 1995 Olgou Havlovou a ČSOB, usiluje o odstranění bariér v přístupu ke vzdělání. Poskytuje finanční podporu mladým lidem se sociálním nebo zdravotním znevýhodněním, aby mohli naplno rozvíjet svůj talent. V letošním roce získalo stipendium nově osm nadaných studentů středních a vysokých škol, čímž celkový počet stipendistů vzrostl na 93.
„Mnoho talentovaných dětí a mladých lidí čelí bariérám, které jim brání v přístupu ke kvalitnímu vzdělání. Bez podpory je pro ně obtížné naplnit svůj potenciál a jít za svými sny. Naše finanční podpora pomáhá změnit jejich osud – pomůže jim překonat překážky, získat sebevědomí a otevřít dveře k lepší budoucnosti,“ vysvětluje Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlovéa dodává: „Se studenty jsme v neustálém kontaktu a podporujeme je na jejich vzdělávací cestě. Pravidelná setkání a inspirativní akce, které pořádáme, jim dodávají motivaci, posilují jejich odhodlání a ukazují nové možnosti, kam se mohou posunout.“
„V ČSOB vnímáme společenskou odpovědnost jako přirozenou součást našeho působení. Nejde jen o podporu jednotlivých projektů, ale o dlouhodobý závazek pomáhat tam, kde to má smysl. Fond vzdělání patří mezi ty, které jsou nám obzvlášť blízké – umožňuje mladým lidem překonat překážky a využít svůj talent naplno. Těší nás, že už třicet let můžeme být součástí této cesty a spolu s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové přispívat ke změnám, které mají skutečný dopad,“ doplňuje Marek Loula, člen představenstva ČSOB odpovědný za řízení IT, úvěrů a udržitelnosti.
K úspěšným stipendistům Fondu vzdělání patří i pětadvacetiletý Karel Leskovec, který na Konzervatoři a střední škole Jana Deyla v Praze vystudoval nejprve obor klavír a nyní se věnuje oboru ladění.
„Finance, které od Nadace Olgy Havlové dostávám, mi při studiu hodně pomáhají. Ale co je skvělé – kromě této podpory mě nadace zve i na různé akce. V roce 2019 jsem tak byl na prohlídce nové ČSOB na Radlické, minulý rok jsem měl zase na Pražském hradě spolu s dalšími stipendisty Fondu vzdělání možnost setkat se s panem prezidentem Petrem Pavlem a jeho manželkou,“ hodnotí spolupráci s nadací student se zrakovým znevýhodněním.
Od vzniku programu v roce 1995 získalo pravidelnou stipendijní podporu 734 studentů a dalších 656 obdrželo jednorázový příspěvek na školné či pomůcky ke studiu. Celkově bylo na studium dětí a mladých lidí se zdravotním nebo sociálním handicapem poskytnuto více než 45 milionů korun.
Více zde: www.vdv.cz//fond-vzdelani
Terezie Jenisová