Handicapovaná olympiáda

05.02.2014 9:33

Petr LESÁK, moderátor:
Kolem monumentální výstavby sportovního komplexu v ruském Soči, kde se už za pár měsíců bude konat zimní olympiáda, se zvedá nový protest. Tentokrát nejde o ochránce přírody, ani nepokojené pracovníky, ale o invalidy. Město bude hostit i paralympiádu, na kterou ale prý není dobře připraveno. Potíže mají běžně i místní vozíčkáři.

Jakub ČERNÝ, redaktor: 
Na paralympijské hry v Soči, které budou co nevidět, má dorazit 1 300 sportovců z celého světa. Podle sdružení místních invalidů je přitom stále problém se dostat na některá místa. Lidé jim zabírají automobilová stání a doprava s nimi počítá tak na půl.

redaktor /citace - Oleg STEKOLNIKOV; Asociace vozíčkářů v Soči/:
Na semafory nainstalovali tlačítko pro invalidy, ale nedostanete se k němu. Člověk se k němu musí dostat, aby ho zmáčkl, ale já se k němu nedostanu.

Jakub ČERNÝ, redaktor:
I vlivná lidskoprávní organizace Human Rights Watch tvrdí, že by Rusové měli ve své snaze usnadnit invalidům život trošku přitlačit. Vláda sice prý udělala v této věci významný posun, místy je ale vidět, že bezbariérové konstrukce v Rusku nemají tradici.

redaktor /citace - Sergej ŠILOV; ruský paralympionik/:
Město se budovalo v době, kdy nikdo nepřemýšlel o tom, že tu budou invalidní lidé, že tu bude paralympiáda. Teď začala rekonstrukce. Probíhá už sedm let. Hodně se musí změnit v přístupu lidí, kteří rekonstrukci řídí. Stavařů a manažerů.

Jakub ČERNÝ, redaktor:
Podobné problémy se netýkají jen vozíčkářů.

redaktor /citace - osoba/:
Schůdky, kam vedou, kam míří? Jak pozná slepec, že tam něco je?

Jakub ČERNÝ, redaktor:
V roce 1980 Sovětský svaz paralympiádu zcela odmítl organizovat. Žádní invalidé v něm prý neexistovali. Tento pohled se naštěstí změnil. Bezbariérovou výstavbu ale v Rusku stále místy provází laxní přístup či diletantství. Pro televizi Barrandov Jakub Černý.

Klíčová slova: