Hendikepovaným pomáhají Tchajwanci

Celkem 14 tisíc amerických dolarů, tedy téměř 300 tisíc korun, věnovala pardubické obecně prospěšné společnosti LÉTHÓ Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář.

„Loni jsme navštívili Základní školu a Praktickou školu SVÍTÁNÍ, jejíž hendikepované absolventy sociální podnik LÉTHÓ zaměstnává. Velmi nás tento projekt zaujal, a proto jsme se ho rozhodli podpořit,“ konstatoval Chung-I Wang, vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře, která funguje jako zastupitelský úřad Čínské republiky na Tchaj-wanu.

„Tento dar vnímáme jako projev velké důvěry. Jsme si vědomi toho, že se nezrodila ze dne na den. Jde o ocenění naší dlouhodobé spolupráce,“ sdělila Miluše Horská, ředitelka školy SVÍTÁNÍ, která založila sociální podnik LÉTHÓ proto, aby se hendikepovaní mohli lépe uplatnit na trhu práce.

„Hendikepované je v dnešní době ochotno z různých důvodů zaměstnávat jen málo firem. Založení sociálního podniku byl velmi riskantní krok, protože si na svou činnost musí vydělat,“ vysvětlila Miluše Horská, podle níž dar od Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře půjde na pořízení nového vybavení dílny. Ta poskytuje zejména tiskařské a knihařské služby, ale zabývá se i opravami oděvů a úklidovými pracemi. Usiluje také o nové zakázky a nebrání se ani dalším výzvám.

„Spolupráce s Tchajpejskou hospodářskou a kulturní kanceláří může posloužit jako příklad jiným zemím i podnikům, jak lze podpořit zajímavé projekty, které slouží hendikepovaným,“ uvedla Miluše Horská.

„Ve společnosti LÉTHÓ pracuji rád a chtěl bych tu působit i dál,“ nechal se slyšet jeden ze zaměstnanců, absolvent školy SVÍTÁNÍ Martin Chyba. Ten nyní pomáhá s novou zakázkou – kompletací originálních dřevěných hraček.

„Z návštěvy v dílně jsme byli nadšeni. Jde o hezké vykročení do nového roku,“ řekl Chung-I Wang. „Uvidíme, jaké další potřeby bude tato organizace mít. Věříme v její rozvoj a růst,“ doplnil.   

Tomáš Dvořák

Klíčová slova: