Hiporehabilitace se může stát novou pracovní příležitostí

04.02.2014 16:25

V Liberci se koná unikátní seminář pro širokou veřejnost. Určen je pro každého.

Liberec – Pro všechny, které láká práce s koňmi, a rádi by se věnovali hiporehabilitaci, je určen unikátní seminář, který se koná již příští víkend v Liberci. Během dvou víkendových dnů se jeho účastníci z řad veřejnosti dozvědí vše podstatné nejen o práci s koňmi v praxi, ale získají také základní přehled o managementu a financování hiporehabilitačního střediska. Chybět nebude ani ukázka práce s dětmi se zdravotním znevýhodněním.
Liberecké občanské sdružení Svítání je jediným subjektem v Čechách, který podobné semináře pro veřejnost pořádá. "Zájem o hiporehabilitaci stále roste, zejména v léčbě dětí s neurologickými problémy dosahujeme prací s koňmi velkých pokroků," říká Věra Lantelme, fyzioterapeutka Svítání.
Proto se již před několika lety ve Svítání rozhodli předávat své know­how dál a umožnit tak vznik nových hiporehabilitačních středisek po celé republice.
"Hiporehabilitačních středisek je u nás stále málo, do budoucna zde vidím velký potenciál a také nové pracovní příležitosti," vysvětluje Věra Lantelme.
Semináře "Hiporehabilitační středisko v praxi" se může zúčastnit kdokoliv. Ať už ho zajímá práce s koňmi či postiženými anebo hledá nové profesní uplatnění. Nové poznatky si odsud odnesou i ti, kteří se koním věnují rekreačně, ale také například rodiče, pro jejichž děti by hiporehabilitace či jiná aktivita s koňmi byla vhodná. Ať už se jedná o děti, které mají potíže s páteří nebo i o vozíčkáře, kterým kůň může alespoň na chvíli "propůjčit nohy" a zapojit tak svaly, které jinak zůstávají nevyužité. Koně mají své místo také ve speciální pedagogice. Interakce s nimi velmi dobře slouží také jako prostředek k motivaci, výchově a vzdělávání.
Každodenní práce v hiporehabilitačním středisku je velmi specifická, a proto je třeba, aby se zájemci o obor předem dozvěděli co nejvíce. Mnoho z nich přichází na základě představy, že by ho bavilo pracovat s dětmi či koňmi, případně se jedná o majitele stájí, kteří by si rádi hiporehabilitací přivydělali nebo o zdravotníky, již si chtějí rozšířit znalosti. Během dvou dnů semináře si udělají jasno – buď hiporehabilitaci propadnou anebo zjistí, že to pro ně v žádném případě není. Do budoucna si tím ušetří čas i peníze.
"Až 80% účastníků se po absolvování semináře rozhodne, že tahle práce pro ně není. Ačkoliv chtěli pomáhat dětem s postižením, reálný kontakt s nimi neunesou, některé zájemce zase odradí fyzická či koordinační náročnost. Ti, které náš víkend přesvědčí, že hiporehabilitace je pro ně to pravé pak většinou v oboru zůstávají. Vytvářejí nová střediska nebo pracují pro ta stávající a samozřejmě se dál profesně vzdělávají," uzavírá Lantelme.
Seminář Hiporehabilitační středisko v praxi se koná v Liberci ve dnech 1. – 2. září. První den je na programu zejména manažerské vedení střediska, financování a terapeutické znalosti, druhý je věnován práci s koňmi. Přihlásit se lze buď na oba dny, nebo na každý zvlášť. Cena za oba dny činí 1.700,­ Kč. Více informaci naleznete na www.ossvitani. cz.

Foto:

Klíčová slova: