Hlavním tématem je onemocnění demence

Únorové číslo časopisu Sociální služby se věnuje kromě jiného také doprovázení umírajících v pobytových zařízeních.

Vzhledem k celosvětovému zvyšování počtu osob s demencí je nutné tomuto tématu přiřadit vysokou prioritu. I z tohoto důvodu se konala 19. 1. v Praze konference Demence v České republice, kterou uspořádaly APSS ČR a Mladá fronta, a. s., s Českou alzheimerovskou společností jako odborným partnerem. Nad konferencí převzali záštitu ministryně práce a sociálních věcí a ministr zdravotnictví (kteří se zároveň osobně zúčastnili), o odpolední program konference se postarali odborníci ze Švýcarska, kteří ČR navštívili v rámci projektu „Přenos zkušeností a dobré praxe v oblasti péče o osoby s demencí a jinými specifickými potřebami“. V únorovém čísle časopisu najdete reportáž nejen z konference, ale i ze studijní cesty švýcarských kolegů. Hlavním článkem čísla je v této souvislosti rozsáhlý článek gerontoložky Ivy Holmerové na téma demence.

Zaměstnanci v sociálních službách se pravidelně setkávají s umíráním a se smrtí. Jedná se o téma citlivé, pro někoho nepříjemné, zato nesmírně důležité. Tématu doprovázení umírajících v pobytových zařízeních se v časopisu věnuje David Šourek. Zabývá se nejen představami umírajících, ale hlavně tím, co můžeme při doprovázení umírajících zlepšit. Pozornost zaměřuje na 5 důležitých kritérií (např. kritérium č. 1 – umírající člověk a jeho blízcí stojí v centru služby).

V únorovém čísle se dočtete ale i o tom, jaké otazníky visí nad teatroterapií či o požární ochraně v PZSS, kde občas dochází ke střetům mezi poskytovateli a hasiči v souvislosti s umisťováním předmětů na chodbách. Ve druhém čísle tohoto roku nechybí ani pravidelný článek z Kanceláře veřejného ochránce práv, střípky ze života poskytovatelů a mnoho dalších informací a zajímavostí. 

Veronika Hotová

 

 

Klíčová slova: