Rodiče malých zdravotně postižených dětí z Ostravska začínají jezdit do Ludgeřovic na Opavsku. Na Valachovi Vaškovi tam totiž můžou podstoupit hipoterapii, která jim pomáhá. Jedním z postižených dětí, které za Vaškem jezdí, je i téměř dvouletá Kristýnka. Sama nevydrží ležet ani na bříšku. Na valachovi to ale zvládla.
Kristýnka Husárová ještě neumí ani sedět, natož lézt po čtyřech, ale už jezdí na koni.
Na hřbetě valacha Vaška leží na bříšku. Zatímco ji přidržuje z jedné strany máma a z druhé terapeutka, dívka se snaží udržet na slabých ručkách, zvedá hlavičku, chvílemi se usmívá. Někdy se dívá na koně, jindy na zem hluboko pod sebou nebo na lesy kolem.
"Když doma položíme Kristýnku na bříško, vždy se přetáčí na záda. Chromozomální vada jí způsobuje nízké napětí ve svalech, neudrží se na rukou, proto jí ta poloha není příjemná," říká otec téměř dvouleté dívky Alexandr Husár.
Hipoterapie se mu líbí. Už první jízda na koni přinesla podle něj velký posun. "Kristýnka poprvé v životě vydržela na bříšku asi 15 minut a pak vyčerpáním usnula, také poprvé v této poloze," líčí otec děvčátka, které trápí nejen problém oslabeného svalstva, ale i epileptické záchvaty či vada sluchu.
"Doma ještě Kristýnka na bříšku nevydrží, protože na zemi to není tak zábavné jako na koníkovi. Ale jeli jsme zatím jen třikrát. A rehabilitace je dlouhodobá záležitost. Doufáme, že si dcera časem zafixuje pohybové vzorce, které se učí na koňském hřbetu," dodává matka dívky Gabriela Husárová. Fyzioterapeutka jízdu na koni nemocným dětem doporučuje
Jak moc jízda na koni pomůže právě Kristýnce, nikdo neví. Její postižení je ojedinělé a lékaři s ním nemají zkušenosti. "Dáváme si raději jen malé cíle. Hipoterapii nám doporučila fyzioterapeutka v dětském stacionáři, protože motorický vývoj nyní při běžné rehabilitaci stagnuje," říká otec dívky.
Fyzioterapeutka Simona Michalíková z porubského Dětského rehabilitačního stacionáře, který patří pod Městskou nemocnici v Ostravě, netají, že hipoterapii doporučila už několika rodičům, pro jejichž děti je vhodná.
"Přirozený pohyb koně stimuluje nejen svaly, ale také nutí centrální nervový systém postižených lidí zpracovávat vjemy a vysílat příkazy, které by jinak vysílal při běžné chůzi. I nechodící má tak možnost 'projít' se na zdravých nohách. Proto hipoterapie jako doplňková terapie prospívá lidem, kteří mají problémy s koordinací, rovnováhou a vývojem vzpřimování," líčí fyzioterapeutka.
Ačkoli ji nabízí v kraji řada center, Michalíková doporučuje Zuzanu Sikorovou, které důvěřuje. "Nemůže to dělat každý. Paní Sikorová se dřív věnovala hipoterapii postižených dětí v ústavu, a navíc je také terapeut Bobath konceptu," říká terapeutka.
Zuzana Sikorová přiznává, že soukromě začala hipoterapii nabízet teprve v září. Společně s majitelkou koně Vaška Terezií Stankovou. "Jsme tým. Jeden člověk se musí věnovat koni, druhý dítěti. Zvlášť, když mnohé z nich nedokážou samy ani sedět. Můžeme pomáhat dětem už od tří měsíců věku," líčí Zuzana Sikorová.
"Svého koně mám už deset let. Dřív jsme spolu závodili, ale teď bych se ráda věnovala hipoterapii. Vašek je zlatý," doplňuje ji majitelka koně Terezie Stanková. Obě ženy dřív společně pracovaly v ostravském centru pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek. Věnovaly se hipoterapii. Odešly, protože pryč museli koně. Důvod? Došly peníze. Vedení Čtyřlístku vidí chybu především v přístupu pojišťoven. Po 14 letech přišli klienti Čtyřlístku o hipoterapii
"V našich třech domovech žije 233 klientů ve věku od tří let do stáří. O dalších 24 pečuje týdenní stacionář. Čtrnáct let naše organizace poskytovala více než čtyřiceti klientům jako součást rehabilitační péče také hipoterapii, která bránila zhoršení jejich zdravotního stavu. Bohužel, zdravotní pojišťovny odmítají proplácet poskytovatelům sociálních služeb rehabilitační péči a před dvěma lety Všeobecná zdravotní pojišťovna přestala hradit i hipoterapii," říká ředitel Čtyřlístku Svatopluk Aniol. do PC pro iPad
Podle něj to byla chyba. Organizace nicméně musela situaci řešit. Požádala desítky velkých i menších ostravských firem a společností, aby pomohly zachránit provoz hipoterapie. Uspěla jen u několika soukromých osob, od nichž získala menší sponzorské příspěvky.
"V situaci, kdy organizace doplácí na provoz rehabilitace, bylo zrušení hipoterapie jen otázkou času. Na konci loňského roku jeden kůň uhynul a letos v dubnu jsme se museli rozloučit i se zbylými dvěma, Norikou a Elevem. Neobešlo se to bez slz a smutku. Těší nás jen, že oba naši koně putovali na farmu občanského sdružení Chewal v Bystřici u Jablunkova. Tam mají láskyplnou odbornou péči a dál slouží lidem, zejména dětem, kterým hipoterapie velmi pomáhá," říká mluvčí Čtyřlístku Bohdana Rywiková.
Loučení s koňmi nesli těžce klienti i zaměstnanci. Zuzana Sikorová netají, že bez nich už nechtěla v ústavu dál pracovat. I když se zatím věnuje například cvičení se zdravými dětmi v rodinném centru, doufá, že se časem bude i s kolegyní naplno věnovat hipoterapii.
URL| http://ostrava.idnes.cz/hipoterapie-na-opavsku-07s-/ostrava-zpravy.aspx?...