Generální ředitelství Úřadu práce vydalo metodiku k vydávání dočasných průkazů osob se zdravotním postižením s platností od roku 2013. Předseda NRZP ČR Václav Krása však upozorňuje, že popsaný postup v případě ztráty či znehodnocení průkazu OZP je nesprávný, a přikládá dopis ministryně práce a sociálních věcí L. Müllerové a doporučuje řídit se podle něj.
Nejprve metodický pokyn GŘ Úřadu práce:
Vydávání tzv. dočasných průkazů osoby se zdravotním postižením upravuje vyhláška MPSV č. 424/2011 Sb., o vzoru, náležitostech a provedení karty sociálních systémů, vzoru, náležitostech a provedení potvrzení o ztrátě, odcizení, poškození nebo zničení karty sociálních systémů a vzoru Standardizovaného záznamu sociálního
pracovníka, ve znění pozdějších předpisů. Dle § 1 odst. 2 uvedené vyhlášky, se namísto plastové karty sociálních systémů s funkcí průkazu osoby se zdravotním postižením (dále jen průkaz OZP) vydává po dobu do 31. prosince 2012 papírová karta, která je zatavena do průhledné laminační fólie.
Uvedená vyhláška tedy upravuje pouze termín, do kterého smí ÚP vydávat dočasné průkazy OZP, neříká však nic o tom, jaký termín platnosti má být na samotných průkazech uveden. Interním pokynem GŘ ÚP byl upraven maximální termín platnosti dočasných průkazů OZP na 31. 12. 2012, a to s ohledem na plán procesu zavádění
sKarty. S ohledem na aktuální situaci se tento termín prodlužuje na 31. 12. 2013. Pozn.: v této souvislosti je od 17. 12. 2012 upravena aplikace pro vydávání dočasných průkazů OZP na SharePointu tak, aby umožňovala vytvářet průkazy s datem platnosti do roku 2013.
Aby ÚP mohl pokračovat ve vydávání dočasných průkazů OZP i po 31. 12. 2012, dojde k novelizaci výše uvedené vyhlášky (v tomto týdnu bude novela vyhlášky podepsaná paní ministryní).
Dočasný průkaz OZP s platností do roku 2013 bychom měli klientovi vydat v případech, kdy hrozí, že by se ocitnul po konci roku 2012 bez průkazu OZP i přes to, že má na něj nárok. Jedná se především o situace, kdy nedojde k včasnému vydání sKarty v návaznosti na konec platnosti jeho stávajícího dočasného průkazu. Doba platnosti nového dočasného průkazu OZP by měla zohledňovat plánované vydání sKarty klientovi tak, aby nedocházelo k zbytečnému překryvu platnosti dočasného průkazu a sKarty. Zároveň nikdy nesmí doba platnosti dočasného průkazu přesáhnout platnost posudku o zdravotním stavu, na základě kterého je
průkaz přiznán. Maximální doba platnosti dočasného průkazu je 31. 12. 2013
V současnosti jsou v procesu přípravy novely právních předpisů upravujících sKartu, které zakotví povinnost převzít sKartu, umožní výplatu dávek poštovními poukázkami a blíže upraví oblast ochrany osobních údajů. Předpokládá se, že k účinnosti těchto novel dojde v polovině roku 2013. S ohledem na tyto skutečnosti lze v současnosti
(tedy do doby než dojde k výše uvedeným legislativním změnám) vydat dočasný průkaz OZP také lidem, kteří programově odmítají sKartu.
Dočasný průkaz OZP by se již neměl vydávat jako náhrada za ztracený, či znehodnocený průkaz mimořádných výhod. Budeme dodržovat výklad přechodných ustanovení zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, ve znění pozdějších předpisů, tedy § 38 odst. 7, který říká, že po 1. 1. 2012 zůstávají v platnosti průkazy mimořádných výhod osvědčující stupeň mimořádných výhod, a to do doby platnosti, která je na nich vyznačená, nejdéle do konce roku 2015 a ztráta či znehodnocení průkazu mimořádných výhod znamená okamžité pozbytí jeho platnosti. Nárok na průkaz OZP vzniká buď přiznáním příspěvku na péči, nebo příspěvku na mobilitu, případně je o něm rozhodnuto v samostatném správním řízení zahájeném na základě samostatné žádosti o průkaz OZP.
V Praze dne 18. 12. 2012
Zpracovala: Markéta Hrubišková
Václav Krása tuto metodiku komentuje takto:
"V metodice se uvádí, že Úřady práce budou dodržovat výklad přechodných ustanovení zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek OZP, tedy § 38, odst. 7, který říká, že po 1. 1. 2012 zůstávají v platnosti průkazy mimořádných výhod osvědčující stupeň mimořádných výhod, a to do doby platnosti, která je na nich vyznačena, nejdéle do konce roku 2015 a ztráta či znehodnocení průkazu mimořádných výhod znamená okamžité pozbytí jeho platnosti. Tato věta v metodice je lživá. Citované ustanovení zákona nic nehovoří o tom, že při ztrátě či znehodnocení průkazu mimořádných výhod dojde k okamžitému pozbytí nároku na tyto výhody. Je to logicky nesmysl a pro nás nepřijatelné. Občan nemůže pozbýt nabytá práva tím, že ztratí o nich nějaký doklad. Muselo by dojít k rozhodnutí správního orgánu.
Pokud se dostanete do situace, že přijdete o průkaz OZP, žádejte náhradní doklad, vyslovte zásadní nesouhlas s novým posuzováním a pracovníkům Úřadu práce ukažte dopis paní ministryně L. Müllerové."
Dopis ministryně L. Müllerové je v příloze.