Inovační projekt chce nevidomým a slabozrakým zvýšit šance na trhu práce

BOJ O JOB je inovační projekt, který má ambice zvýšit uplatnitelnost zrakově postižených na trhu práce. Organizace Spolu s vámi, z. ú., v rámci projektu realizuje půlroční vzdělávací a rozvojový program, jenž studenty a absolventy připraví k pohovorům a nástupu do zaměstnání po praktické i duševní stránce.

Mladí lidé, kteří se do programu BOJ O JOB zapojí, v průběhu jarních, letních a podzimních měsíců absolvují kurzy, semináře a konzultace zaměřené např. na sebeprezentaci, práci v týmu, obsluhu ITC technologií a také individuální psychologický koučink.

V roce 2025 je projekt otevřen širší cílové skupině

Letos startuje již druhý běh projektu BOJ O JOB. Loňský, pilotní ročník, byl úžeji zaměřen na oblast sociální péče, na niž má organizace Spolu s vámi, z. ú., vazbu. Letos už je program otevřen studentům a absolventům všech oborů, kteří se chtějí připravit pro vstup na trh práce a zvýšit tak šanci, že se uplatní v jim blízkém odvětví.

„Letos jsme ke spolupráci přizvali pracovní agenturu O KROK, s. r. o., která se zaměřuje na propojování zdravotně znevýhodněných uchazečů o práci se zaměstnavateli. Vzdělávací program tedy bude koncipován tak, aby účastníky ještě víc připravil po praktické stránce,“ popisuje garantka projektu Šarlota Polášková.

„Zároveň po absolvování programu se účastníci budou moct stát součástí databáze agentury a získat tak její podporu při hledání odpovídajícího pracovního místa.“

Účastníci se již mohou hlásit

Do programu se zájemci mohou registrovat do 31. března, a to na stránkách spolusvami.com. V průběhu dubna pak budou probíhat přijímací pohovory.
„Jedním z cílů projektu je vybírat opravdu motivované účastníky, proto budeme za účasti zástupců agentury O KROK dělat s přihlášenými pohovory. Nikdo se ale nemusí bát – nechceme nikoho prověřovat a vybírat si jen ty, co se nám zalíbí. Pomůže nám to účastníka poznat, zjistit, jaké jsou jeho představy o budoucím pracovním uplatnění, co od programu očekává apod.,“ dodává Šarlota Polášková.

Vzdělávací program odstartuje prvním společným setkáním v květnu a až do října nabídne sérii prezenčních i online kurzů, individuální koučink a červencový adaptační a sebezkušenostní kemp.

Absolventi programu jsou sebejistější

První ročník dokončilo šest z deseti přihlášených účastníků. Ti navíc v podzimních měsících absolvovali týdenní stáž v domovech pro seniory. Svou účast v programu hodnotí kladně.
„Do BOJE O JOB jsem se přihlásil proto, že vím, že zaměstnávání lidí se zrakovým postižením je problematické. Byla to pro mě trochu i výzva,“ odpovídá student Honza na otázku, proč se do programu BOJ O JOB přihlásil.
"Díky programu jsem si uvědomil třeba to, že si nevěřím tak, jak bych mohl, a to mě pak zbytečně sráží. Chtěl bych povzbudit ostatní, ať se taky přihlásí, protože je to super příležitost zjistit, jak to na trhu práce vůbec funguje, co zaměstnavatelé očekávají, jak získat pracovní kompetence, ale i nové přátele.“

Účast prý byla přínosná i pro studentku Simonu. „To hlavní, co si z programu odnáším, je naděje. Naděje, že můžu být sama sebou a přesto se začlenit mezi ostatní – že se nemusím snažit vyrovnat vidícím nebo dalším nevidomým a můžu to být prostě já.“

Projekt pro zrakově postižené vytvořili zrakově postižení

Projekt BOJ O JOB vznikl z nespokojenosti samotných nevidomých a slabozrakých zaměstnanců organizace Spolu s vámi nad dlouhodobě nepříznivým postavením zrakově postižených na trhu práce.

„Mezi zaměstnavateli (a bohužel nejen mezi nimi, ale ve velké části společnosti) panují předsudky vůči lidem se zrakovým hendikepem. Lidé si myslí, že se nevidomí mohou živit jen jako maséři nebo hudebníci. Je ale spousta absolventů středních, odborně zaměřených škol a vysokoškolsky vzdělaných, kteří nenacházejí uplatnění ve svém oboru, a tak hledají alespoň nějakou práci,“ říká ředitelka organizace Spolu s vámi, z. ú., Šarlota Polášková, která je sama prakticky nevidomá, podobně jako jejích devět kolegů v organizaci.

Těžce zrakově postižených žije v ČR okolo 87 tisíc. Přesné údaje o nezaměstnanosti nejsou známé, protože nemají povinnost hlásit se na úřadu práce. Někteří z nich proto zůstávají doma a jen pobírají invalidní důchod. Další by rádi pracovali, ale nenacházejí adekvátní uplatnění. Odhaduje se, že bez práce je okolo 70 procent lidí se zrakovým postižením.

Příčinou této situace je jednak nejistota a demotivace lidí bez práce, a dále pak obavy zaměstnavatelů, plynoucí z neznalosti podmínek zaměstnávání lidí s postižením, a z předsudků – např. že nevidomý neodvede tutéž práci stejně dobře jako vidící zaměstnanec, nebo že s ním bude složitější komunikace.

„Otázky zaměstnavatelů, týkající se komunikace a spolupráce se zrakově postiženými, případně i vytvoření chráněného pracovního místa, můžeme osvětlit na seminářích, které běžně ve Spolu s vámi, z. ú., děláme. Ty byly mj. i součástí loňského běhu projektu BOJ O JOB,“ podotýká Polášková.

Projekt dává prostor i nevidomým lektorům

I s ohledem na výše uvedené, chtějí realizátoři dát v projektu prostor zrakově postiženým dodavatelům služeb. Např. psychologický koučink ve spolupráci se svou kolegyní, sychoterapeutkou Kamilou Murarikovou, zajišťuje nevidomý psychoterapeut a advokát Matěj Žaloudek. Loni na letním kempu pak část zážitkového programu obohatily zaměstnankyně organizace Spolu s vámi, z.ú. – Alena Terezie Vítek připravila sebezkušenostní den a spisovatelka Anna Burdová4 seminář na téma Tvůrčí psaní jako sebepoznávací a očistný proces.
 

Projekt má tři silné partnery

Spolu s vámi, z. ú., projekt realizuje za pomoci tří partnerských subjektů. Nadační fond Českého rozhlasu BOJ O JOB podpořil finančně a během realizace mohou účastníci využít služeb půjčovny kompenzačních pomůcek a poradenství Osvětlovny. 

Partnerskou organizací, která se bude podílet na výběru účastníků a vzdělávací části programu, je pracovní agentura O KROK, s. r. o.

Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, s nímž Spolu s vámi, z. ú., spolupracuje už třetím rokem (např. na auditech přístupnosti kulturních institucí Českých Budějovic jakožto Evropského hlavního města kultury 2028), provede v rámci projektu BOJ O JOB vzdělávací část zaměřenou na přístupnost a používání IT technologií. Je totiž nezbytné zjistit, nakolik jsou aplikace, s nimiž v budoucnu účastníci přijdou do kontaktu, přístupné asistivním technologiím.

Anna Burdová
 

Klíčová slova: