INSPO 2015: komfort pro účastníky se sluchovým postižením

Účastníci konference INSPO o ICT technologiích pro osoby se specifickými potřebami, která se uskuteční 28. března v Kongresovém centru Praha, si budou moci vybírat z přednášek probíhajících najednou ve třech sálech. Platí to i pro návštěvníky se sluchovým postižením, pro které bude zajištěno všude tlumočení do znakového jazyka i simultánní přepis. Ten mohou sledovat na plátně, anebo na tabletu. A to díky středisku Teiresiás, které k tomu využívá vlastní technologii i zkušenosti získané podporou stovek studentů se specifickými potřebami na Masarykově univerzitě.

Z dosud zaregistrovaných účastníků 10 požaduje tlumočení do znakového jazyka a 53 simultánní přepis. Z toho 39 má zájem o zapůjčení tabletu ke sledování simultánního přepisu. A protože systém Polygraf, který vyvinuli technici ze střediska Teiresiás,  umožňuje přenášet do tabletu také prezentace promítané na plátně, dalších 21 slabozrakých účastníků si zamluvilo tablet pro tento účel.  

Do konference zbývá sice ještě celý měsíc, ale kapacita sálu je už ze tří čtvrtin zaplněna. Proto není dobré s registrací váhat. Je možné ji provést na stránce s programem konference (http://inspo.cz/inspo-2015), kde se nachází odkaz na registrační formulář.

Středisko Teiresiás, které je technologickým partnerem konference (generálním partnerem je Nadace Vodafone a partnery jsou Era a Autocont), má na starosti také zaznamenání všech přednášek na video.  Kromě toho bude přenášet dění z jednotlivých sálů na velkoplošné obrazovky umístěné v předsálí.

Středisko Teiresiás (www.teiresias.muni.cz) je centrálním pracovištěm Masarykovy univerzity, jehož posláním je poskytování služeb a další podpory studentům s různými typy speciálních potřeb. Středisko v současnosti spolupracuje s přibližně 500 studenty, mezi nimiž jsou zrakově a sluchově postižení, studenti s pohybovými hendikepy, se specifickými poruchami učení, s psychickým či somatickým onemocněním.

 

Základním pilířem služeb je studijní poradenství, na které navazují nácviky kompenzačních strategií, osobní asistence, úpravy studijních materiálů do přístupných formátů, zapůjčení a nácvik používání podpůrných (zejména IT) nástrojů, tlumočení z/do českého znakového jazyka, simultánní přepis přednášek, individuální výuka apod. Teiresiás zároveň zajišťuje zpřístupnění samotného přijímacího řízení včetně tzv. Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio, které mnohé vysoké školy v ČR využívají místo vlastních přijímacích zkoušek. Stará se také o zpřístupnění státních maturit.

Teiresiás též disponuje vlastní knihovnou hmatových a digitálních publikací, která je plně začleněna do meziuniverzitního knihovního systému a je také součástí portálu vysokoškolských knihoven pro zrakově postižené. Vznikají zde edice hmatových publikací, edice hybridních publikací spojujících text, zvukový výstup a verzi v českém znakovém jazyce a edice středoškolských učebnic.

Významnou součástí střediska je oddělení speciálních informačních technologií, které se stará jak o zapůjčování a nácvik používání softwaru a hardwaru, tak o vývoj vlastních aplikací. Tou je například i software Polygraf umožňující simultánní přepis mluveného projevu. Polygraf budou moci návštěvníci konference INSPO 2015 zažít v praxi.

Za zmínku stojí také tým neslyšících lektorů a lingvistů, kteří se na Masarykově univerzitě zabývají výukou českého znakového jazyka a vývojem online výkladového slovníku českého znakového jazyka (www.dictio.info), včetně odborných terminologií hlavních vědních oborů.

Tímto výčtem aktivity střediska Teiresiás nekončí. Více informací je možné nalézt na oficiálních stránkách střediska na adrese www.teiresias.muni.cz.

(wr, jaš)

Klíčová slova: