Internet věcí pomáhá při rehabilitaci ochrnutých

Eksoskeleton je praktický, bateriemi napájený robot, který se přes oblečení připevní na tělo pacienta a pomáhá mu zvýšit pohyblivost, posílit svaly a zlepšit fyzickou kondici. Zařízení americké firmy Ekso Bionics se používá v nejmodernějších ústavech a rehabilitačních centrech pro cvičení s lidmi po mozkové mrtvici nebo zranění páteře. U nás už třetím rokem slouží v Rehabilitačním ústavu Kladruby. Na tiskové konferenci v Praze jej 18.10. představil Vodafone jako jeden z příkladů využití internetu věcí. Podrobněji se s ním budou moci seznámit také účastníci konference INSPO, která se uskuteční 7. dubna 2018 v Kongresovém centru Praha.  

Proč Vodafone? Protože tohoto poskytovatele datových služeb si firma Ekso Bionics vybrala, aby prostřednictvím jeho globální sítě GDSP mohla přenášet do svého cloudového úložiště velké množství dat, která slouží jak k analýze provozu robota, tak k získání informací o pokroku pacienta v rehabilitaci. Potřebovala zajistit připojení pro všechny eksoskeletony používané ve 170 rehabilitačních centrech převážně v Severní Americe, Africe a Evropě. Data bylo nutné shromažďovat v reálném čase a bez jakýchkoli ztrát tak, aby terapeuti měli k dispozici přesné informace o každém pacientovi. 

Jakub Pětioký, náměstek ústavu pro rehabilitaci, vědu a výzkum, říká, že systém díky analýze dat dává lepší obrázek o pokrocích pacienta, což může být i motivační faktor. "Dřív dostal pacient zpětnou vazbu po rehabilitaci jen slovy lepší – horší. Teď můžeme přesně změřit, že jednu nohu zatěžuje jen na osmdesát procent nebo že vydržel zátěž o čtvrtinu větší než před měsícem. Takže na pacienta mluvíte řečí, které rozumí," konstatoval Jakub Pětioký, náměstek ředitele Rehabilitačního ústavu Kladruby pro rehabilitaci, vědu a výzkum. 

Na tiskové konferenci představil Vodafone ještě další dvě řešení, která využívají internet věcí. Jedním z nich je Mindpax - aplikace, která sleduje jednotlivé fáze spánku u pacientů s bipolární poruchou a díky umělé inteligenci dokáže lépe predikovat opětovný nástup nemoci a ošetřující lékař pak může rychle upravit medikaci. 

Dalším chytrým řešením je mobilní aplikace Záchranka, která umožňuje jednoduchým způsobem kontaktovat linku 155. Aplikaci si stáhlo už 467 900 uživatelů a její autor Filip Maleňák informoval o tom, že nově se rozšiřuje o propojení s Horskou službou. 

Podrobněji byli o aplikaci Mindpax i Záchranka informováni již v březnu účastníci 17. ročníku konference INSPO o technologiích pro osoby se specifikými potřebami. Program příští konference INSPO, která se uskuteční 7. dubna 2018 v Kongresovém centru Praha, se teprve sestavuje, ale již teď lze potvrdit, že v něm nebude chybět prezentace eksoskeletonu a zkušeností s jeho používáním v Rehabilitačním ústavu Kladruby. 

(wr)

 

Klíčová slova: