Jak mluvit, aby mě ostatní viděli, slyšeli a rozuměli
Divizna, husitská diakonie uspořádala seminář na téma umění řeči a sebevyjádření.
Akce se uskutečnila 21. března v rámci projektu Počernická setkávání podpořeného grantem Mluvme spolu od společnosti T-Mobile Česká republika. Seminář, na kterém spolupracovalo Středisko křesťanské pomoci v Horních Počernicích, byl zdarma a byl určen jak pro klientky azylového domu, tak pro širokou veřejnost.
Seminář vedla Eva Elxa, herečka, režisérka, divadelní autorka, pedagožka herectví a lektorka, která kromě herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, studovala též teologii.
Účastníci měli příležitost naučit se umění řeči teoreticky i prakticky. Mnohdy poprvé si kladli otázky typu: Kdo jsem, kam jdu, co a jak chci říci světu atp. Cílem bylo dovést přítomné k uvědomění, že tím, jak a co říkáme nebo děláme, posíláme vzkaz našemu okolí a tím komunikujeme.
„Celý seminář proběhl díky lektorce Evě a jejímu skvělému přístupu ve velmi neformálním duchu a v přátelské atmosféře. Ohlasy, které jsme zaznamenali, byly kladné. Tři hodiny určené pro seminář nestačily a tak jsme rádi zůstali déle, protože jsme vnímali, že se nám podstatu projektu, který usiluje o integraci sociálně vyloučených rodin, podařilo naplnit beze zbytku. V závěru nás několik účastnic povzbudilo svým ujištěním, že pokud bychom podobnou akci v budoucnu pořádali, můžeme počítat s jejich účastí. A to je pro nás výzva!“ řekla Jana Hájková, koordinátorka projektu Počernická setkávání.
Eva Karasová, CSR manažerka T-Mobile k tomu při této příležitosti uvedla: „Otevřená grantová výzva Mluvme spolu je určena pro lidi, kteří spolu mluví a hledají řešení společenských problémů. Počernická setkávání jsme podpořili proto, že se dobrovolníci z Divizny zavázali organizovat takové akce, které pomohou odstraňovat nejen fyzické, ale i mentální a sociální bariéry mezi zdravými dětmi i dospělými, lidmi bez domova a lidmi se zdravotním hendikepem. Máme radost, že jsou tyto akce úspěšné.“
O Divizně – husitské diakonii:
Divizna představuje skupinu dobrovolníků, jejichž snahou je zmírnit negativní pohled na odlišnost. Organizuje volnočasové aktivity dětí se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním.
O projektu Počernická setkávání:
Počernická setkávání jsou setkávání dětí zdravých a dětí se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Znamenají odstranění bariér a předsudků. Výsledkem je otevřený svět. Projekt je podpořený grantovou výzvou Mluvme spolu společnosti T-Mobile. Více informací naleznete na adrese: http://www.pocernickasetkavani.cz/.
Jana Hájková