Jak zaplatit dítěti léčbu, kterou nutně potřebuje

09.03.2014 10:31

Karel VOŘÍŠEK, moderátor:
Jak zaplatit dítěti léčbu, kterou nutně potřebuje, tak to je smutná otázka, která trápí stovky rodičů těžce nemocných dětí, třeba po dětské mozkové obrně.

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka:
Nová terapie, která do Česka přišla ze zámoří nabízí velké pokroky, jenže stojí desetitisíce korun a pojišťovny jí odmítají proplácet.

Karel VOŘÍŠEK, moderátor:
Rodiče se tak často musí zadlužit, nebo spoléhat na pomoc druhých.

Lucie CHYTILOVÁ, redaktorka:
Zatímco její vrstevníci běhají, pětiletá Charlottka svádí boj s vlastním tělem Nemůže chodit do školky a hrát si s ostatními dětmi. Každý den tráví několik hodin namáhavým cvičením a rehabilitacemi. Její stav se ale pomaličku zlepšuje a opravdu velký pokrok udělala Charlottka po speciálních lázních.

Linda ŠULCOVÁ, rehabilitační sestra:
Určitě se posílily nožičky že jo, stehenní svaly, zádový svalstvo se posílilo, takže už Charlottka má to vzpřímení lepší. Má uvolněnější lýtkový svaly, tudíž ta patička jde snáz na podložku.

Lucie CHYTILOVÁ, redaktorka:
Aby měly lázně trvalejší účinek, měly by se opakovat. Jenže na to rodina už nemá peníze, třítýdenní pobyt vyjde přibližně na devadesát tisíc korun. Charlottčina maminka pobírá pouze 3 400 Kč jako příspěvek na péči.

Martina VANÍČKOVÁ, Charlottčina matka:
První lázně nám zaplatila obec Olešnice, který moc děkujem a obci Převýšov. A zbytek jsme si doplatili sami. A na druhý lázně, protože to je dost peněz prostě už nemáme, protože žijeme z jednoho platu a to jenom manželova.

Lucie CHYTILOVÁ, redaktorka:
Podle tabulek ministerstva zdravotnictví by měla Charlottka jako pacient s omezenou hybností obou končetin spadat do třetího stupně postižení. Tím pádem by její rodina měla nárok na vyšší příspěvek. Posudkoví lékaři tady v Hradci Králové jí ale uznali pouze první stupeň. Podivný posudek už řeší dokonce soud, který má v nejbližších dnech rozhodnout, jestli lékaři pochybili. Mezitím ale Charlottce ubíhá čas, během kterého by už mohla udělat další pokroky. Rodině teď nezbývá než doufat, že se najde někdo, kdo jim pomůže.

Jaroslav MAREŠ, redaktor:
Jako se to povedlo třeba v případě malého čecho-holanďana Liama Middelkoopa. I jeho rodina sháněla peníze na opakování stejné drahé terapie.

matka VEJRAŽKOVÁ Kateřina;Liamova, :
Na základě reportáže, která byla u vás na Primě se ozvalo několik lidí, kteří poslali Liamovi peníze a vlastně díky tomu jsme v únoru mohli nastoupit.

Jaroslav MAREŠ, redaktor:
Liam, který byl ještě před pár lety v podstatě ležící dítě živené sondou, udělal díky terapii obrovské pokroky. Jí ústy, opírá se o ruce, udrží hlavu bez opěrky. Jedním z těch, kteří výrazně finančně pomohli, byl i zpěvák Lukáš Malínek z Prahy, který chce pro Liama ještě uspořádat benefiční koncert.

Lukáš MALÍNEK, dárce:
Vzhledem k tomu, že ty výsledky jsou tak evidentní, tak se docela pozastavuju nad tím, že to ty pojišťovny všechny na tohle neplatí.

Jaroslav MAREŠ, redaktor:
Terapii, která vznikla v Americe a v Česku se objevila poprvé před dvěma lety, už absolvovaly stovky dětí převážně po dětské mozkové obrně.

Jarmila ZIPSEROVÁ, primářka sanatoria; Klímkovice:
Ta úspěšnost je téměř stoprocentní, protože u každého dítěte ten pokrok je.

Jaroslav MAREŠ, redaktor:
Pojišťovny včele s VZP, která zastupuje nejvíc dětských pojištěnců, zatím odmítaly terapii proplácet, protože prý není dostatečně ověřená. Pod tlakem médií i stovek rodičů nemocných dětí už ale začínají svůj názor měnit.

Oldřich TICHÝ, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny:
Hledáme řešení, které by umožnilo, aby ta terapie, která doposud hrazení není byla pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny přece jen dostupnější, než je to teď.

Jaroslav MAREŠ, redaktor:
Pro rodiče nemocných dětí je to záblesk naděje. Lucie Chytilová, Jaroslav Mareš a Libor Tampier, Prima FTV. 

Klíčová slova: