jde to i bez brýlí

04.02.2014 16:36

 Že jde medicína kupředu opravdu mílovými kroky, dokazují laserové operace očí. Nebolí, trvají pár minut a jako zázrakem dokážou "umazat" dioptrie, nebo dokonce vrátit zrak. 

Využití laseru se stává stále populárnější. Pomáhá nám v kosmetice, poradí si s mateřskými znaménky a velkou službu prokazuje v posledních desetiletích především v rukou lékařů. U onemocnění, která kdysi člověka vyřadila z běžného života, nebo mu jej značně znepříjemňovala, působí laser něco jako malý zázrak. Zvlášť v oftalmologii, lékařském oboru, který se stará o nápravu očních vad a onemocnění… Oboru, který u nás zažívá momentálně velký boom a rozkvět, o nějž se mezi jinými zasloužil prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph. D., primář oční kliniky Gemini Zlín, s nímž jsme si povídali na téma laserových operací očí.

- Pane primáři, prozraďte, kdy byla provedena první úspěšná operace oční vady pomocí laseru? A jak moc se lišila od těch, které probíhají dneska?

První laserové operace byly provedeny koncem 80. let minulého století. Hned na počátku 90. let se začaly provádět i u nás - tehdy byla první laserová operace provedena ve Zlíně. A musím říct, že první zákroky se samozřejmě podstatně lišily od těch dnešních. Říkalo se jim PRK, operovalo se jen po jednom oku, protože pacienti po operaci měli oči zalepené a dobře začínali vidět teprve až za týden po zákroku. Navíc byly první pooperační dny pro pacienty hodně bolestivé. Na druhou stranu je třeba podotknout, že mnozí z lidí, kteří u nás takové laserové operace před dvaceti lety podstoupili, vidí bez brýlí i dnes…
- Kdy se staly laserové oční operace bezbolestnými?

V roce 1994 jsem já osobně provedl první bezbolestnou laserovou operaci v ČR. To byl zásadní pokrok pomocí tzv. technologie LASIK, která se používá dodnes. Principem operace LASIK je vytvoření tenké vrstvičky na rohovce, pod kterou je laserem korigována oční vada. Ta tenká vrstvička chrání laserovou ránu a zbavuje oko téměř zcela pooperačních bolestí. Jako první v ČR jsem také v té době začal operovat obě oči současně, což pacientům výrazně zjednodušilo návrat do práce a aktivního života, a dnes je to u těchto operací běžný standard.

- Jak vypadá špičková laserová operace očí v současnosti?

Původní metodu LASIK dnes nahradila šetrná metoda LASIK femtosekundovým laserem. Na každém oku se nyní používají dva lasery. První, tzv. femtosekundový laser, vytvoří tu zmiňovanou ochrannou tenkou vrstvičku. Druhý, excimerový laser, pak odstraní zrakovou vadu. Pacient vidí bezprostředně po operaci velmi dobře a vidění se ustaluje už za krátkou dobu po zákroku. Většina lidí je do tří dnů po zákroku zpět v práci a schopna běžných každodenních činností (číst a dívat se na televizi můžete dokonce již druhý den po zákroku).

- Z vašeho pohledu, jak velký pokrok znamenaly za tu dobu lasery pro oční operace?

Jedním slovem - obrovský. Na klinice Gemini používáme jako jediní v ČR tzv. 6D laser. Je to nejpřesnější a nejrychlejší laser na operace očních vad současnosti. 6D laser sleduje v průběhu operace oční mikropohyby v šesti osách a kompenzuje je tak, aby optická kvalita oka po operaci byla co nejvyšší. Jednu dioptrii dokáže tento laser odstranit asi za 1,5 sekundy.

- Které z očních vad se pomocí laseru nedaly v počátcích vyléčit, a dnes už to jde?

Na počátku jsme operovali jen vyšší krátkozrakosti. Postupně se díky zlepšování laserů a operačních postupů rozšiřoval rozsah na vady velmi vysoké okolo 10 dioptrií a naopak i velmi malé okolo jedné dioptrie. Přidala se možnost korigovat tzv. astigmatismus, který bývá s krátkozrakostí často kombinován. Dlouho odolávala dalekozrakost, kterou zvládla až další generace laserů. No a věřte nebo ne, donedávna jsme nebyli schopni laserem odstranit běžné brýle na čtení. Operace odstraňující potřebu brýlí na čtení je poslední novinka - jako první v ČR jsme letos zavedli laserovou operaci Intracor a operace s implantátem Kamra. Obě jsou vhodné pro lidi, kteří mají okolo 40 až 50 let a používají brýle jen na čtení.
- Které další oční nemoci se dají dnes zvládnout laserem?

Uplatnění laserů se stále rozšiřuje. My jsme na klinice Gemini zavedli jako první v Evropě laserové operace šedého zákalu laserem Victus. Tímto přístrojem jsme již operovali asi tisícovku pacientů, což je nejvíce na světě. Výsledky jsou výborné. Pokud pacientovi při operaci šedého zákalu implantujeme tzv. trifokální čočku, tak je potom schopen vidět bez brýlí do dálky i na čtení nezávisle na věku například i v 80 letech. A také jsme použili nejnovější femtosekundový laser Z6 při transplantaci rohovky.

- Laser je stále oblíbenější. Narůstá tedy nechuť pacientů nosit brýle?

Lidé si mezi sebou a přes sociální média předají zkušenosti z laserové oční operace, která je velmi šetrná a změní kvalitu jejich vidění i života. Stále více lidí se pak rozhodne zbavit se nošení brýlí nebo kontaktních čoček. Obojí přináší značnou finanční zátěž a lze si lehce spočítat, že laserová korekce a investice do ní se časem vrátí a má trvalejší charakter. Lidé dnes žijí velmi aktivně - cestujeme, všemožné sporty vyplňují náš volný čas a brýle často překážejí. Pacienti si však většinou pečlivě vybírají, komu svěří své oči do péče.

- Existují zdravotní omezení, která případně zabrání operaci očí laserem?

Ano, tzv. kontraindikace existují, ale jsou naštěstí velmi vzácné. Před laserovou operací provádíme pečlivé vyšetření očí na velmi přesných přístrojích. Vzácně se zjistí, že pacient má například deformovanou rohovku, prodělal opakovanou virovou infekci rohovky nebo má nekvalitní slzy, které by zvyšovaly riziko pooperačního hojení. Také akutní infekce oka a některé poúrazové stavy brání provedení laserové operace.

- Proč většina zákroků probíhá při vědomí pacienta? Přece jen, představa takové operace není dvakrát příjemná…

Zákroky jsou ambulantní a provádí se pouze při znecitlivění oka anestetickými kapkami. Slovo "operace" u laserových korekcí zraku není ani tolik přesné a pacientům nahání někdy zbytečně strach. Jde spíše o krátkou proceduru. Naši pacienti jsou vždy dobře poučeni a vědí, co je při zákroku čeká. V průběhu je také upozorňujeme na to, co se bude dít a jaká fáze následuje. Před zákrokem se ale často svěřují našemu personálu s obavou, že se nevydrží dívat před sebe bez cuknutí oka. Toho se ale v žádném případě bát nemusí. Oko je proti mrkání zajištěno tenkými svorkami a náš 6D laser spolehlivě kompenzuje všechny oční pohyby při operaci. Já s pacienty také celou dobu při zákroku mluvím, aby se cítili v klidu.

- A platí i u operace očí, že jedním z nejvhodnějších období pro jejich absolvování je podzim/zima, protože pacienti pak nejsou vystaveni slunečnímu záření?

Operace jsou natolik šetrné, že je provádíme po celý rok včetně léta. V létě operujeme více studentů, učitelů a zahraničních pacientů. Každopádně po operaci určitě doporučujeme oči chránit pár týdnů kvalitními slunečními brýlemi.

---

Laserové operace u dětí - ano, nebo ne? Díky unikátnosti, rychlosti a bezbolestnosti mohou laserové operace očí podstoupit i děti. Od věku deseti let jsou v tomto oboru vnímány jako dospělí a laserové operace u nich tedy nepředstavují žádný problém. laserové operace jsou dnes již rychlé a ihned po operaci pacient dobře vidí!

Kam ještě můžete zajít na laserovou operaci očí? www.gemini.cz - Zlín, Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice www.duovize.cz - Praha www.neovize.cz - Brno www.lexum.cz - Praha, Brno, Tábor, Ostrava, České Budějovice www.ofta.cz - Plzeň, Cheb, Ústí nad Labem

oční lékař Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph. D., primář oční kliniky Gemini, Zlín, www.gemini.cz

Foto: profimedia.cz

Klíčová slova: