Nová kniha To snad není možný mapuje putování přerovské rodiny po Austrálii a Tasmánii se synem upoutaným na vozík.
PŘEROV Krmení krokodýlů, zážitky z potápění ve Velké bariérovém útesu, cesta kolem monolitu Uluru či nástrahy dlouhých pouštních dálnic. O tom se lidé dočtou v nové knize o putování přerovské rodiny Márových se synem upoutaným na invalidním vozíku po australského kontinentu. Zachycuje cestu dlouhou 24 tisíc kilometrů.
Jednadvacetiletý Jiří Mára, který byl loni v říjnu oficiálně zapsán do České knihy rekordů jako první český vozíčkář, jenž navštívil všechny obydlené světadíly, s cestováním po světě nekončí. V září se vrátil s rodinou z cesty po Severní Americe. Cestu po Austrálii mapuje nejen nová kniha s názvem To snad není možný, ale i dokumentární film.
"Byl to náš nejdobrodružnější výlet, kdy jsme karavanem ujeli 24 tisíc kilometrů a byli na všech nejvýznamnějším místech Austrálie a Tasmánie. Zážitků bylo tolik, že kniha je o kousek tlustší a film o pár minut delší než obvykle," řekl otec cestovatele Jiří Mára. Rodina mladíka, který od narození trpí svalovou dystrofií, v Austrálii letos strávila šest týdnů. Na cestu si půjčili karavan a kontinent objeli kolem dokola. Cestu do nejmenších detailů naplánoval jednadvacetiletý Jiří. Neovládá přitom ruce ani nohy. "Trvá to tak dva až tři měsíce, cestu plánuju na internetu, podle map a knížek," řekl mladík. Výpravu dokáže naplánovat do takových detailů, že rodina už dopředu ví, i jaký stav silnic je v daném místě čeká.
Kniha o Austrálii je již sedmou, kterou rodina Márových o svém putování po světě vydala.
Mutace - Mladá fronta DNES - Olomoucký kraj