Je pro děti s postižením ve školách lepší integrace, nebo inkluze?

Český školský systém se postupně transformuje a přibližuje k inkluzi, tvrdí v zářijovém vydání časopisu Můžeš odborný asistent Ústavu speciálněpedagogických studií Univerzity Palackého v Olomouci Jiří Kantor. Podle jeho názoru tak můžeme očekávat tendenci redukovat počet speciálních škol a počty žáků v nich.

Tématu integrace a inkluze, tedy výuce i začleňování dětí s postižením, se časopis věnuje v několika rozhovorech a reportážích. Například v reportáži ze speciální mateřské školy v Lounech se ale ukazuje, že zatímco dětí s postižením v ní neubývá, musí speciální školka denně řešit napjatý rozpočet, tedy nedostatek peněz na moderní vybavení.

Socioložka Jiřina Šiklová ve svém pravidelném sloupku poukazuje na to, že chránit děti s handicapem příliš a dlouho například tím, že k nim učitel chodí domů, znamená do jisté míry jim i škodit. Dětský kolektiv, který dokáže být k postiženým i krutý, je na druhé straně připravuje na realitu, kdy děti s handicapem už nebudou pod ochrannými křídly rodičů.

Výtvarník, básník a hudebník Jiří Slíva věnuje už řadu let své obrazy do aukce pořádané Kontem Bariéry (letošní aukce proběhne 14. prosince v pražském Veletržním paláci). Její výtěžek půjde na podporu vzdělávání studentů se zdravotním postižením. Jiří Slíva v rozhovoru tvrdí, že kromě prospěšnosti je pro něho aukce i jakýmsi sociologickým průzkumem toho, jak lidé na jeho kresby reagují.

V rubrice Nové zahraniční technologie píše redaktor Štěpán Beneš o vývoji počítačových her pro handicapované. Lidé, kteří nemohou používat ruce, dostávají k dispozici čím dál víc zařízení, která ovládají například ústy. Vyvíjí je i kvadruplegik Fred Davidson, americký elektroinženýr na penzi.

Motoristický novinář Petr Buček představuje autoškolu pro lidi s postižením v Přelouči. Popisuje, jak zde kandidáti na řidičský průkaz trénují ve speciálně upravených autech, a navíc přináší kompletní seznam autoškol, ve kterých si lidé s handicapem mohou udělat řidičák.

Přeji inspirativní čtení.

Jindřich Štěpánek, šéfredaktor

Časopis Můžeš je zaměřen na zdravotně a sociálně znevýhodněné občany, na jejich rodinné příslušníky a na dobrovolné a profesionální pracovníky, kteří o tuto skupinu obyvatel pečují. Za více než patnáct let existence si vytvořil stálý okruh čtenářů. K dostání je na pobočkách České pošty a v knihkupectvích Luxor a Kosmas, odebírají ho sociální a zdravotnická zařízení, organizace a instituce.

Klíčová slova: