Jak proti anorexii bojovat? Zeptali jsme se psychologa Františka Davida Krcha, autora pěti monografií o poruchách příjmu potravy
Praha – Lidé trpící anorexií či bulimií jsou natolik pohlceni jídlem, kterému se snaží vyhnout, že nedokáží myslet na nic jiného. Jsou často přecitlivělí, úzkostliví i podráždění a dostávají se do depresí nebo konfliktů s nejbližšími. Podle Františka Krcha z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze až dvě třetiny nemocných dívek dávají vznik poruchy do souvislosti s nějakou životní událostí. Nejčastěji uvádějí osobní a rodinné problémy, narážky okolí týkající se tělesného vzhledu či změny těla v době dospívání. Většinou je velmi obtížné rozlišit, nakolik jsou tyto problémy příčinou, nebo důsledkem nemoci. Léčba mentální anorexie ani bulimie by však podle Krcha neměla být založená na úvahách o možných příčinách, ale měla by směřovat spíše ke změně nevhodných jídelních návyků.
- Na základě jakých příznaků lze diagnostikovat anorexii?
Varujícími příznaky je příliš velká vybíravost v jídle, vynechávání některých kategorií jídla, denních jídel, nadměrná, vyčerpávající aktivita nebo ztráta menstruace u děvčat. Základním příznakem anorexie je vyhublost, respektive hmotnost alespoň o 15 procent nižší než odpovídá věku a výšce.
- Pacientky se prý často obvinění z anorexie brání lží.
Anorektičky nejsou žádné patologické lhářky, jen hledají různá ospravedlnění, aby se mohly vyhnout jídlu. Problém je v tom, že základní příznaky anorexie, tedy vyhublost a nadměrná sebekontrola v jídle, přináší nemocnému uspokojení. Postupně si na ně zvyká a nějakým způsobem si je vždy zdůvodní. Jejich změnu potom vynucuje tlak okolí, kterému se nemocný přirozeně brání, hledá různé kličky a výmluvy.
- Pokud se dívka třikrát denně váží a kontroluje, je dobré ji od takových starostí oprostit třeba tím, že se váhy zbavíme?
Váhu je určitě správné někam schovat. Nemocná dívka se může vážit u lékaře nebo psychologa. Strach má velké oči, proto je také lepší anorektičky příliš často nepouštět do kuchyně, když jim jídlo připravujeme.
- Jaké kroky by při podezření z anorexie měli rodiče nebo okolí nejdříve podniknout?
Vždy je třeba se obrátit na svého praktického lékaře nebo obvodního psychiatra. Informace je možné sehnat i na internetu nebo v populárně naučných publikacích. Příliš vhodné ale nejsou osobní výpovědi nemocných, které zpravidla vidí problém příliš jednostranně nebo ho dramatizují. Anorexie není žádný romantický příběh, ale vážný zdravotní problém se závažnými důsledky na psychiku a osobní život nemocného.
- Jaké jsou metody? Je například pro pacientku příznivější hospitalizace s podporou farmak, nebo ambulantní psychoterapeutická léčba?
Hospitalizace je jen jednou z možností léčby mentální anorexie. Nemocniční léčba ve specializovaném zařízení je nezbytná vždy, když je ohrožen život nemocného nebo když je ambulantní léčba dlouhodobě neúčinná.
- Nemůže být hospitalizace příliš drastickým způsobem léčby? Jak snáší pacientky fakt, že jsou přes svou nevoli násilně vykrmeny?
Léčebné metody u jiných zdravotních problémů jsou jistě drastičtější než pobyt v psychiatrickém zařízení. Pacientkám připadá jako nejdrastičtější rozšíření jídelníčku a zvýšení energetického příjmu. Bez toho by ale jejich problém – mentální anorexie – nebyl řešitelný. Samozřejmě každá změna bolí, i změna jídelních zvyklostí. Vždy je to něco za něco. Léčba anorexie je otázka změny, která může být zprvu i vynucená.
- Jak je postiženo složitou situací okolí pacienta? Je třeba častým jevem, že samotní rodiče potřebují podporu psychologa?
Anorexie vždy nějak zasáhne okolí nemocných. Je to vážný problém, který tak postihuje celou rodinu. Rodina je také prostorem, ve kterém, hlavně u mladších pacientek, je problém třeba řešit. Rodiče pacientek někdy připomínají, že by psychologa potřebovali.
---
Kam se obrátit?
Lůžková či ambulantní terapeutická zařízení se službami hrazenými zdravotní pojišťovnou: P Psychiatrická klinika Ke Karlovu Praha 2, Ke Karlovu 11 Tel: 224 96 50 53 Stacionář pro děti, lůžkové oddělení pro dospělé, specializovaný program pro pacienty s poruchami příjmu potravy Nabídka: individuální psychoterapie, skupinová psychoterapie, arteterapie P Dětská psychiatrická klinika FN Motol Praha 5, V Úvalu 84 Tel: 224 43 11 11 Lůžkové oddělení pro pacienty do 18 let. Terapeutický program pro pacienty s anorexií a bulímií zaměřenéý na problematiku PPP Nabídka: individuální psychoterapie, skupinová psychoterapie, arteterapie, muzikoterapie, Platí zdravotní pojišťovna P Kontaktní centrum Anabell www.anabell.cz Drtinova 2a, Praha 5 – Smíchov Tel: 775 904 778 Poradna pro osoby s poruchou příjmu potravy a jejich blízké Nabídka: sociání poradenství, individuální poradenství, nutriční poradna, individuální psychoterapie, psychoterapeutické skupiny, arteterapie, knihovna odborné literatury, programy primární prevence
"Léčebné metody u jiných zdravotních problémů jsou jistě drastičtější než pobyt v psychiatrickém zařízení. Pacientkám připadá jako nejdrastičtější rozšíření jídelníčku a zvýšení energetického příjmu. Bez toho by ale jejich problém – mentální anorexie – nebyl řešitelný."
Foto: PSYCHOLOG. František Krch, specialista na anorexii.
Foto: archiv F. Krcha