Jednodušší cesty za lékařskou péčí

02.05.2014 11:16

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Nová pravidla, která mají evropským pacientům zajistit nárok na stejnou hrazenou péči napříč Unií, platí v tuzemsku čerstvě. Od konce dubna. Zákrok mimo republiku se hradí zpětně, ale podle zdejšího ceníku. Případný rozdíl si pacient musí doplatit ze svého.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Svou diagnózu zná už 20 let. V poslední době ale kvůli ní začal ztrácet jistý krok. Karel Hrkal tak při léčbě roztroušené sklerózy nepotřebuje jen léky, ale taky pravidelný pohyb pod dohledem odborníka. V Česku může jet do lázní nebo cvičit na rehabilitačních klinikách, přesto se začal poohlížet jinde.

Karel HRKAL, pacient s roztroušenou sklerózou:
Rehabilitace je i možná v některých rehabilitačních zařízeních, ale ty nejsou přímo specializované na roztroušenou sklerózu.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Protože sám vede pacientské sdružení, vydal se i osobně na obhlídku možností v sousedním Německu. Vybral si bavorskou kliniku, na kterou to má z domovských Hořovic zhruba dvě hodiny cesty.

Karel HRKAL, pacient s roztroušenou sklerózou:
Tady jsou ty terapie. To zařízení je pěkně vybavený, hezky vybavený. A pro ty pacienty s roztroušenou sklerózou je velice dobře zařízený.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Dosud pacienti před takovou cestou potřebovali předem zdravotní propustku pojišťovny. Teď můžou vyrazit za léčbou za hranice bez ní. Ovšem podle přesně daných pravidel. Pacient musí ve vybraném zahraničním zdravotnickém zařízení nejdřív sám náklady léčby uhradit. V Česku poté s účtenkou dojít do zdravotní pojišťovny. Ta mu pak výkon proplatí, ale jen do té výše, kolik by za něj zaplatila v Česku.

Oldřich TICHÝ, mluvčí VZP:
Podmínkou je samozřejmě to, že jde o zdravotní péči, která je i v České republice hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Musí splňovat všechny podmínky pro poskytnutí a úhradu té péče.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Do teď za hranice vycestovalo jen několik stovek pacientů ročně. Většinou za nákladnou léčbou, která v Česku není dostupná. Teď sice pacienti mají svobodnější volbu, jestli ale přeshraniční léčbou mohou i ušetřit, to si budou muset na evropském zdravotním trhu zjistit sami.

Tom PHILIPP, náměstek ministra zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Nemáme porovnání jednotlivých výkonů tak, abychom mohli říct, co je u nás levnější, anebo co je v zahraničí dražší, případně levnější.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Karel Hrkal je ochotný si případný rozdíl v ceně zaplatit. Na detailní prozkoumání ceníku i toho, jestli splňuje všechny podmínky, se ale teprve chystá.

Ondřej DOSTÁL, právník:
Další oblast, která bude pro pacienty zajímavá, jsou zákroky, na které se u nás čeká.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Právě dlouhým čekacím dobám na operace se tak pacienti i překročením hranice budou moci vyhnout.

Tom PHILIPP, náměstek ministra zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Jak se to bude vyvíjet dál, je samozřejmě velmi těžko odhadovat, je to prostě volný trh, který se tímhle tím otevřel.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Stejně tak se i české kliniky mohou dočkat dalšího náporu pacientů s cizím evropským pasem. Lenka Drmotová, Česká televize.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Přestože ministerstvo, jak zaznělo, přesné porovnání cen nemá, průměrné náklady na léčbu se tu pohybují asi o 700 korun níž než za hranicemi. A tak spíš než zdejší pacienti ven jezdí cizinci stále spíš k nám. Loni jen Česko poskytovalo plánovanou péči osmkrát častěji, než ji platilo za Čechy jinde. A takové zákroky tu nejčastěji podstupují Slováci a Britové, následují Chorvati a Němci. A důvod je jasný. Medicínská turistika, zvlášť ta, kterou si pacienti hrdí sami, se tu cizincům vyplatí. Mnohé zákroky jsou až o polovinu levnější, a tak zájem roste, včetně náročné léčby hrazené z pojištění.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Velký nádor přes polovinu hrudníku, na který ozáření ani chemoterapie nestačí. Snímek patří Ludmile Chmelové z Bratislavy, která kvůli léčbě vzácného sarkomu měkkých tkání musela překročit hranice.

Ludmila CHMELOVÁ, pacientka ze Slovenska:
Protože se lékaři báli mě operovat, takže vlastně potom byla možnost vyřídit Vídeň anebo Prahu.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Nakonec z Bratislavy zamířila do pražské motolské nemocnice. Zákrok v hodnotě půl milionu paní Chmelové zaplatila zdravotní pojišťovna. Dnes se už po něm zotavuje doma.

Robert LISCHKE, přednosta 3. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol:
Jediná šance pro toho pacienta je radikální operace, rodina a pacientka se na nás obrátily a my jsme ji rádi odoperovali.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Nejen šikovné ruce chirurgů, ale i přístroje lákají zahraniční pacienty do Česka, například na léčbu nádorů gama nožem k nám jezdí pravidelně jak Slováci, tak pacienti z Polska. Vůbec nejvíc ale do Česka cizince lákají zákroky, které si hradí sami, ale vyjdou je levněji než doma. Zvětšení prsou, liposukce a úprava očních víček, to jsou plastické operace, které zahraniční pacienti žádají nejčastěji. Například sály této pražské kliniky od pondělka prošlo 53 pacientů a 28 z nich byli právě cizinci. Nejčastěji ze sousedního Německa. Na liposukci do Prahy z Frankfurtu přijal i Frank Didlaukat. O klinikách doma ani neuvažoval a najisto zamířil do Česka.

Frank DIDLAUKAT, pacient z Německa:
Ten hlavní důvod byl výhodná cena, ale taky to, že jsem dostal rychle termín operace.

Zdeněk PROS, plastický chirurg:
Dostanou velmi dobrou kvalitu služeb za podstatně nižší ceny.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka:
Zahraniční klienti tak plní čekárny téměř všech soukromých klinik plastické chirurgie v Česku. Například ceny za zvětšení prsou se totiž liší dost zásadně. Proti Velké Británii je u nás zákrok levnější víc než o polovinu. Po plastice si druhé místo oblíbenosti české zdravotní péče u cizinců drží umělé oplodnění. Objevují se ale i nová lákadla. Nové příbramské oční centrum je v provozu teprve 4 měsíce a už se do něj sjíždějí pacienti z Rakouska, Německa i Švýcarska. David Miřejovský a Lenka Drmotová, Česká televize.  

Klíčová slova: