Stalo se vám už někdy, že vám z ničeho nic začalo pískat v uších? Možná vám stačilo jen polknout a zvuk byl pryč. A teď si představte, že by pískání nepřestávalo. TO JE TINTINUS. ÚPLNĚ VYLÉČIT HO ZATÍM NEUMÍME.
Pro postižené lidi je možná dobrou zprávou, že tintinus není nemoc, ale jen projev některých chorob. Anebo, a to nejčastěji, obyčejného stárnutí sluchu. Odborníci jej označují jako vnímání zvuků, které nepocházejí zvenku, ale jejich původ je v hlavě. Z občasného pískání si nic nedělejte, sem tam to mívá většina lidí. K doktorovi zajděte tehdy, když vás zvuk obtěžuje a slyšíte ho každý den i v noci (přinejmenším nepřetržitě deset a více minut). Nenechte se v případě potíží odradit lidmi, kteří jen mávnou rukou a odseknou něco ve stylu "tvoje starosti na moji hlavu". Současná medicína vás možná úplně pískání nezbaví, ale mnoho metod oprav u zabírá.
Nespím ani minutu
Paní Boženě je 78 a pískáním v uších trpí už 17 let. "Zpočátku jsem si myslela, že jsem se zbláznila. Někdo ze známých mi totiž říkal, že kdo slyší zvuky v hlavě, musí být blázen. To samozřejmě není a nebyla pravda. Přesto mám ale v hlavě snad tisíc trubek, které mi neustále piští do uší. ší. Nedá se před tím nikam utéct. Na řadu přišly léky i metody čínské medicíny – chodila jsem na akupresuru.
Ta mi pomohla ale jen na chvíli. Nikde mi nic nezjistili. Závěr byl, že jsem tintinus zřejmě podědila po své mamince, která jim trpěla také," říká paní Božena, která se s nemocí nakonec naučila žít.
Léčba řevem?
Stoprocentně účinná a trvalá pomoc zatím neexistuje. Britští vědci ověřují metodu, kdy krysám stimulují malou elektrodou nervy na krku a zároveň jim pouštějí do uší velmi hlasitou hudbu. Jde o něco jako restartování mozku a Britové do metody vkládají velké naděje. Pískání se podle nich objevuje po vystavení člověka velkému hluku. Mozek se prý snaží nahradit poškozené buňky, a proto vysílá domnělé zvuky.
Zpátky na zem
Pojďme ale zpět do reálné současnosti. Mnoho lidí uvádí jako příčinu vzniku svých problémů prodělaný zánět v uchu, zranění nebo vystavení příliš hlasitému zvuku. Tyto věci opravdu můžou tintinus způsobovat. Stejně tak jako potíže se sluchovým nervem, případně nějaké poškození centrální nervové soustavy. Příčiny si potom shrneme. Důležité je říct, že pacienti si své problémy nevymýšlejí, že to nejsou žádní simulanti, ani blázni. Utrpení z nepřetržitého zvuku muže být skutečně mučivé a někdy je jedinou možnou terapií návštěva psychiatra a utlumující léky.
Proč psycholog
Své by o pískání v uších mohl vyprávět i dvaašedesátiletý pan Josef. "Prožíval jsem to všechno opravdu těžce, protože jsem celý život nestonal. Rád jsem sportoval, byl jsem v dobré kondici. Hučení v uších začalo z ničeho nic, před šesti lety, pamatuji si na to jako dnes. A nepřestalo doteď. Vyzkoušel jsem nakonec i nějaké zaříkání, manželka mě odvedla k léčiteli. Nepomohli doktoři, nepomohli šarlatáni. Nakonec mě syn objednal k psychiatrovi. Nejdřív jsem se zlobil, že ze mě dělá pitomce, ale nakonec jsem šel. Věřte, že když je zle, člověk zkusí cokoli. Dal mi antidepresiva a chodím k němu na terapii. To mi hodně pomohlo, i když zvuk slyším pořád. Je mi ale líp psychicky a to je důležité," říká o svém trápení pan Josef.
Léky na alergii
V mnoha případech se ale pískání zastavit nebo omezit dá. Ale to musí být v podstatě jasná jeho příčina. Například, když vzniklo se zánětem středního ucha, zmizí po jeho vyléčení. Když se ale podobné důvody vyloučí a "doktoři nikde nic nenajdou", přistupuje se k pomocné terapii. Ta sice nezlikviduje základ problému, ale alespoň zmírní jeho příznaky. Proto se pacientům podávají například infuze nebo léky, které rozšiřují cévy – díky tomu se zlepšuje prokrvení celého organismu, tedy i ucha. Tím se může tintinus výrazně mírnit. Někdy pomáhají i léky proti alergii a už zmíněná antidepresiva.
MOŽNÉ PŘÍČINY
- Nemoci venkovního, středního i vnitřního ucha nebo postižení sluchového nervu, dráhy nebo části centrálního nervového systému.
- Nadměrné množství ušního mazu.
- Poruchy krční páteře (přes ni procházejí cévy, které zásobují krví vnitřní ucho). * Častý pobyt v příliš hlučném prostředí (více než 90 decibelů).
- Vysoký nebo nízký tlak, případně cukrovka.
Jak si pomůžeme sami?
- Pískání překryjte jinými zvuky, které odpoutají vaši pozornost – hodně lidem pomáhá relaxační a meditační hudba nebo sledování televize se zvukem puštěným přes sluchátka.
- Když pracujete v hluku, noste na uších vždy chrániče.
- Tintinus může způsobovat stres, snažte se odpočívat a celkově se zklidnit, případně si v práci vzít co nejdelší možnou dovolenou.
- Stav zhoršuje tonik, který obsahuje chinin.
- Omezte solení – některým lidem pomohla úprava jídelníčku a dieta s minimem soli.
- Pomáhají i minerály – hlavně magnezium, zinek a vitaminy A a B.
Když je důvodem jasná choroba, po jejím vyléčení potíže většinou zmizí.
Velmi dobře se osvědčila Náš tip ginkgo biloba. Pravidelným užíváním léků (tak čtyři až šest týdnů) nebo kapek z lékárny můžete tintinus hodně omezit. Poraďte se ale raději o užívání s ušním lékařem. Pomocí je i jemná indická masáž hlavy nebo jen jemné masírování spánků.
foto: Thinkstock.cz, Profimedia.com