Ještě k INSPO 2016: mobilní aplikace i zařízení na vzestupu
S časovým odstupem se vrátil ke konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, která se uskutečnila 12. března 2016 v Kongresovém centru Praha, moderátor jedné ze tří sekcí Radek Pavlíček. Na svém blogu Poslepu.cz, kde se zabývá přístupností webových stránek a asistivními technologiemi pro hendikepované uživatele, se soustředil zejména na prezentace, které zazněly v sekci Přístupnost nejen webu. Jeho postřehy doplňujeme odkazy na videozáznamy jednotlivých přednášek a příspěvky autorů do sborníku konference, takže zájemci o konkrétní prezentovaná řešení se s nimi mohou seznámit dosti podrobně.
Co přinesla sekce Přístupnost nejen webu
První prezentaci s názvem Alternativní způsoby ovládání telefonu a tabletu přednesl Tomáš Hrdinka a představil v ní možnosti ovládání telefonu a tabletu osobami s tělesným handicapem. Mezi ně lze zařadit ovládání telefonu spínači, alternativními myšmi, hlasem či z počítače. Posledně jmenované řešení sice není mobilní, často se však používá ve chvíli, kdy jiná varianta není možná. Příkladem mohou být například úrazy páteře, kdy uživatel není schopen udělat jiný pohyb než očima.
Ze současných dostupných platforem jsou v tuto chvíli pro alternativní způsoby ovládání nejlépe připraveny mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android. Důvodem je existence USB/mikroUSB konektoru a podpora myší s HID rozhraním.
CORVUS je systém, jehož cílem je zpřístupnit funkcionalitu mobilních telefonů s dotykovým displejem a operačním systémem Android i nevidomých a těžce slabozrakoým uživatelům. Na INSPO jej přijel představit Roman Martinovič.
CORVUS kromě vlastního prostředí a nabízí i CORVUS odečítač, který je možné použít k ozvučení dialogových oken Androidu, které není možné obsloužit z CORVUS prostředí, či ozvučení vyhledávání objektů na obrazovce prostřednictvím procházení prstem. CORVUS se vyznačuje rychlostí, jednoduchostí a přizpůsobitelností a nutno přiznat, že je na něm velmi znát zapojení uživatelů s těžkým postižením zraku do vývoje produktu.
Třetí příspěvek se také věnoval mobilním zařízením s operačním systémem Android. Vojtěch Polášek seznámil účastníky sekce s odečítačem obrazovky ShinePlus. Ten je vyvíjen jihokorejskou firmou Atlab Inc. a je prozatím svým uživatelům nabízen zdarma. Kromě funkcí odečítače obrazovky nabízí i možnost zvětšování a přizpůsobení vzhledu prostředí.
ShinePlus je mezi uživateli oblíbený zejména pro lepší odezvu při práci, menší nároky na místo v telefonu či přístup lepší k funkcím odečítače obrazovky.
Když se řekne „přístupnost pro zrakově postižené“, často se myslí hlavně na to, jak věci zpřístupnit uživatelům screenreaderů, tedy odečítačů obrazovky, kteří buď nevidí vůbec, nebo mají tak špatný zrak, že se bez odečítače neobejdou. Tomáš Valůšek se podělil o své osobní zkušenosti a v prezentaci Android – když máte zbytek zraku a chcete se obejít bez odečítače obrazovky představil účastníkům, jaké možnosti má uživatel Androidu, jehož zrak je sice velmi slabý, ale screenreader se mu při práci s mobilním zařízení, spíš plete pod nohy, než aby mu pomáhal.
DotWalker je aplikace pro usnadnění cestování osob se zrakovým postižením pomocí mobilního zařízení se systémem Android. Jedná se o textový navigační program s jednoduchým ovládáním, díky kterému se nevidomý nebo slabozraký uživatel už nikdy neztratí v neznámém terénu.
DotWalker umožňuje zjistit adresu, na níž se nacházíte, ukáže vzdálenost a směr k určitému orientačnímu bodu, využívá mluvící kompas pro orientaci k vybranému cíli, vede vás bod po bodu na vybrané trase a umožňuje, aby vámi schválená osoba sledovala vaši pozici.
Aplikace využívá jak zvětšení pro slabozraké, tak hlasový výstup pro nevidomé, popř. kombinaci obou způsobů podpory. Účastníkům konference jej v prezentaci nazvané DotWalker – navigace pro nevidomé a slabozraké představili Libor Doušek a Marek Susčík.
S tím, jak si stojí FriendlyVox po roce provozu, seznámil účastníky Vladimír Jareš. FriendlyVox je ozvučený portál, určený především pro osoby se zrakovým znevýhodněním, kterým postupně zpřístupňuje důležité internetové služby. Jeho provoz byl zahájen na konci roku 2014, od té doby jej navštívilo téměř 9 000 uživatelů z různých zemí světa, kteří si zobrazili zhruba 160 000 stránek. Měsíčně jej pravidelně používají přibližně tři stovky uživatelů, mezi nejpopulárnější služby patří Zpravodajství, E-mail a YouTube.
Podrobněji je řešení popsáno také v článku Ozvučený portál FriendlyVox ocenili návštěvníci konference INSPO.
Radek Pavlíček se ve svém ohlédnutí za konferencí INSPO 2016 zmínil také o tom, že s ohledem na cílovou skupinu účastníků je u konference INSPO dbáno na zpřístupnění jejího obsahu všem účastníkům bez rozdílu. Všechny prezentace tedy byly tlumočeny do českého znakového jazyka, nechyběl ani simultánní přepis mluveného slova do textu, který mohli účastníci sledovat na plátně nebo zapůjčených tabletech, či možnost zobrazit si promítané slajdy na mobilním zařízení. Zajištění posledních dvou jmenovaných věcí bylo možné díky systému Polygraf, který byl vyvinut ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity.
Pro návštěvníky s těžkým postižením zraku byly také k dispozici hlasovací lístky ve zvětšeném černotisku či bodovém písmu. Sborník konference účastníci obdrželi v digitální podobě a mohli si jej tak přečíst způsobem, který jim nejlépe vyhovoval.