Jsem jedno (moravské) ucho
Křest knihy přibližující osudy 10 lidí se sluchovým handicapem proběhl 27. září 2024 v Ostravě.
10 příběhů. 10 osudů lidí se sluchovým handicapem. 10 životních cest zasazených do prostředí Moravskoslezského kraje. To je kniha Jsem jedno (moravské) ucho, které dala záštitu manželka prezidenta republiky Eva Pavlová a kterou frýdecko-místecký spolek Jsem jedno ucho pokřtil v pátek 27. září 2024 v Knihovně města Ostravy ve vítkovické pobočce. Autorkou příběhů je předsedkyně spolku Jsem jedno ucho Veronika Širc.
Ivana kvůli tinnitu musela opustit medicínu. Viktor ví, že nepatří ani mezi slyšící, ani neslyšící. Ale využívá výhod obou světů. Dagmar má kvůli vzácné nemoci srdce napravo a je nedoslýchavá. Anna díky kochleárnímu implantátu slyší zvuky, které do té doby nikdy neslyšela. Třeba sousedovo tepelné čerpadlo. Robert má dědičnou sluchovou vadu. A práce v hluku mu ji ještě zhoršila. Pro Davida znamená možnost telefonovat zvýšení sebevědomí. Petra trápily záněty středního ucha už od první třídy. Expřítel Martiny zneužíval jejího sluchového handicapu. Petra je na sebe hrdá, že se jako neslyšící naučila tak dobře mluvit. A Marek s téměř čtyřicetiprocentní ztrátou sluchu už nemůže dělat všude, kde by chtěl.
Neuvěřitelné příběhy 10 osobností se sluchovým handicapem mapuje kniha Jsem jedno (moravské) ucho. Na příbězích, které reflektují životní osudy 10 neslyšících a nedoslýchavých lidí z Moravskoslezského kraje, pracovala autorka Veronika Širc půl roku.
„Celý projekt Jsem jedno (moravské) ucho se skládá ze dvou částí – ze stejnojmenné knihy a besed na školách. S každou osobností z knihy jdeme na 2 besedy za školáky
v Moravskoslezském kraji. Ze škol máme již nyní skvěle zpětné vazby. Nejen žáci, ale i učitelé jsou překvapení, jak interaktivní a poutavá může být beseda o sluchu,“ popisuje Veronika Širc.
Kniha vyšla v nákladu 800 kusů v dubnu 2024. A následně v květnu vyrazila autorka s neslyšícími a nedoslýchavými osobnostmi z knihy na besedy za žáky základních a středních škol.
Celkem v roce 2024 spolek Jsem jedno ucho naplánoval 20 besed s cílem edukovat ohledně sluchového handicapu 400 žáků. Do křtu, který se koná v rámci Mezinárodního týdne neslyšících v pátek 27. září 2024, už spolek zvládnul 12 besed na základních a středních školách v Ostravě, Novém Jičíně, Havířově, Frýdku-Místku nebo Orlové pro celkem 216 žáků.
Křest knihy Jsem jedno (moravské) ucho byl zaměřený na sluchový handicap. Jelikož se však spolek Jsem jedno ucho snaží dlouhodobě propojovat jednotlivé handicapy (například pro Moravskoslezský kraj realizuje Interaktivní výukové programy Žít normálně II, které jsou spolufinancované Evropskou unií), na křtu přepisoval nedoslýchavým lidem nevidomý přepisovatel Lukáš Hosnedl a jedním z hostů křtu byl Daniel Gruss, syn Roberta Grusse, nedoslýchavé osobnosti z knihy, který má nevyléčitelnou Duchennovu svalovou dystrofii, která ho již v dětství upoutala na vozík.
V rámci slavnostního dopoledne měla přednášku o kochleárních implantátech Z ticha do světa zvuků biomedicínská technička Ing. Pavla Krejzlová.
Veronika Širc