Od objevení viru hepatitidy C (HCV) uplynulo rovných 25 let.1 Přesto má naprostá většina české veřejnosti velmi nízké povědomí o tom, jak se toto nebezpečné onemocnění přenáší. Celých 37 % lidí se dokonce domnívá, že se před ním lze chránit očkováním, přestože žádná vakcína proti hepatitidě C zatím neexistuje. Naopak 98 % dotazovaných vůbec netuší, že riziko nákazy žloutenkou typu C jim hrozí i infikovanou tetovací jehlou, při piercingu či akupunktuře.2
Již posedmé si letos připomínáme Světový den hepatitidy. Koná se symbolicky 28. července, v den narození objevitele viru hepatitidy B (HBV) a laureáta Nobelovy ceny Barucha Samuela Blumberga. Světová zdravotnická organizace jej každoročně vyhlašuje, aby zvýšila povědomí o jednotlivých typech hepatitidy a možnostech, jak se před onemocněním chránit.
Hepatitida C – nejčastější typ infekční žloutenky v ČR
Na letošní rok zároveň připadá i 25. výročí objevení viru hepatitidy C. Právě hepatitida C je nejčastějším typem infekční žloutenky u nás. Dle údajů Státního zdravotního ústavu bylo v roce 2013 v ČR hlášeno téměř 1 600 nových případů onemocnění žloutenkou, z toho u více než poloviny pacientů (873 případů) šlo právě o nákazu "céčkem". Celosvětově touto nemocí trpí přibližně 160 miliónů lidí, z toho v Evropě asi 17,5 milionů osob. V České republice se odhaduje, že hepatitidou C trpí 20 000 lidí, z nichž velká část ani neví, že toto onemocnění má. Každoročně je celosvětově diagnostikováno celkem 3 – 4 miliónů nových pacientů.
Ochrana před hepatitidou C – informovanost a zodpovědné chování
Nejspolehlivější ochranou proti žloutenkám typu A a B je očkování. Proti hepatitidě C však zatím žádná vakcína neexistuje. Nejspolehlivější formou prevence je informovanost a zodpovědné chování. Jak však ukázaly výsledky výzkumu agentury STEM/MARK, s informovaností je na tom česká veřejnost poměrně špatně. Například jen 33 % dotazovaných ví, že se virus hepatitidy C přenáší krví a jen 17 % české populace si je vědomo, že jedním z možných způsobů přenosu této nemoci může být rizikové sexuální chování.2 Navzdory velké oblíbenosti tetování a piercingů zkrášlujících tělo si jen 2 % dotazovaných uvědomují, že si kromě nové ozdoby mohou „odnést“ i virus HCV.2 Stejně zanedbatelný počet 2 % dotazovaných ví o riziku přenosu nemoci z matky na plod.2
Projevy nemoci a nejčastější formy přenosu
Chronická forma hepatitidy C nemusí být navenek nijak znát. Nemoc totiž po dlouhou dobu probíhá bez příznaků, při zanedbání léčby však může vést k rozvoji cirhózy a následně k rakovině jater. Na infekci HCV se obvykle přijde náhodou nebo teprve ve chvíli, kdy jsou játra již vážně poškozena a přestávají plnit svou funkci. Nemoc tak zpravidla odhalí až lékař při použití speciálních krevních testů.
Hepatitida C se přenáší krví, případně z matky na plod. V dnešní době je nejčastější příčinou infekce použití nesterilní jehly při nitrožilní aplikaci drog. Před objevením viru HCV byla častým zdrojem nákazy i krevní transfuze. Mezi další formy přenosu patří například rizikové sexuální chování, poranění zdravotnického personálu infikovanou jehlou, případně tetování, piercing či akupunktura při použití nesterilních jehel nebo jiných nástrojů.
Možnosti léčby hepatitidy C
Současné možnosti léčby jsou postaveny na kombinaci interferonu s přímo působícími antivirotiky. Efekt této léčby je však u pacientů s pokročilejšími formami onemocnění nižší.
V nedaleké budoucnosti by se pacienti se žloutenkou typu C měli dočkat nových, účinnějších a bezpečnějších možností léčby antivirotiky bez použití interferonu.
Barbora Šumanská
Reference:
1 - Houghton M (November 2009) „The long and winding road leading to the identification of the hepatitis C virus“.
Journal of Hepatology 51(5): 939–48.
2 - Výzkum STEM/MARK, říjen - listopad 2013
3 - SZÚ, data za rok 2013