Klíčové události roku

18.11.2012 17:09

Shrnuje právě vycházející listopadové číslo časopisu Sociální služby.

Na třech stranách referuje o slavnostním podpisu charty Pro důstojný život seniorů, kterého se zástupci signatářských subjektů a další hosté zúčastnili 1. října na půdě Poslanecké sněmovny PČR. Časopis přináší i výňatky z tohoto dokumentu, především stručné shrnutí jeho tezí a z nich vyplývajících požadavků.

Říjen je již tradičně měsícem konání Týdne sociálních služeb ČR a jeho jednotlivých regionálních i celostátních aktivit na prvním místě s Výročním kongresem poskytovatelů sociálních služeb ČR. Ten se opět dotýkal mnoha palčivých témat i výzev, kterým čelí jak sociální služby jako celek, tak i jejich jednotlivé kategorie a odbornosti. Stručné shrnutí kongresového dění včetně krátkých charakteristik jednotlivých příspěvků hlavního programu naleznete společně s několika fotografiemi rovněž na dvou tiskových stranách. S Týdnem sociálních služeb souvisí také reportáž z vyhlášení výsledků celostátní výtvarné soutěže „Šťastné stáří očima dětí“, které proběhlo v pražském klášteře Emauzy pod patronací 1. místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky. Kromě fotografií, výsledků a rozhovoru s vítězkou jedné z kategorií v časopise najdete také otištěné všechny vítězné práce.

Již po dvanácté se v říjnu také konal Podzimní ples pro osoby se zdravotním postižením a časopis z něj svým čtenářům přináší řadu fotografií. Naopak poprvé letos na konci září proběhl Týden komunikace osob se sluchovým postižením. Shrnutí dění v rámci tohoto projektu přináší reportáž Renaty Škopkové z občanského sdružení ORBI PONTES.

Ani tentokrát v časopise nechybí rozhovory a odborné články. Seznámení s problematikou adiktologických služeb u nás přináší rozhovor Michala Němce s vysokoškolským pedagogem a adiktologem Josefem Radimeckým, představení projektu Stáže ve firmách pak obsahuje rozhovor s ředitelem Fondu dalšího vzdělávání Pavlem Kryštofem. Jana Levová pro časopis Sociální služby připravila článek představující službu intervenčních center určených pro pomoc osobám ohroženým domácím násilím, Hynek Jůn se zabývá riziky zneužití behaviorální terapie u lidí s mentálním hendikepem, Natálie Lupienská se ve třetím pokračování svého seriálu o ergoterapii věnuje skupinovým ergoterapiím u seniorů, Miroslav Feješ zase deinstitucionalizaci sociálních služeb na Slovensku. Samozřejmě i tentokrát v časopise najdete také další pravidelné rubriky a řadu užitečných informací.

Zdeněk Kašpárek

Klíčová slova: