Věra Sláčalová, vrchní sestra oddělení domácí péče krajské nemocnice Liberec, řekla Právu:
- * Co domácí péče obnáší?
Práce zdravotních sester je prakticky totožná jako v nemocnici, jen s tím rozdílem, že probíhá u pacientů v jejich domácím prostředí. Ráno sestry zajišťují odběry biologického materiálu, který potom převážejí buď k praktickému lékaři, nebo do laboratoře liberecké nemocnice. Podávají klientům léky, aplikují injekce, inzulín. Na denním pořádku jsou převazy akutních a chronických ran, bércových vředů, proleženin.
- * Jak se pacient stane klientem domácí péče?
Domácí péče je indikovaná praktickým lékařem. Pacientův zdravotní stav už nevyžaduje hospitalizaci, ale potřebuje odbornou péči, kterou je sestra schopna zajistit v domácím prostředí. Nemusí tak například dojíždět denně na převazy na chirurgickou ambulanci a stačí jen kontrola jednou týdně u lékaře. Naše péče se často týká diabetiků, kterým připravujeme a aplikujeme inzulín. Je mnoho klientů, kteří žijí sami, vlastní sebepéči zvládají, ale na aplikaci inzulínu zapomínají, je tedy potřeba dohled sestry.
- * Stará se tedy jen o starší pacienty?
V současné době jsme byli osloveni i z řad dětských lékařů. Zcela výjimečně pečujeme o mladé klienty, kteří se dostali do domácí péče například po úrazech, autonehodách. Zde zajišťujeme pouze odborné ošetření ve spolupráci s jejich rodiči.
- * Kolik má oddělení domácí péče zaměstnanců?
Na oddělení včetně mne pracuje devět zdravotních sester. Dvě sestřičky docházejí ke klientům v centru Liberce pěšky. Zbývajících sedm dojíždí autem do vzdálenějších částí Liberce, ale i okolních obcí a měst. Na starost máme mezi jiným klienty v Chrastavě, Mníšku, Oldřichově, v Hájích, Machníně, Dlouhých Mostech, Hodkovicích. Od Nového roku zajíždíme i do Hrádku nad Nisou, Chotyně, Zdislavy a Křížan.
- * Mají zdravotní sestry nějakou speciální kvalifikaci?
Podmínkou je pět let praxe, z toho minimálně dva roky na lůžkovém oddělení. Sestřičky mají maturitu a absolvovaný kurz specializační přípravy pro sestru domácí péče. Samozřejmostí je i další sebevzdělávání.
- * Jaké má tato práce nástrahy?
Sestřičky vyjíždějí za každého počasí. Mnohdy není kde parkovat, v zimě bojují s kalamitou. Ježdění po Liberci je vůbec obtížné. Také je náročné vše časově sladit. Všichni by chtěli, aby sestřička přišla nejlépe okolo desáté hodiny, což samozřejmě není možné. Samotnou kapitolou jsou domácí mazlíčci klientů. Když běhá vlčáček po zahradě a sestřička není zrovna milovníkem velkých psích plemen, tak musí čekat za brankou, až pejska někdo odvede.
- * Liberecká nemocnice domácí péči zajišťuje 20 let, za tu dobu sestřičky jistě musely prožít v práci i dramatické momenty.
Ty jsou takřka na denním pořádku. Často sestřička řeší hypoglykemické kóma u diabetiků. Přivolává rychlou záchrannou službu. Jindy pád pacienta, který nedokáže vstát. Pamatuji případ, kdy klient v sobotu večer v bytě upadl a nedokázal vstát. Ležel tam až do pondělí, kdy přišla sestřička. Neměla ale od jeho bytu klíče, tak se domlouvala se sténajícím pánem přes dveře, než přijeli hasiči, záchranka a policie, aby dveře otevřeli.
- * Sestřičky mají klíče od bytu klientů? Je to poměrně citlivá věc.
Když klient nemá rodinu, tak jsem ráda, když dostaneme klíče od bytu. Máme samozřejmě vše potvrzeno písemně, podepisuje se smlouva o předávání klíčů. Pokud máte klienta, ke kterému docházíte třikrát týdně čtyři pět let, tak se vybuduje určitý osobní vztah. Klienti berou sestřičky jako součást rodiny. Na svou sestřičku si zvyknou a někteří dokonce těžce nesou jejich dočasnou výměnu během dovolených. To víte, že někdy může časem vzniknout tzv. ponorka. Je to ale velmi výjimečné. Když je to u některého klienta zapotřebí, tak zajistím výměnu ve prospěch obou stran. Větší problémy jsme s tím neměli, v naprosté většině jsou naši klienti spokojeni.
---
Na denním pořádku jsou převazy akutních a chronických ran, bércových vředů, proleženin
Foto Krajská nemocnice Liberec
Mutace - Právo - severovýchodní Čechy