České Budějovice – V Česku oční chirurgové operují každý rok více než 70 tisíc šedých zákalů. Od 4. října provádí oční klinika Gemini ambulantní operace šedého zákalu i na své klinice v Českých Budějovicích.
"Jen tady u nás v Budějovicích jich uděláme více než deset tisíc. Já sám jich mám za sebou desetitisíce," řekl primář oční kliniky Pavel Stodůlka. Jakkoliv je tento zákrok složitý a vyžaduje mnohaletou praxi, jeho provedení je časově nenáročné. Po vyšetření optometristou a lékařem stráví pacient při samotné operaci na lůžku asi dvacet minut. Případná rizika jsou nízká a Stodůlka je přirovnává k běžnému riziku za volantem. "Když jede řidič opatrně, dává pozor, je riziko nižší než v opačném případě. Stejné je to i tady. Při standardně vykonaném zákroku jsou rizika nízká."
Operace je prováděna takzvaným mikrořezem, tedy řezem velikosti asi dva milimetry. ""Hlavní výhodou operace mikrořezem je rychlost hojení a vysoká výsledná kvalita vidění, protože malý řez a jeho následné hojení nemění přirozené zakřivení oka," vysvětlil Stodůlka.
Lidem, kteří mají potíže se zrakem, může operace pomoci jejich problémů se zbavit. Implantovaná čočka je totiž očím pacienta přizpůsobená a její trvanlivost je doživotní.
Operace šedého zákalu je hrazena pojišťovnou, pacient si připlatí jen za multifokální nebo trifokální čočky, které mohou klasickou čočku nahradit.
---
Šedý zákal
Šedý zákal je onemocnění, při kterém dochází k postupnému zkalení čočky. Průnik světla dopadajícího na sítnici je tak omezen a dochází ke zhoršení zrakových funkcí.
Ve věku nad 75 let je šedým zákalem postiženo až 70 procent obyvatel.