Komunitní pomoc dětem a dospělým na spektru autismu a jejich rodinám. Volně dostupné materiály

Materiály vytvořené ve spolupráci organizací LÍP A SPOLU a OZ HANS, které dlouhodobě podporují rodiny s dětmi na autistickém spektru, přinášejí praktické návody, odborné pohledy a osobní zkušenosti. Témata se zaměřují na podporu neformálních pečovatelů prostřednictvím homesharingu a dobrovolnictví. Tyto volně dostupné zdroje, vytvořené v rámci česko-slovenského projektu „Homesharing a dobrovolnictví jako možnosti celoživotního vzdělávání“, poskytují cenné informace i inspiraci všem, kteří hledají pomoc nebo chtějí pomáhat.

Možnost zůstat a rozvíjet se v přirozeném prostředí rodiny a komunity je základním lidským právem, které mnozí považujeme za samozřejmé. Pro rodiny a jednotlivce, jejichž život ovlivňuje autismus, Aspergerův syndrom, mentální postižení či jiné zdravotní výzvy, to ale samozřejmostí není.

Závěrečná konference projektu s názvem „Překonávání izolace – nová naděje pro rodiny s autismem“, která proběhla 21. října v Brně, představila dva inovativní programy – český homesharing a slovenský dobrovolnický program Děti bez návodu. Tyto programy propojují jednotlivce a rodiny s komunitou, poskytují jim podporu a vytvářejí prostor pro důstojný a nezávislý život.

Na konferenci vystoupili odborníci na práci s lidmi s PAS a jejich rodinami i zástupci organizací zaměřených na pomoc těmto osobám. Odborné přednášky a panelové diskuse doplnili neformální pečovatelé, kteří již homesharing nebo dobrovolnickou pomoc využívají, stejně jako hostitelé a dobrovolníci, kteří podporu poskytují. Záznamy všech přednášek a panelových diskusí jsou volně dostupné na YouTube kanálu LÍP A SPOLU.

Klíčové body konference:

  1. Aktivizace komunity: Řešení nespočívá jen v odbornících, ale v zapojení širší společnosti.
  2. Podpora přímo v rodinách: Minimalizace rizika sociální izolace a posílení rodinné soudržnosti.
  3. Osobní rozvoj: Programy jsou přínosné nejen pro rodiny, ale i pro hostitele a dobrovolníky, kteří získávají nové hodnoty a dovednosti.
  4. Společenská soudržnost: Podpora těchto programů přispívá k odolnosti celé společnosti.

Programy jako homesharing v České republice a slovenský projekt Děti bez návodu přesouvají odpovědnost od institucí k jednotlivcům a komunitám. Vytvářejí prostor, kde rodiny mohou nejen přežívat, ale i plně rozvíjet svůj potenciál.

Semináře a dostupné zdroje

Konference završila sérii šesti seminářů, které účastníkům přiblížily obě metody. Semináře nabídly nejen odborné poznatky, ale i osobní výpovědi pečovatelů, dobrovolníků a zapojených rodičů. Všechny praktické návody, jak se do programů zapojit, jsou volně dostupné na webových stránkách LÍP A SPOLU a OZ HANS.

Investice do budoucnosti

Ignorování komunitních služeb znamená ztrátu potenciálu nejen u dětí se znevýhodněním, ale i u jejich rodičů. Naopak investice do těchto služeb přináší nejen zlepšení kvality života, ale i ekonomické přínosy. Programy homesharing a Děti bez návodu dokazují, že společně dokážeme vytvořit svět, kde rodiny nejsou izolované a mají možnost volby.

 

Záznamy seminářů jsou dostupné https://homesharing.asksummit.online/homesharing.html
Záznamy přednášek a diskusí ze závěrečné konference „Překonávání izolace – nová naděje pro rodiny s autismem“ jsou dostupné https://www.youtube.com/@lipaspolu.

Radka Ondrušková

 

 

 

 

Klíčová slova: