Konopí léčí. Ano, nebo ne?

04.02.2014 16:57

Asi neexistuje diskutovanější rostlina než konopí. Lidé zapomněli, že bylo po tisíce let používané v rozličných odvětvích lidské činnosti včetně léčby. Je na čase prolomit pověry a mýty, které se kolem této prastaré kulturní byliny za posledních 100 let vytvořily.  

pro

Když se mohou konopím léčit lidé v zahraničí, proč to nejde u nás?

JANA ZBYŇKOVÁ

šéfredaktorka časopisu Chuť a styl

S konopím jako léčebným prostředkem jsem se poprvé setkala,
kon když mému tatínkovi před několika lety diagnostikovali Parkinsonovu m chorobu a jeho lékař mu (samozřejmě neoficiálně) doporučil užívat konopí. THC v něm obsažené totiž pomáhá při degenerativních onemocněních nervů, jako je právě jmenovaná Parkinsonova choroba nebo třeba roztroušená skleróza. Užívání konopí takto u nemocných evidentně a prokazatelně zpomaluje projevy choroby a tlumí její již rozvinuté příznaky.
Konopí ostatně figurovalo od pradávna jako významná léčivá bylina v lidovém léčitelství Asie, Afriky i Evropy – konkrétně v Čechách bylo ordinováno na léčení astmatu, kašle, epilepsie, poruch spánku, při bolestech a křečích i kožních onemocněních a nebylo vnímané jako nějaký nelegální prostředek. Dnes se však v Česku lidé léčí konopím nelegálně, koupit se nedá, a tak si je nemocní sami pěstují či pokoutně shánějí a je na ně pohlíženo jako na narkomany. Přitom konopí legálně užívají nemocní se zeleným zákalem, roztroušenou sklerózou, AIDS, artritidou, epilepsií, anorexií a mnoha dalšími nemocemi ve Velké Británii, v některých státech USA či Kanadě a dalších zemích po celém světě.
Takže jsem načetla všechny informace a usoudila, že možná rizika jsou v případě mého tatínka zanedbatelná. Pokoutně jsem sehnala listí a recepty a začala vyrábět tatínkovi sušenky – nejraději má slané, se sýrem a bylinkami, které tlumí typickou chuť a aroma konopí. Sušenky by měly mít zklidňující, nikoli omamný účinek, proto je třeba dávkování vždy upravit podle toho, jaké listí se konkrétně zadaří sehnat. Obyčejně si tatínek ordinuje jednu sušenku večer před spaním, pokud se mu po ní točí hlava nebo má jiné nepříjemné pocity, je potřeba dávku snížit.

proti

Je to droga jako každá jiná, je škodlivá a má negativní účinky.

JAN ČÁDA

výživový poradce a odpůrce legalizace marihuany

M

Marihuana je droga a nesnažme se namluvit lidem, že není škodlivá a nemá negativní účinky a zdravotní rizika. Její nadměrné užívání snižuje schopnost soustředění, má negativní účinky na
ží á í krátkodobou paměť, při delším užívání trvale poškozuje strukturu a funkci mozku a způsobuje ztrátu paměti, rozklad osobnosti, u mužů pak ovlivňuje potenci. Snižuje výkonnost a schopnost poznávat. Kromě toho marihuana uživatele činí pasivními, apatickými a bez zájmu o budoucnost.
Její užívání způsobuje okamžité, dočasné změny v myšlení, vnímání a schopnosti zpracování informací. Poznávací proces, který je nejzřetelněji ovlivněn marihuanou, je krátkodobá paměť. Při laboratorních pokusech se zjistilo, že osoby pod vlivem marihuany si bez problémů dokážou vzpomenout na věci, které se naučily dříve. Činí jim však problém učit se nové poznatky a zapamatovat si je.
Nedávná studie konzumace drog v Česku odhalila, že Češi dominují v užívání marihuany a hašiše, které alespoň jednou vyzkoušelo 42 procent šestnáctiletých, zatímco celoevropský průměr je 17 procent! Užívání marihuany je škodlivé a v žádném případě by se neměla dostat do rukou dětem. Dlouhodobé a pravidelné užívání marihuany před osmnáctým rokem vede k trvalému poškození inteligence, ke zhoršení pozornosti i paměti a k těžkým zdravotním komplikacím. Studie ukazují, že užívání THC může mít vliv i na rozvoj schizofrenie. Marihuana není bezpečnou drogou (pokud lze toto spojení vůbec užít).
Užívání konopí představuje morální, sociální i zdravotní nebezpečí.
Pro skutečně nemocné jsou dostupné bezpečnější a účinnější léky. Obsahují syntetickou verzi THC, což je hlavní účinná látka obsažená v marihuaně, v USA prodávanou například pod názvem Marinol.

Foto:

Klíčová slova: