Poslanci budou v pátek schvalovat v závěrečném čtení novelu, která umožní prodávat v lékárnách konopí k léčebným účelům. Změna říká, že sušené části rostlin či výrobky z nich budou k mání na předpis a platit si je budou pacienti.
"Po nabytí účinnosti tohoto zákona, což bude na jaře příštího roku, bude možné konopí dovážet ze zahraničí. Další rok poté, řekněme na jaře 2014, vznikne agentura, která bude udělovat licenci pro pěstování konopí pro léčebné účely na území České republiky," řekl iDNES.cz Martin Plíšek, náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu.
Původně poslanci zvažovali, že konopí by podnikatelé v Česku mohli pěstovat už půl roku od účinnosti zákona. "To by ale bylo nereálné, protože by se na to nestačil připravit Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten nám uvedl, že potřebuje nejméně rok, proto jsme se dohodli právě na tomto kompromisu," vysvětluje jeden z předkladatelů novely, poslanec za TOP 09 a Starosty Jiří Skalický.
Licence pro pěstování, platné maximálně pět let, bude udělovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jaké podmínky budou muset pěstitelé splňovat, zatím není přesně stanoveno. K zákonu vyjdou ještě prováděcí vyhlášky. Teprve v nich budou upřesněny podrobné podmínky pěstování.
Už nyní novela počítá s tím, že licence bude stát dva tisíce korun. Udělení bude předcházet dvoukolové výběrové řízení. V prvním kole bude muset firma či podnikatel dokázat, že je schopen vypěstovat konopí s požadovaným obsahem účinné látky - THC. V druhém rozhoduje cena a kvalita suroviny. Celkem může trvat výběrové řízení až 90 dnů. Zájem o pěstování bude
Konopí vypěstované v halách následně odkoupí stát. Novela říká, že se tak musí stát nejpozději čtyři měsíce od sklizně.
"Zájem o pěstování v Česku určitě bude," je přesvědčený Michal Jakeš, jenž vlastní velkoobchod se semeny konopí i vším potřebným pro jeho pěstování. Pokud to podmínky licence dovolí, sám by se o ni ucházel. "Podnikám v tomto prostředí řadu let a myslím, že patřím k lidem, kteří se v této problematice vyznají. Dovoz konopí je nesmysl a poslanci měli pěstování v Česku řešit rovnou s přípravou novely," kritizuje podnikatel. České pěstování surovinu zlevní na desetikoruny
Od pěstování konopí v Česku si politici slibují, že české konopí bude v lékárnách levnější než to dovážené. "Vzhledem k výrazně nižší ceně práce v České republice oproti zemím, z nichž lze konopí pro léčbu dovážet, lze s jistotou předpokládat, že domácí pěstitelé dosáhnou u konopí pro léčbu nižší prodejní ceny, než bude cena léčebného konopí z dovozu ze zemí západní Evropy, zemí severní Ameriky či z Izraele, a to při stejné kvalitě," píše se v důvodové zprávě novely.
"Velice mě zarazilo, že pravidla byla nejprve jako by šita na dva pěstitele - Holandsko a Izrael. A díky nákladům na dovoz se rázem lék neskutečně zdražoval. Prvotně se mluvilo o měsíční dávce v hodnotě až 15 tisíc korun, což bylo šokující," popsal poslanec ČSSD a jeden z předkladatelů novely Jiří Koskuba.
V případě českého pěstitelství by výkupní cena sušeného květu mohla být podle Jakeše 50 až 70 korun za gram. Pacienti přitom při léčbě potřebují za měsíc řádově desítky gramů.
Výkupní cenu pro stát ještě ovlivní to, kolik firem a podnikatelů nakonec licenci získá. V návrhu novely zákona o návykových látkách se píše, že v zadávacích podmínkách výběrového řízení může být "omezen minimální nebo maximální počet osob, kterým může být udělena licence". Zpráva pak uvádí, že licenci by mohly získat tři až deset firem.
"Dá se očekávat, že bude udělena více uchazečům. Ale nemohu nyní předjímat, kolik jich bude," míní náměstek ministra zdravotnictví.
"Konkurenční prostředí není od věci, ale samozřejmě je nesmysl, aby licenci mělo třicet subjektů, protože by bylo složitější uhlídat, aby se vypěstovaným konopím nepáchala nějaká špatnost. Můj názor je, že ideální by bylo šest licencovaných pěstitelů," tvrdí Jakeš. Konopí pomáhá při křečích a bolestech
Ať už bude konopí z dovozu či z Česka, pro pacienty bude jedno stejné: k mání bude pouze v lékárnách a pouze na předpis s modrým pruhem. Tedy v kategorii léčiv s omezeným předepisováním. U nich jde výdej přes centrální úložiště elektronických receptů. Z konopí je totiž možné vyrobit drogy, a proto novela nepočítá s tím, že by si lidé mohli léčivo pěstovat doma.
Novela také nepočítá s tím, že by alespoň část léčby hradily zdravotní pojišťovny. Pacient si lék bude muset zaplatit sám. Plíšek už dříve vyjádřil naději, že se o částečné úhradě povedou jednání. Na druhou stranu ve zdravotním pojištění loni zela několikamiliardová díra a v minusu bude systém i letos ( více o potížích s financováním zdravotní péče čtěte zde ).
Konopí lze využít k léčbě či zmírnění dopadů nemocí, jakým jsou roztroušená skleróza, atopický ekzém, Parkinsonova choroba, rakovina, lupénka či AIDS. Kvůli jeho léčivým účinkům podepisovali dokonce pacienti i lékaři petici, ve které žádali o legalizaci léčby konopím ( více o podpisové akci čtěte zde ). Akci nakonec podpořilo více než 11 tisíc lidí.
Loni sice SÚKL zaregistroval v Česku vůbec první lék s výtažky z konopí, je ale pouze na bázi konopí, nejde o konopí jako takové a pro pacienty je drahý. "Jedno balení pro léčbu v délce cca deset dní stojí cca 12,5 tisíce korun. Měsíční náklady by tedy byly cca 38 tisíc korun," píše se v důvodové zprávě k novele.
Poslanci v pátek nejspíš novelu schválí, protože má podporu napříč politickým spektrem. Pokud se tak stane, změnou se bude následně zabývat Senát. Podepsat ji musí i prezident Václav Klaus. Teprve pak novinka začne platit.
URL| http://zpravy.idnes.cz/lecebne-konopi-se-v-cesku-bude-pestovat-v-roce-20...