Krize decimuje handicapované. Bez práce jich je více než pětina

04.02.2014 17:31

Děsivá čísla přinesly páteční statistiky ministerstva práce a sociálních věcí. Bez práce je podle nich 593 683 lidí, což je nejvíce v historii. Mezi nejpostiženější skupiny přitom patří handicapovaní.

Úřad práce totiž eviduje 63 683 osob se zdravotním postižením, což je nejvíce za poslední rok. Příspěvek na mobilitu - který podle ministerstva práce nejlépe pro výpočet podílu nezaměstnaných mezi handicapovanými definuje osoby se zdravotním postižením - přitom pobírá zhruba 300 tisíc lidí. Bez práce je tak téměř 22 procent handicapovaných. 

Ministerstvo na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ upřesnilo, že by se při výpočtu podílu daly použít i jiné statistiky, například počtu držitelů průkazek TP, ZTP a ZTP/P, kterých bylo podle statistické ročenky ministerstva na konci roku 2011 okolo 450 tisíc. Výše uvedenému příspěvku by však při výpočtu dalo přednost.

Podle Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) je přitom handicapovaných bez práce daleko více. "Lidí se zdravotním postižením, kteří jsou evidovaní Českým statistickým úřadem je asi milion. Na úřadech práce z nich ale nejsou vůbec evidovaní statisíce, i když by mohli pracovat," konstatoval předseda NRZP Václav Krása. Pokud totiž člověk pobírá invalidní důchod třetího stupně, tak nemůže být zařazený mezi uchazeče o zaměstnání. "My odhadujeme, že nezaměstnanost mezi osobami se zdravotním postižením je vyšší než 50 procent," dodal.

Možností, jak zvýšit zájem zaměstnavatelů o tyto lidi, přitom zřejmě mnoho není. "Této cílové skupině Úřad práce ČR při zprostředkování zaměstnání věnuje zvýšenou péči, využívá přitom celou řadu nástrojů, jak podpořit jejich uplatnění na trhu práce," konstatovala mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

Jde podle ní zejména o příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který se poskytuje podle zákona o zaměstnanosti. Loni se na tomto příspěvku vyplatilo téměř 3,5 miliardy korun. Stejný zákon také stanovuje povinnost zaměstnavatelů zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši "povinného podílu", který je čtyři procenta z celkového počtu zaměstnanců. Podle zákona o daních z příjmů může zaměstnavatel navíc za každého zdravotně postiženého zaměstnance také uplatnit slevu na dani. "Na podporu lidí se zdravotním postižením se přednostně využívají i nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, tedy chráněná pracovní místa, společensky účelná pracovní místa," dodala Filipová.

URL| http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/podnikani-a-prace/krize-decimuje-hand...

Klíčová slova: