Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor:
Vstoupit do nádražní haly, sejít na nástupiště a počkat na vlak. Naprosto běžná situace, která je ale pro řadu lidí s poškozením zraku nereálná. Právě jim budou k dispozici instruktoři, kteří poznávají běžný život v západočeské metropoli. Ovšem s klapkami na očích.
Dana DANIELKOVÁ, instruktorka:
V té první části se vlastně instruktoři naučili základní techniky v chůzi s bílou holí. Chůzi do schodů, přecházení.
osoba:
Teď si to budete cvičit sama, já budu stát blízko vás.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor:
Problematický bývá hlavně pohyb ve volném prostoru, kde chybí jakékoli orientační body, nebo chůze v davu lidí. Bílá hůl je sice nejspolehlivější pomůckou, mnohdy ale nestačí.
Klára BYDŽOVSKÁ, účastnice kurzu:
Když se jde po neozvučeném přechodu, tak je jakoby hodně těžký se fakt rozhodnout, že teď nic neslyším, teď do tý vozovky jakoby vstoupím.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor:
Orientaci navíc usnadní i speciální vysílačka, která reaguje na systémy semaforů a hromadné dopravy. V celé republice žije asi 1,5 procenta lidí se zrakovým postižením. Většina z nich je slabozraká. Paradoxně ale mají mnohem víc problémů než ti, kteří oslepli úplně.
Petr KARÁSEK, vedoucí střediska Tyfloservis Brno:
Například osloví na zastávce sloupek zastávky a myslí si, že je to člověk. On to nepozná.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor:
Nezisková organizace Tyfloservis vyškolí ročně kolem 20 lidí. Financování celého projektu je ale stále obtížnější. Dosud čerpala společnost peníze z evropských fondů, příští rok už je bude dostávat pouze z krajů. Zdeněk Mlnařík, Česká televize, Plzeň.