Lázeňská péče zakládá své úspěchy na osvědčeném propojení lékařské vědy se silou přírodních zdrojů i na progresivních léčebných a rehabilitačních metodách.
Debatám o blížícím se soumraku českého lázeňství je konec, od 1. října vstupuje v platnost nová vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která zaručuje, že lázeňská péče, plně nebo částečně hrazená z prostředků zdravotního pojištění, zůstává zachována stejně jako možnost hrazený lázeňský pobyt opakovat, i když s určitými omezeními.
Do lázní tedy budeme moci jezdit dál, ovšem podle pozměněných pravidel.
Pacienti ocení především samotný fakt, že se lázně nestanou výlučnou záležitostí pro movitou klientelu z tuzemska a zahraničí. Asi největší změnou oproti dosavadní praxi je zkrácení délky pobytu v lázních. Zatímco dosud se do lázní s plně hrazenou léčbou i pobytem jezdilo na čtyři týdny, nově to jsou tři týdny. Příspěvkový pobyt může trvat také tři týdny, po konzultaci s pacientem ho však lékař může zkrátit jen na 14 dnů. U tzv. komplexní lázeňské péče jsou výlohy za ubytování, stravu a léčení hrazeny pojišťovnou v plném rozsahu, u příspěvkových pobytů uhradí pojišťovna léčbu, pacient pak ubytování a stravu. Nadále platí i to, že plně hrazený pobyt absolvujeme s pracovní neschopenkou, tedy bez nutnosti čerpat dovolenou, zatímco na příspěvkový pobyt si dovolenou vzít musíme. Zástupci lázní dokonce věří, že díky možnosti zkrácení příspěvkového pobytu na 14 dnů přibude zájemců o tento druh léčby – zaplatit ubytování a stravu jen za dva týdny a k tomu čerpat méně dnů dovolené by mělo být dostupnější pro širší okruh pacientů než u tří týdenních pobytů. Pro děti a dorost je lázeňská péče stanovena na 28 dnů.
NÁROK PODLE DIAGNÓZY
O tom, zda konkrétní diagnóza patří do tzv. indikačního seznamu, informuje pacienta praktický nebo ošetřující lékař. Novelizovaný seznam se od stávajícího příliš neliší – najde se v něm většina diagnóz, s nimiž se do lázní jezdilo před přijetím nové vyhlášky. Seznam diagnóz, ale i obecných kontraindikací, tedy případů, kdy lázeňská léčba není možná, si navíc může každý zájemce najít na stránkách profesního sdružení Svazu léčebných lázní – * www.lecebnelazne.cz. Některé nemoci ze seznamu zmizely (vyloučeny byly například edukační pobyty pro diabetiky), některé do něj naopak přibyly, mj.
i proto, že některé lázně získaly oprávnění tato nová onemocnění léčit, a to jak u dospělých, tak u dětí.
Velkým rozdílem oproti dosavadním zvyklostem je omezení každoročně opakovaných pobytů, které jsou plně hrazeny pojišťovnou. U některých chronických nemocí nebude opakované hrazené léčení možné vůbec, u některých diagnóz se počítá s opakováním jednou za dva roky a jednou za dva roky lze rovněž opakovat příspěvkovou lázeňskou péči. Pro vybrané závažné a nevyléčitelné choroby, jako jsou například astma, revmatoidní artritida nebo Bechtěrevova nemoc, nadále platí možnost každoročního opakování hrazené lázeňské léčby. Limity se vypočítávají z pobytů uskutečněných od října 2009.
DO LÁZNÍ I BEZ POJIŠŤOVNY
Každý lékařský návrh na komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou péči podléhá schvalování revizním lékařem příslušné pojišťovny. Pokud pojišťovna návrh neschválí, zbývá nám možnost odjet do lázní ve vlastní režii. Kromě toho, že za ubytování i všechny služby zaplatíme stejně jako třeba za dovolenou, má toto řešení i svá pozitiva. Nepotřebujeme lékařské doporučení, můžeme si sami vybrat, jaké lázně se nám líbí a také termín, který nám nejvíce vyhovuje. Konzultace s praktickým, případně odborným lékařem je i v tomto případě vhodná, zvlášť pokud nás aktuálně trápí nějaké zdravotní problémy. Jestliže dáme přednost léčebnému pobytu, měl by trvat ales poň týden, abychom mohli absolvovat individuální léčebný plán, který nám na míru sestaví lázeňský lékař. Cílem takového pobytu je jak léčba, tak prevence různých onemocnění. Od relaxačních a wellness pobytů, víkendových nebo týdenních, očekáváme hlavně odpočinek, regeneraci a načerpání nových sil. Zájmu o takovéto krátkodobé pobyty se lázně velmi dobře přizpůsobily a nabízejí balíčky služeb a procedur, které lze podstoupit bez zdravotního rizika. Lázně se stávají součástí životního stylu moderní rodiny a aktivního přístupu ke zdraví. Na popularitě získávají i antistresové mana žerské programy, redukční, detoxikační i omlazující kúry. Nabídka lázeňských služeb je natolik pestrá, že si vybere opravdu každý. *
Do lázní budeme moci . jezdit dál, ale podle . pozměněných pravidel. Lázně se stávají součástí. životního stylu a aktivního. přístupu ke zdraví.
FOTO: PROFIMEDIA. CZ
Foto: Výsledky výzkumů a šetření v poslední době neustále varují před nadměrným užíváním léků, které často zbytečně a neodůvodněně zatěžují organismus, vždyť po chemickém léčivu mnoho lidí bohužel sahá i v případě banálních problémů. Součástí návratu k osvědčeným přírodním postupům je mj. i využívání staletími prověřených přírodních léčivých zdrojů. Česká republika disponuje stovkami léčivých pramenů, bohatými nalezišti peloidů (bahno, slatina a rašelina), zdroji přírodních zřídelních plynů a lokalitami s příznivým klimatem, protože i klima je nepostradatelnou součástí lázeňské léčby neboli balneoterapie. Díky jejich propojení s lékařskou vědou vznikla na našem území řada unikátních lázní, jejichž silnou stránkou je jejich neuvěřitelná rozmanitost a rozsah zdravotních problémů, které umí léčit.
Foto: České i moravské lázně většinou velmi pružně reagují na měnící se poptávku a je sympatické, že některé z nich pořádají i akce pro širokou veřejnost. Například Léčebné lázně Bohdaneč, které se specializují na léčbu pohybového aparátu, zorganizovaly koncem září Den pro zdravý pohyb. V prostorách lázní a lázeňského lesoparku probíhaly celý den akce se zdravotní tematikou, mj. přednášky lékařů a poradny balneologických odborníků s ukázkami, jak správně rehabilitovat a cvičit pro každodenní prevenci bolestí zad a kloubů, lekce správného nordic walkingu, nechyběl ale ani zábavný program pro děti, ba dokonce ani módní přehlídka.
FOTO: PR A SVAZ LÉČEBNÝCH LÁZNÍ