Zákon o léčebném konopí budou poslanci schvalovat teprve v září. Už teď však firmy ze dvou států usilují o to, aby mohly přípravky z "marihuany" pro české pacienty dovážet.
PRAHA Otázek je zatím stále ještě víc než odpovědí. Některé věci jsou však jasné už teď. Například jak si pacienti budou moci léky z konopí vyzvedávat. Nebo že každý, kdo bude chtít tyto přípravky užívat, bude muset strpět evidenci v registru uživatelů.
1. Kdo bude smět léčebné konopí legálně užívat?
To se podle náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška stále ještě řeší. "Uvažuje se o tom, že by ho směli předepisovat onkologové, adiktologové, neurologové a možná i některé další skupiny lékařů," říká. To znamená, že by si konopné medikamenty v lékárně mohli kupovat zejména lidé s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, těžce onkologicky nemocní s bolestmi nebo třeba lidé s vysoce bolestivými neurologickými chorobami, jako je například zánět trojklaného nervu.
2. Jak konkrétně se pacienti k léčebnému konopí dostanou? Bude pouze na speciální recept, který smějí předepisovat jen vybraní lékaři. U těchto léků se sledují výdeje. Dřív než lékárník konopí vydá, ověří si v registru, že pacient nepřekročil maximální možnou měsíční dávku. A pozor: konopí bude zřejmě pouze na elektronický recept, právě kvůli snazší kontrole spotřeby.
3. Jak se má zabránit zneužívání?
"Zřizuje se registr výdejů přípravků s omezením, jehož účelem je zajistit omezení výdeje na stanovené množství," píše se v návrhu zákona. V registru budou uloženy údaje o tom, který lékař jaké dávky komu předepisuje, ale i o lékárnících, kteří konopí na speciální recept vydali.
A také tu budou údaje o pacientech: jméno, příjmení, datum narození, číslo pojištěnce. Údaje se budou uchovávat po celou dobu užívání léčebného konopí. Registr samozřejmě nebude veřejně přístupný. 4. Odkud se konopí bude dovážet?
Zájem mají podle informací MF DNES Nizozemci či Izraelci. "Holandsko má s pěstováním bohaté zkušenosti," připouští i ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Pavel Březovský.
Nejméně rok a půl by se mělo konopí dovážet ze zahraničí. Mezitím má lékový úřad stanovit podmínky, za jakých bude vydávat licence na pěstování léčebného konopí v Česku. Kolik licencí bude? "To jsou zatím předčasné otázky. V každém případě by na to mělo být vyhlášeno výběrové řízení," říká Březovský. Podle návrhu "konopné novely" bude hrát hlavní roli cena. První české léčebné konopí by mohlo vyrůst za dva roky. 5. Co bude muset zajistit firma, která bude konopí pěstovat? Především to, že konopí bude stále stejné kvality, tedy že v každé várce bude stejný, a ne kolísavý obsah účinné látky.
Musí také zajistit pěstování v krytých prostorách. A nesmí produkt prodat nikomu jinému než státu, který konopí vykoupí nejpozději do čtyř měsíců po sklizni.
6. Jak byla stanovena předběžná cena za měsíční dávku?
Podle náměstka Martina Plíška si ministerstvo zmapovalo nabídky firem, které se výrobou léčivého konopí zabývají. Čerpalo především ze zkušeností firem v Nizozemsku. Cena za měsíční dávku by neměla překročit 1 200 korun.
7. Kdy budou moci první pacienti pro konopí?
Podle Martina Plíška je slibovaný termín začátku prodeje v lékárnách – začátek příštího roku – mírně ve skluzu. "Takže spíš počítám s tím, že by to mohlo být na jaře," vysvětluje.
8. Bude konopí platit pacient?
Ano. V budoucnu by se však dalo včlenit mezi léčiva částečně hrazená pojišťovnami.
Foto: Pěstovat léčebné konopí budou moci časem i české firmy s licencí.