Léčení úředníky

05.02.2014 8:52

Nemá nohu, ale mrzák není. To se od úředníků dozvěděl Václav Kaňák (72) z Plzně, když na sociálce žádal příspěvek na úpravu auta na ruční ovládání pro invalidy. Nic nedostal a zdůvodnění mu vyrazilo dech. To, že nemá nohu, zdaleka neznamená, že je postižený.  

Loni v červnu se panu Kaňákovi změnil život. Lékaři mu zjistili rakovinu kosti a uřízli mu pravou nohu pod kolenem. Senior se vyléčil a chtěl se vrátit k běžnému životu.  

Šokující sdělení

"Abych se dostal k lékaři, potřebuji auto. Požádal jsem proto o příspěvek na jeho předělání na ruční řízení. Myslel jsem si, že když nemám nohu, nebude to problém," vzpomíná Kaňák. Jenže se mýlil. Po deseti měsících mu úředníci jeho žádost zamítli. Důvod? U Kaňáka nejde o osobu, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového p y ústrojí. "Byl jsem z toho v šoku. Znám paní, která je na tom zdravotně mnohem lépe než já, má jen nemocné kyčle, a příspěvky na invaliditu dostává," říká Kaňák.

To je tedy síla

Ministerstvo práce a sociálních věcí své úředníky v Plzni hájí a vysvětluje, že když máte dřevěnou nohu, tak vám vlastně vůbec nic nechybí. "Ve vztahu k amputaci dolních končetin zákon za těžkou vadu považuje například stav, kdy daná osoba nemůže protézu používat," říká mluvčí ministerstva Hana Jandová. A to pan Kaňák zatím může…

---

Čím trpí
Václav Kaňák
- amputace pravé nohy
- operace kolenních kloubů
- narušená páteř
- artróza pravé kyčle
- artróza ramenních kloubů
- porucha nervu pravé ruky

Foto: Pan Kaňák nemá jednu nohu a bez berlí se neobejde.
Foto: Postižený muž ukazuje papíry, podle kterých není invalida.
Foto Aha! – Zbyněk Schnapka

Klíčová slova: