PRAHA Čtrnáct mužů a žen ve věku od 33 do 50 let, kteří se léčí s roztroušenou sklerózou ve Fakultní nemocnici u Svaté Anny v Brně, spojil strach. Mají obavy, že přijdou o léčbu, která jim pomáhá.
VZP nemocnici oznámila, že udělala chybu, když jim před několika lety nasadila drahé biologické léky. Údajně nebyla splněna přísná kritéria a VZP chce vrátit peníze. Podle nemocnice ale měli všichni tito pacienti na léčbu nárok.
Čtrnáct pacientů se rozhodlo bránit. "Další přibývají," říká Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců, která jim pomáhá. Nejdřív budou jednat s VZP, pak si na ni budou stěžovat kvůli nedostupnosti péče na ministerstvu zdravotnictví. Dostál je připraven jít i k soudu.
Problém se navíc týká dalších desítek lidí, kteří to třeba ještě ani nevědí. VZP zpětně provádí revizi biologické léčby za poslední čtyři roky postupně ve všech patnácti specializovaných centrech.
Od nemocnic tak může žádat stovky milionů.
Nemocnice přemýšlí o dalším společném postupu proti VZP. Co bude s pacienty dál, pokud bude VZP na škrtech trvat? Jak kde. "Budeme muset tyto pacienty vyřadit z léčby. Předtím je pošleme na pojišťovnu, jestli jejich léčbu přece jen neuzná," říká Jaroslava Kunová, ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň. Naproti tomu ředitel nemocnice u svaté Anny Petr Koška odmítá, že by pacientům léčbu přerušili.
VZP situaci mírní tvrzením, že bude posuzovat jednotlivé pacienty. Těm, pro které bude tato léčba jediná možná, úhradu od nynějška schválí.
Nemocnice: VZP chce ušetřit Ředitelům přijde na plošné revizi specializované péče zvláštní, že jde tak do minulosti. A údajně se škrtají i úhrady, které přitom revizní lékaři dříve schválili. "Jednoznačně je cílem jen získání financí," říká například Kunová.
"Doteď pojišťovna šetřila tím, že byly na biologickou léčbu roztroušené sklerózy dlouhé čekací doby. Teď řeší, že už to nejde. Vláda stanovila maximální čekací dobu čtyři týdny," poznamenal Dostál.
VZP tvrdí, že kontrolu spustila proto, že náklady na péči v centrech rostou. "Takové revize vyžadují zaměstnance specializující se na tuto problematiku. K sestavení specializovaných týmů jsme přistoupili až letos," uvádí mluvčí VZP Jiří Rod.
Roztroušenou sklerózou trpí zhruba 19 tisíc pacientů, biologická léčba se hodí možná pro čtvrtinu z nich. Často díky ní pracují, místo aby brali invalidní důchod. "Pro stát je třikrát levnější biologická léčba než neléčený pacient," říká Ingrid Mrňová z Unie Roska. Léky ale stojí statisíce ročně pro jednoho pacienta.
V některých případech VZP vytýká nemocnicím administrativní chyby. Jenže nemocnice opatrně přiznávají, že léčbu daly i pacientům, kteří ji nutně potřebovali, ale oficiální kritéria nesplnili. V takovém případě by se měly obrátit na pojišťovnu, aby léčbu schválila předem.