Lék na COVID-19 hledá celý svět. Pomoci mohou osobní i firemní počítače
Projekt Folding@home využívá výkon běžných počítačů z celého světa k co nejrychlejšímu nalezení léku proti koronaviru. V současné době nabízí celkem devět projektů zaměřených na poznání viru a vývoj účinné látky, která mu znemožní uchytit se na plicní buňce. Do projektu se prostřednictvím internetu zapojují statisíce počítačů z celého světa – výpočetní výkon dávají k dispozici jednotlivci i celé firmy.
Celosvětová síť simuluje neuvěřitelné množství variant vazby proteinu na receptor za účelem optimalizace účinné látky chystaného léku. Projekt není žádnou novinkou, funguje už několik let a doposud se využíval jako pomoc s vývojem léku na Alzheimerovu, Parkinsonovu nebo Huntingtonovu chorobu.
Aplikace, kterou si může každý jednoduše stáhnout do svého počítače, nijak neomezuje práci na počítači a nevyžaduje aktivitu uživatele.
„Vše funguje velmi jednoduše – majitel počítače do něj nainstaluje aplikaci, do které folding@home prostřednictvím internetu posílá data k vyhodnocení. Vše, co musí uživatel udělat, je stáhnout si aplikaci a po ukončení své vlastní práce počítač nevypínat, o zbytek se už počítač postará sám. Díky obrovskému množství zapojených počítačů tak vznikne jeden superpočítač,“ popsal Radek Valla, biomedicínský inženýr z oční kliniky Gemini.
Díky extrémnímu zájmu uživatelů je platforma desetkrát efektivnější než nejvýkonnější superpočítač světa.
„Potřebujeme vaši pomoc!“ – vybízejí autoři platformy majitele počítačů z celého světa.
„Folding@home se připojuje k vědcům z celého světa a snaží se lépe porozumět koronaviru. Data, která nám pomáháte vytvářet, budou rychle šířena v rámci otevřené vědecké spolupráce několika laboratoří po celém světě, což vědcům poskytne nové nástroje, které mohou najít nové poznatky pro vývoj léků na záchranu životů,“ uvádí se na stránkách foldingathome.org.
Do platformy se zapojují jednotlivci i firmy z celého světa. Česko nevyjímaje. Mezi zapojenými je i největší soukromá oční klinika v Česku.
„Kvůli omezenému provozu na našich klinikách využijeme v současnosti nepotřebné počítače na recepcích a ve vyšetřovnách. Celkem do projektu nasadíme 50 počítačů. Tyto počítače budou schopny zpracovat zhruba 100 úloh denně, které dostanou zadány od projektu,“ popsal Radek Valla.
Jednotlivci, majitelé zapojených firem, lékaři, vědci a další specialisté vyzývají k zapojení se do projektu.
„S koronavirem bojuje celý svět, pokud můžeme pomoci poskytnutím našich počítačů a věnováním výpočetního výkonu, je to to nejmenší, co v současné době můžeme dělat. Navíc takto mohou pomoci miliony lidí z Česka i celého světa a podílet se tak na vývoji léku proti zákeřnému viru. Proto bych rád českou veřejnost vyzval k zapojení se do tohoto smysluplného projektu,“ uzavřel světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Aplikaci je možné stáhnut zde: foldingathome.org/start-folding.
Petra Ďurčíková