Lékaři: Páteř vyléčíme, míchu zatím ne

04.02.2014 16:36

Student sportovního managementu Václav už několik let provozuje v rámci freestylu zajímavý sport, vycházející z parkuru. Člověk skáče a také se učí, sport má svoji filozofii a estetickou stránku. "Je to dřina a dřina," říká Václav. Jenže v pátek 5. října měl smůlu, při saltu mu nevyšel odraz, dopadl na hlavu. Ruce sice náraz trochu zmírnily, ale po dopadu cítil, že něco není v pořádku.

"Pacient nedotočil salto, dopadl na hlavu, která byla v obrovském předklonu, poranil si pátý krční obratel, který se posunul a následně skřípnul, poranil míchu. Cílem našeho chirurgického snažení bylo srovnat postavení obratlů. Na to hned navazuje odstranění poraněné meziobratlové ploténky, nahrazuje se kostním štěpem," řekl Právu vedoucí lékař spinální jednotky Fakultní nemocnice Brno Vladimír Mužík.
"Zhruba za čtyři týdny, po odeznění míšního šoku, budeme snad moci říci prognózu do budoucna," dodal Mužík. Mladý pacient má problémy s hybností zvláště dolních končetin.
Obecně jsou poranění páteře a míchy závažným medicínským i společenským problémem. "Zatím dokážeme opravit páteř, ale nikoli míchu," zdůrazňují lékaři.
Podle neurochirurga z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Aleše Hejčla přežívá i v profesionální veřejnosti představa, že při poraněních dochází k fyzickému přerušení míchy, jako by ji přeřízli nožem.
"Není přerušena, ale uvnitř zhmožděna, přeruší se vlákna, mícha přestává fungovat. Na rozdíl od periferních nervů je nelze spontánně opravit, vlákna neumí znovu prorůst," vysvětlil Hejčl. Připustil, že paradoxně před pěti lety byli odborníci optimističtější, ale výzkumy prokázaly nesmírnou náročnost léčby míchy.
Terapii kmenovými buňkami zkoušejí v pražském Motole. Buňky se cíleně dostanou do místa poškození a vytvářejí živiny pro spontánní spojení. Jiné metody zkoušejí v brněnském Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC), jehož novou budovu nedávno slavnostně otevírali.
Doktor Hejčl hovořil o nesmírně složitých výzkumech. Existují už první pozitivní výsledky, u potkanů dokázaly částečně obnovit pohyb končetin, jenže u člověka je tento proces mnohem složitější. "Zatím neexistuje zásadní významný posun," uzavřel Hejčl.
V Česku utrpí úraz páteře a míchy na 300 lidí za rok, většinou při sportu, skocích do vody, při dopravních nehodách a podobně. Dvě třetiny případů jsou velmi vážné. Student Václav má naději na alespoň částečné vyléčení. Podle vedoucího lékaře Mužíka se již nyní u pacienta znovuobnovily některé funkce, které krátce po úrazu nebyly možné.

---

V Česku utrpí úraz páteře a míchy na 300 lidí za rok

Foto: Pacient Václav na spinální jednotce Fakultní nemocnice Brno.
Foto PRÁVO – Jan Trojan

Mutace - Právo - jižní Morava - Vysočina

Klíčová slova: