Havlíčkův Brod – Každý diabetik bez ohledu na své bydliště, příjem, vzdělání i pohyblivost by měl mít snadno dostupné srozumitelné a "podepsané" základní informace o své nemoci.
Z tohoto svého přesvědčení jsem vyšla, když jsem se rozhodla pacientům našeho regionu nabídnout nějakou možnost. Průběh nemoci zvané cukrovka ovlivňují možnosti zdravotnictví jen z poloviny. Stejný podíl na výsledku nese pacient /a jeho rodina /svým každodenním chováním. Většinou to pacienti chápou. Jak si má ale laik v záplavě protichůdných informací ze sobě dosud neznámé oblasti vybrat, co se opravdu musí naučit hned, co je minimum,bez něhož to nepůjde,co naopak může počkat?
A kde nějaké ty úplné základy najít? Nevíšli, co dělat, nedělej nic, říká se. Ale pokud každý den jíte, pohybujete se a užíváte léky, nemůžete "nedělat nic". Vaše jednání může váš problém zlepšit, zhoršit nebo zůstat bez vlivu.
Vysvětlit základní souvislosti
Praktické podobě diabetologie se věnuji minimálně 18 let. Velkou částí práce celého diabetologického týmu v naší nemocnici / takže všech lékařů i sestřiček/ je snaha vysvětlovat naprosto různorodé skupině lidí základní souvislosti určitého životního stylu a zdraví,dále pak způsoby a možnosti působení léků a technicky správnou obsluhu osobních zdravotnických přístrojů. V průběhu let jsme při této práci některé překážky překonávali často,jiné raritně. Pamatuji doby, kdy se informace pacientům šířily útržkovitě a bez systému, pomocí pouhých několika celostátních brožur a jinak hlavně v ordinaci rozhovorem s lékařem na jím vybrané téma, které bylo spíš o akutním zvládnutí konkrétního problému na aktuální úrovni poznání i techniky.
Pamatuji situaci, kdy jsem učila aplikovat inzulin negramotného, v době, kdy se inzulin natahoval do stříkaček a násobilo se čtyřmi. Učila jsem aplikovat inzulin od narození nevidomé, i měřit glykemie.
Zažila jsem situace, kdy v ordinaci bez tlumočníka seděl na "výuce diety" cizinec, který česky neuměl vůbec. Opakovaně jsou k edukaci odesíláni pacienti nedoslýchaví bez sluchátka, slabozrací bez brýlí, pacienti s minimálním zbytkem paměti bez doprovodu rodinného příslušníka, z různých etnik i sociálních skupin včetně osob ve výkonu trestu, vzděláním od nedokončeného základního po kolegy. Ještě se nám nestalo, aby se pacient, který chtěl, kýženou dovednost na dostačující úrovní nenaučil, dříve či později. Naprosto rozhodující je opravdu jen ta vůle a zájem, nic jiného. Dejte se do toho, zvládnete to určitě.. Dobré zdroje mohou pomoci.
Postupně se za dvacet let z nedostatku informací stal zahlcující nadbytek. Aniž chceme, chrlí na nás informace reklamy ve schránkách, periodicích, rozhlase, novinách, televizi, všude jsou nějaká sdělení, o zdraví i specielně o cukrovce. Často velmi autoritativní, "jedině toto nikdy ne takto". Často jsou reklamní úmysly v textu skryté.
Články jsou i bez uvedení autora, jeho kvalifikace a pracoviště, vytržené ze souvislostí. Není problém najít ani doporučení protichůdná. Texty jsou přebírány mezi periodiky navzájem, roky, se stejnými chybami, podepsány redakční zkratkou, nebo vůbec, doprovodné fotografie nedokumentují konkrétní předmět, o němž je v textu hovořeno, ale obecně téma, jsou převzata z nadnárodních agentur. Na internetu totéž. Kvalitní informace, kterých je opravdu hodně, jsou ale rozptýlením mezi tisíc roztříštěných zdrojů pro laika špatně rozeznatelné mezi nekvalitními. Znám to, jsme na tom stejně,pokud hledám něco v oboru,kterým se neživím.. Jak jsme vítali vznik Svazu diabetiků! A teď jsou diabetici organizováni v Diabetické asociaci, Svazu diabetiků, Diasportu, dětském svazu, Svazu postižených civilizačními chorobami a mnoha dalších organizacích, mezi které se tak nutně rozděluje i eventuelní zdroj financí na cokoli i množství lidí ochotných pracovat.
Moc informací není výhoda, ale problém
To množství podle mého už nepředstavuje výhodu, ale problém. Dnes už je tištěných materiálů na různá témata diabetologie dost, některá jsou v nadbytku / rámcové rozpisy diet, péče o nohy/. Některá očividně chybějící jsme si pro naše pacienty dotvořili/ řízení motorových vozidel při cukrovce, cestování do ciziny, alkohol a cukrovka, proč vadí břišní tuk atd./.
Papírová informace o čemkoli ale nevyhovuje každé mu a podle mých zkušeností má mít maximálně rozlohu jedné stranyA4, i to je moc a papíry se nám doma hromadí. Požadavek na dostupnost cenou, vzdáleností, možností osobní ho výběru tématu, času, kdy a jak dlouho se chci učit, frekvence opakování s možností kdykoli zastavit tok sdělení – to podle mého ideálně splňuje forma výukového videa přístupného volně trvale na internetu. S podporou nadřízených jsme se proto rozhodli pro vás v havlíčkobrodské nemocnici takovou nabídku vytvořit. Další výhodou by mohlo být, že při zachování lokality slyšíte sdělení o cukrovce zhruba stejnými slovy a s důrazem na stejnou přednostní důležitost, jako při svých průběžných fyzických kontrolách v ordinaci nebo při vašich pobytech v nemocnici. Tohle je vaše nemocnice, pro vás. I různě podaná stejná fakta mohou zbytečně mást, a to vůbec není myšleno tak, že jedině náš způsob je dobře a jinde to dělají špatně. Znáte autory těchto výukových pomůcek, jejich odbornost, jejich práci, máte s ní letité osobní zkušenosti, víte, jestli vám kdy nějak pomohla. Jste s autory v kontaktu buď pravidelně, nebo jim samozřejmě můžete kdykoli své připomínky a návrhy napsat na mailovou adresu do nemocnice.
Můžete se kdykoli optat na nejasnosti nebo chyby/ano, jsou tam?/, které ve videích najdete. A vycházíme ze znalosti lokálních podmínek, také žijeme na vsích, kde nejezdí metro, nakupujeme v místní samoobsluze nebo hypermarketech v Havlíčkově Brodě, řešíme ve svých rodinách stejné problémy jako vy, také se snažíme hospodařit s časem i penězi.
Cítím jako správnou podporu regionální a lokální, kde jen lze, s ohledem na svět i svou zemi. Nepochybuji, že spolu určitě dokážeme dobře sestavit diabetikův životní styl bez koupelí v Mrtvém moři nebo nebo ovoce z Argentiny, v podmínkách, které máme, s tím, co mámetady u nás v havlíčkobrodském okrese. Videa jsou umístěna na webu nemocnice: www.onhb.cz, zatím i na titulní stránce v aktualitách, trvale budou patřit do sekce interna diabetologie. Na připomínky se těším.
Foto: PRAVIDELNÁ A DIETNÍ STRAVA. To je jedna z hlavních možností, jak se naučit žít s nemocí zvanou cukrovka. Ovšem pacientům někdy chybějí ty správné informace, někdy zase pacient přesně nerozumí, co mu lékař říká. Pomoci může rodina a nyní i speciální video.
Ilustrační foto: Deník/Archiv
O autorovi: diabetolog.