"Můj názor na Karty sociálních systémů je konzistentní. Projekt není dopracovaný, nepřinesl větší komfort a nezajistil kontrolu při výplatě sociálních dávek, jak slibovalo vedení ministerstva práce a sociálních věcí. Více než rok veřejně říkám, že pokud má být podobný systém zaveden, pak pouze jako jeden z možných nástrojů pro výplatu dávek ze sociálního balíku. Každý musí mít možnost volby, jak finanční prostředky přijímat," uvádí svůj komentář k senátnímu návrhu zákona na zrušení Karet sociálních systému poslankyně Lenka Kohoutová.
Pochopitelně pokud tyto dávky používá ke stanoveným účelům. Byla jsem jedním z poslanců, kteří trvali na tom, aby používání sKarty jako platebního prostředku bylo zcela dobrovolné. Tuto dobrovolnost se nakonec podařilo prosadit do dotčených zákonů. Nic na tom nemění snaha MPSV tento fakt ohýbat, vykládat po svém či měnit pomocí nejrůznějších podzákonných předpisů. Osobně jsem navrhla usnesení Výboru pro sociální politiku, které vyzývalo MPSV k zastavení vydávání Karet sociálních systému do vyřešení všech problémů. O problémech, které zavádění sKaret provázejí, jsem opakovaně jednala s koaličními i opozičními poslanci. Na MPSV z mé iniciativy apeloval také Výbor pro sociální politiku. V neposlední řadě jsem se v dané věci sešla i s jednotlivými zástupci úřadů práce, zástupci organizací zastřešujících lidi se zdravotním postižením, seniory či sociálně slabé.
Tudíž si dovolím tvrdit, že o tématu sKaret mám dobrý přehled, a právě proto jsem nemohla svým hlasováním podpořit senátní návrh zákona, jenž omezoval využívání Karet sociálních systémů pouze na lidi, kteří se pohybují v režimu takzvané hmotné nouze. Proč pouze lidé, kteří dostávají dávky v režimu hmotné nouze? Povinně, nepovinně?
Podle tohoto návrhu, který se projednával jako tisk číslo 838, by zdravotně postižení ze zákona nepřišli s sKartou vůbec do styku, protože pojem karta sociálních systémů by zmizel z dotčených paragrafů zákonů o státní sociální podpoře a sociálních službách. Ovšem tento krok by přinesl základní problém, a to mírně řečeno. SKarta totiž neslouží pouze jako prostředek pro výplatu dávek, ale i jako průkaz osoby se zdravotním postižením TP, ZTP a ZTP/P. V tzv. papírové podobě se vydávají pouze do konce roku 2013. Návrh, který byl Senátem předložen, tento problém neřešil. Pokud bychom senátní návrh propustili do dalšího čtení, nebylo by v našich silách tento opravit.
Druhým důvodem, proč jsem pro senátní návrh nehlasovala a navrhla zamítnutí je, že sKartu by používali jen lidé v hmotné nouzi. Což považuji za nepřijatelnou stigmatizaci občanů, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Do této skupiny nespadají pouze lidé tzv. nepřizpůsobiví, to ani zdaleka ne. V této skupině často najdeme i matky samoživitelky či seniory (o tom, že pro seniory je často velmi obtížné naučit se pracovat s technickou novinkou, která by tak zásadně ovlivnila jejich život, se snad nemusím široce rozepisovat).
Ano, je tu i skupina obyvatel, kteří sociální dávky soustavně zneužívají a finanční příspěvek státu končí například v útrobách hracích automatů. SKarta měla tomuto zneužívání zabránit, jenomže nezabrání. Není totiž možné zpětně kontrolovat, jaký typ zboží byl na kartu nakoupen. Bohužel to byl další omyl zástupců ministerstva práce a sociálních věcí, kteří soustavně a zarputile tvrdili opak. Co by tedy senátní návrh přinesl pro lidi v hmotné nouzi? Lidem, kteří dávky zneužívají, v jejich konání nezabrání, zato znepříjemní život lidem, kteří se potýkají s finanční nejistotou, a lidem, kterým například věk či zdravotní stav komplikuje přístup ke státní finanční pomoci.
Toto jsou pro mne natolik závažné důvody, že jsem navrhla zamítnutí a pro senátní návrh ruku nezvedla. Vždy jsem připravena hájit legislativní úpravy, které budou dávat smysl a budou koncepční. Pokud by byl návrh úplný, velmi bych zvažovala, zda jej nepodpořit. Mrzí mne, že podobně komplexní a hlubší pohled nezdobil kritiky mého rozhodnutí. Protože přijetí tohoto návrhu by bylo skutečným problémem především pro osoby se zdravotním postižením.
Teď se opět otevírá diskuze nad Kartami sociálních systémů, a já budu trvat na maximální dobrovolnosti ve využívání tohoto nástroje, který nesmí být stigmatem.
Lenka Kohoutová, poslankyně (ODS) Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR