Lenka Nagyová založila sdružení Iris pro nevidomé

04.02.2014 16:57

Kladno – Šestapadesátiletá Lenka Nagyová z Kladna je dvacet let zcela nevidomá. Zrak ztratila kvůli velmi silné a v rodině dědičné cukrovce. Svůj podíl měl i šedý zákal, který ji byl odoperován a současně implantovány umělé oční čočky.  

,,K tomu došlo v letech 1989 a 1990. Po operaci a implantaci čoček jsem viděla s pomocí jen slabých dioptrických brýlí úplně perfektně. Dokonce jsem mohla jezdit autem," vzpomíná.
Přibližně po dvou letech od operace a implantace se jí však zbortily oční sítnice a téměř naráz zcela oslepla. Vyrovnávání se se ztrátou zraku bylo pro ni samozřejmě velmi těžké, ale prokázala při tom svou maximálně bojovnou povahu.
Vždy se řídila vlastním heslem: ,,Jediné co neumím je se vzdát."
Hned krátce po ztrátě zraku se stala členem kladenské organizace nevidomých. ,,S touto organizací, která se tehdy jmenovala Česká unie nevidomých a slabozrakých, jsem se zúčastnila rekondičního pobytu. Na něm jsem se začala učit chůzi a orientaci s bílou holí," vzpomíná na těžké začátky. Nedlouho poté začala navštěvovat v Praze organizaci Tyfloservis, kde se učila základům Braillova písma.
,,Dojížděla jsem tam ale asi jen dva a půl měsíce a zbytek jsem se doučila jako samouk," uvádí Lenka Nagyová a dodává: ,,Asi půl roku od začátků výuky jsem v něm už dokázala číst."
Ale objevil se další problém. Vzhledem ke své velmi silné cukrovce má sníženou citlivost v prstech, trpí takzvanou diabetickou neuropatií a nedokáže proto v Braillově písmu číst dlouho.
Lenka Nagyová je ale velkou milovnicí literatury, historie i umění. Proto spoléhá především na zvukový typ knih. I díky nim je ve výše uvedených oborech vysoce vzdělaná.
Nedávno vystudovala v Kladenské univerzitě třetího věku základy společenských věd, především psychologii a sociologii. ,,Kromě toho se jako samouk věnuji už přes dva roky studiu latiny," odhaluje své soukromé záliby.
Sama se naučila používat speciální počítač a internet pro nevidomé se zvukovým výstupem.
Navíc je Lenka Nagyová i soutěživým typem. Televizní diváci ji mohli sledovat hned dvakrát při oblíbeném Milionáři, respektive Chcete být milionářem? Tam vyloženě zazářila, ukázala svou až mimořádnou vzdělanost.
Nevidomá Lenka Nagyová se dokáže postarat nejen sama o sebe. Věnovala se usilovně i péči o svou maminku, která trpěla Alzheimerovou chorobou, a to až do její smrti v letošním roce.
Je i veřejně společensky činná. Před šesti lety založila občanské sdružení Iris. Název má nejen podle její první vodicí feny, ale především Iris je také latinsky duhovka v oku i staroegyptská bohyně duhy. Je jeho předsedkyní. Iris pomáhá nevidomým a slabozrakým lidem, a to především starým, kteří byli v minulosti zvyklí hodně číst a v důsledku špatného zraku nebo úplné nevidomosti to nyní nedokáží.
Především díky Lence Nagyové funguje ve Středočeské vědecké knihovně Kladno oddělení zvukové knihy. Nagyová tyto knihy podle přání zrakově postižených čtenářů sama vybírá a nakupuje. Na to jsou samozřejmě potřeba peníze. Ač na nákup zvukových knih částečně přispívají kladenský magistrát i výše zmíněná knihovna, financí není stále dostatek. Proto jsou velmi vítáni případní sponzoři.
Nevidomá Lenka Nagyová se umí se svým zdravotním postižením nejen skvěle vyrovnat, své životní heslo dokáže dokonale uskutečňovat i v praktickém životě. Navíc jako nevidomá není nikomu na obtíž, ale naopak dokáže být velmi prospěšná svému okolí.
,,Při veškeré mé činnosti je pro mne největší podporou, a to především psychickou, můj vodicí pes. Ať to byla už dnes nežijící Iris nebo současná Aša," uzavírá zcela mimořádná bojovnice s nepřízní osudu, Lenka Nagyová.

---

Lenka Nagyová Narozena 20. února 1956. Bydlí v Kladně. Podle svých slov je třicet let šťastně rozvedená. Invalidní důchodkyně III. stupně. Koníčky: literatura, zahrádka, pěší turistika, psaní do časopisů pro nevidomé.

Foto: LENKA NAGYOVA se svou druhou vodicí fenou Ašou.
Foto: Luboš Hora

Klíčová slova: