moderátor:
Krajská nemocnice v Liberci se během tří měsíců dokázala zbavit dluhů. Povedlo se to díky úsporám při nákupu materiálů a také léků. A se zdravotními pojišťovnami se novému vedení navíc podařilo vyjednat více peněz za některé lékařské výkony. No, a tak se budou moci koupit nové přístroje a odrazí se to taky na platech zaměstnanců.
Eva MALÁ, redaktorka:
Liberecká nemocnice má za sebou pohnutou minulost. Během několika let se ve vedení vystřídali čtyři ředitelé. Po odchodu týmu Luďka Nečesaného v roce 2010 se nemocnice postupně dostávala do ztráty. S jeho letošním příchodem se nemocnici podařilo během několika měsíců stabilizovat. Na konci roku se počítá i se ziskem. To by mohli ocenit především zaměstnanci, kteří úspěšné hospodaření pocítí na odměnách. Podle Jakuba Kopeckého z traumatologie si nějaké to přilepšení zaměstnanci zaslouží. Šetřili, kde se dalo, a tvrdě pracovali.
Jakub KOPECKÝ, traumatologie:
Jako zaměstnanec to vnímám samozřejmě pozitivně. My jsme tady vlastně ty 3 roky dřeli stejně tvrdě, jako dřeme teďka, a nějaký, nějaký takový ten bonbónek za tu práci tak vždycky ten zaměstnanec přivítá.
Eva MALÁ, redaktorka:
Také sestra z rehabilitačního oddělení se na peníze, které by mohla dostat navíc, těší.
sestra z rehabilitačního oddělení:
To vedení se střídalo hodně, ale byli jsme rádi, že bude pan ředitel nový Nečesaný, protože jsme věděli, že nám pomůže v tý nemocnici a měli jsme obavy, ale myslím si, že je to teďko dobře našlápnutý a že to bude dobrý, no.
Eva MALÁ, redaktorka:
Primář oddělení ARO Dušan Morman a jeho celé oddělení například ušetřilo na antibioticích. Originály zaměnili za levnější varianty, takzvaná generika. Některé léky vyřadili úplně.
Dušan MORMAN, primář oddělení ARO:
Penicilín vyrábí firma originál. Pak se najde jiná firma, která ho vyrobí taky a dává ho na trh, dává ho levněji, a to je to generikum. Ale tam jsme limitováni v tom, že dneska už se celkem ví, že některá generika nefungují tak jako originály.
Eva MALÁ, redaktorka:
Marie Fryaufová z centrálního operačního sálu zase ušetřila na zdravotnických materiálech.
Marie FRYAUFOVÁ, centrální operační sál:
Úspora byla v lécích, ve spotřebním materiálu. Byl i omezený provoz, méně pacientů, takže to taky znamenalo menší spotřební obvazový materiál.
Eva MALÁ, redaktorka:
Menší provoz v nemocnici je každoročně v prosinci během vánočních svátků, dodává. Běžných pacientů se úsporná opatření podle vedení nemocnice nedotkla. Všechny ušetřené peníze se zaměstnancům vrátí ve formě odměn, slibuje generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.
Luděk NEČESANÝ, generální ředitel liberecké nemocnice:
My máme s našimi zaměstnanci, jim patří obrovské poděkování za tu ochotu přijímat takto restriktivní opatření. Máme dohodu, že veškerý zisk z hospodářského výsledku, který letos získáme, tak do koruny dostanou ve formě odměny. Takže myslím, že ta snaha je obrovská. Já osobně jsem přesvědčen, že na konci letošní rok skončíme s nějakými 5, 10 miliony v plusu.
Eva MALÁ, redaktorka:
Kladné hospodaření umožní nemocnici také modernizovat nebo nakupovat nové přístroje. Za 6 milionů korun se podařilo zprovoznit opakovaně nefunkční CT. Už v polovině příštího roku se budou onkologičtí pacienti léčit pomocí nejmodernějšího lineárního urychlovače za 150 milionů korun. Eva Malá, Liberec.