Lidé si vyzkoušeli, jaké to je žít se zrakovým postižením

04.02.2014 17:31

CHEB Nevidomý Emil Miklóš a jeho fenka Coffe jsou dobře sehraný tým. Miklóš je příkladem, že ztráta zraku nemusí nutně znamenat izolaci. Pracovník chebského Tyflocentra žije aktivně a pomáhá dalším zrakově postiženým.  

"Coffe mám už přes 11 let. Vlastně už je přestárlá, kvůli stresu je životnost slepeckých psů deset až dvanáct let," prozradil Miklóš. Coffe zvládá přes tři desítky různých povelů. Dokáže upozornit na schody, najít dveře, zastavit u obrubníku, přinést klíče a dokonce upozornit na překážku ve výši hlavy svého pána. Cvičitel, který vodícího psa připravuje, se podle Miklóše musí setkat s budoucím majitelem aby zjistil, jaké má vlastnosti nebo záliby. "Záleží i na tom, jestli raději chodí na procházky, nebo dává přednost společnosti," podotkl. 
Jak může moderní technika ulehčit nevidomým a slabozrakým život, ukázala na včerejším Dni otevřených dveří Miklóšova spolupracovnice Martina Belasová.
"Lidé si mohou prohlédnout společenské hry uzpůsobené pro slepé, například šachy, člověče, nezlob se, domino nebo karty," řekla Belasová.
Co je ale pro zrakově postižené daleko důležitější, jsou nejrůznější pomůcky. Od jednoduchých šablon umožňujících rozlišit různé bankovky až kuchyňské váhy, mobilní telefony, kalkulačky nebo měřiče krevní tlaku s hlasovým výstupem. Pro ty, kteří ovládají Braillovo písmo, slouží i speciální kleště, které vytisknou znakový text na samolepicí pásku. "Mohou si tak označit třeba koření. Výhodou je, že pomůcku můžou ovládat i vidoucí. Ještě nedávno si nevidomí podobně označovali i krabičky s léky. "Dnes už to naštěstí není potřeba, krabičky s medikamenty jsou už Braillovým písmem označené," poznamenal Emil Miklóš.
Pomocí sady speciálních brýlí si návštěvníci Tyflocentra mohli vyzkoušet, jak vidí své okolí lidé s nejrůznějšími vadami zraku. Třeba se zúženým zorným polem, sníženou ostrostí nebo s poruchou periferního vidění.
Chebské Tyflocentrum je oporou pro více než dvě desítky nevidomých a slabozrakých z města a okolí. Pomáhá jim překonat bariéry, seznámit se s pomůckami a překonat osamělost. "Nabízíme i průvodcovské služby, předčítání, vyhledávání informací či pomoc při studiu," vysvětlila Belasová.

Foto: Sehraný tým Nevidomí Emil Miklóš nedá na svou speciálně vycvičenou fenku Coffe dopustit.
Foto: Martin Stolař, MAFRA

Mutace - Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Klíčová slova: