Lékař Jiří Mareš z plzeňského klubu připomíná, že místní Lioni za dvacet let podpořili zrakově postižené lidi už stovkami tisíc korun.
PLZEŇ Dvacet let existence slaví v letošním roce plzeňský Lions Club. Už v pátek odstartuje v mázhausu radnice výstava představující dosavadní práci klubu.
Jiří Mareš, který byl v posledním roce prezidentem klubu, ví, že podstata lionského hnutí není v Česku lidem tolik známá jako jinde ve světě. "Vznikají tak představy, že se jedná o elitářský klub," připouští Jiří Mareš. "Rád bych ale naopak zdůraznil, že máme otevřené členství a jeho jedinou podmínkou je, že nového kolegu musí přivést člen stávající," říká.
Cílem Lions Clubu je pomoc potřebným, především lidem s poruchami zraku.
- O aktivitách lionských klubů se u nás zatím poměrně málo ví. Kdy jste se s myšlenkou tohoto klubu setkal poprvé vy?
Členem jsem od roku 2008. S myšlenkou jsem se poprvé seznámil díky svému kolegovi, který byl již v té době členem. Oslovil mě, jestli bych nechtěl do klubu vstoupit. Zjistil jsem si, o co vlastně jde a myšlenka hnutí se mi zalíbila. Zhruba po půlročním docházení na schůzky jsem byl přijat. Děje se tak u každého zájemce. Půl roku dochází do klubu, a pokud se mu jeho činnost líbí - a ostatní členové nemají k jeho osobě výhrady, bývá přijat. Plzeňský Lions Club má v současnosti 26 členů.
- Jaké aktivity chystá plzeňský klub na oslavu svých dvacátých narozenin?
Výročí slaví celý distrikt 122, který zahrnuje území České a Slovenské republiky. Naše největší oslavy budou 7. až 9. září. V pátek 7. září plánujeme setkání spřízněných klubů včetně dámského klubu LC Plzeň Bohemia. V sobotu bude oslava založení klubu na zámku Rochlov nedaleko Nýřan. Celodenní slavnost začne jízdou vlakem, který vypravíme speciálně pro členy klubu a hosty. V neděli 9. září od 16 hodin pořádáme benefiční koncert v plzeňské synagoze. Srdečně tam zveme všechny zájemce. Zahraje filharmonie z Aue. Akce totiž proběhne pod záštitou našeho spřáteleného klubu LC Aue - Schwarzenberg.
- Od pátku až do poloviny září bude v mázhausu plzeňské radnice výstava seznamující s činností vašeho klubu za posledních dvacet let. Na co konkrétně se mohou návštěvníci těšit?
K vidění budou fotografie z dobročinných akcí, jejichž výtěžek putoval na podporu slabozrakých a nevidomých. Fotografie doplní texty se stručnou historií Lions Clubu -jak světového hnutí, tak českých a slovenských klubů.
- Lions Club Plzeň-City finančně podporuje organizaci Tyfloservis v Plzni. O jakou spolupráci jde?
Obecně platí, že lionské hnutí podporuje všechny potřebné ve světě, obzvláště se pak zaměřuje na nevidomé a slabozraké. Organizace, která o tyto občany pečuje v Čechách, se nazývá Tyfloservis. Jeho prostřednictvím finančně podporujeme tyto lidi. Podílíme se na zajišťování pomůcek pro nevidomé, výcviku pomocných psů a opatřování dalších věci, které handicapovaným pomáhají v běžném životě. Rád bych připomněl, že od počátku naší existence jsme předali Tyfloservisu již 1 364 000 korun.
- Jak klub získává peníze určené na dobročinné účely?
Finance získáváme ze tří stěžejních akcí. První je každoroční reprezentační ples v Měšťanské besedě. Veškerý výtěžek ze vstupenek a z tomboly putuje právě na konto Tyfloservisu. Další aktivitou je letní prodej vína u Branky, který se letos stal součástí Živé ulice. Do třetice je to prodej svařeného vína, takzvaný vánoční svařák. Navíc stále sháníme sponzory, kterých je ale pořád málo. Mnoho sponzorů se tradičně zaměřuje na sport, proto na charitu moc peněz nezbývá. Je však nutné upozornit, že nejsme typická charitativní společnost, nepořádáme nějaké sbírky, nesbíráme žádné dary. Jsme společnost lidí, kteří se spolu rádi setkávají, protože si rozumí. Pořádáme společenské akce, které se pojí s dobročinností.
- Jaké jsou další plánované akce klubu?
Začali jsme připravovat poměrně zajímavý projekt. Dámy z LC Plzeň Bohemia nás oslovily s myšlenkou společné kulturní akce, která by se měla uskutečnit v květnu příštího roku a stát se tradicí. Společně bychom tak zorganizovali projekt podobný Živé ulici. Na tři dny bychom měli pronajaté místo u Branky včetně pódia, kde by byla živá hudební produkce. Plánujeme oslovit hudebníky, kteří by hráli v rámci benefice, s tím, že se bude zároveň prodávat víno, káva a zákusky. Následný výtěžek by šel opět ve prospěch potřebných. Tedy žádné vstupné, jen benefice.
- Jaký projekt se Lions Clubu Plzeň–City mimořádně povedl?
Výborně se nám rozjelo dnes už tradiční hudební matiné, které každoročně pořádáme v Domě hudby. Pro klienty Tyfloservisu tam vystupují operní umělci. Akce je mimořádně povedená hlavně z toho důvodu, že se jí každý rok účastní stále více a více nevidomých lidí.
- Jednou z hlavních myšlenek lionismu je "Stavění mostů mezi národy". Jak funguje spolupráce plzeňského Lions Clubu s dalšími členy mezinárodního lionského společenství? S kým se spolupráce ukázala jako nejpřínosnější?
Funguje takzvaná jumelage, což je spolupráce a setkávání mezi kluby jiných států. My ji máme především s německými příhraničními kluby LC Aue - Schwarzenberg, LC Schwandorf a s belgickým klubem LC La Fontaine. Spolupráce má podobu společenských setkávání na charitativních akcích.
- Zaznamenáváte po dvaceti letech působení v Plzni nějaký posun dopředu?
Úspěšnost klubu je rok od roku větší a větší. Akce, které pořádáme, navštěvuje stále více lidí, více nám důvěřují, a to nás velice těší. Všechny naše úspěchy závisí pouze na osobní obětavosti všech členů, kteří bez nároku na honorář věnují svůj volný čas klubovým aktivitám.
---
PROFIL
MUDr. Jiří Mareš (46) * Členem Lions Clubu Plzeň–City je pět let. Poslední rok byl zvolen prezidentem klubu. * V roce 1993 ukončil studium na Lékařské fakultě UK v Plzni. V současnosti provozuje v Plzni soukromou praxi v oboru gynekologie. * S manželkou Martinou vychovává dva syny.
Foto:
Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj