20.05.2012 16:32
K dispozici je elektronická i tištěná verze.
Od jara minulého roku pracuje několik neziskových organizací z Litoměřic na mapě bezbariérovosti města. Po několika mapováních a díky skvělé spolupráci všech zúčastněných je na jaře roku 2012 na světě nejen elektronická verze, která se bude rozšiřovat, ale také tištěná verze mapy, která může sloužit již v nadcházející sezóně turistům s omezenou hybností, kteří zavítají do Litoměřic.
Mapa bezbariérových tras je od května v tištěné podobě k dispozici turistům i občanům Litoměřic. Najdete v ní jednoduchým způsobem v barvách semaforu vyznačené trasy, kam může vozíčkář samostatně, s pomocí nebo je pro něj trasa obtížně přístupná. Mapa pomůže imobilním občanům zorientovat se, kam se můžou zajít občerstvit, kam za kulturou, či za vyžitím se. „Je mnoho míst, kam se vozíčkáři nedostanou vůbec, nebo jen s obtížemi, proto kromě popisů institucí, je zmapovaná i historická trasa centra,“ říká paní Klabanová z Klubu Plamínek.
Většina historických památek města (mimo nově zrekonstruovaného Hradu) je lidem s omezenou hybností nepřístupná. Na mapě ale najdou výřez, v němž jsou vyznačeny historické památky města, vytyčenou trasu kolem nich je možné zvládnout s pomocí. Jelikož celé historické centrum města je poseté dlažbou z kostek, či kočičími hlavami, s vozíkem se sice dost nadrncáte, ale věřte, že procházka královským městem za to stojí.
Mapa již od podzimu existuje v elektronické podobě na stránkách města. Připravuje se i podrobný popis tras celého města a fotodokumentace, která bude přístupná veřejnosti.
Na mapě a její přípravě se podílelo místní středisko Diakonie, Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí Klubu Plamínek, významně vypomohli studenti a žáci Základní školy Lingua Universal a 1. Kladenské školy, společně s některými zdravotně postiženými občany. Na grafickém zpracování a elektronické verzi mapy spolupracovala paní Slabochová z MěÚ Litoměřice. Na tisku mapy a jejím financování se také významně podílelo Centrum cestovního ruchu a finančně přispělo i Zdravé město Litoměřice. Mapa vznikla na základě šetření ke 3. komunitnímu plánu sociálních s prorodinných služeb města Litoměřice a byla z toho také částečně financována.
Mimo předání informací o přístupnosti města je smyslem mapy také poukázat na stavební nedostatky, omezující samostatný pohyb lidí na vozíku, kočárků apod. Dle těchto informací se pak bude řídit směr úprav chodníků a nájezdů.
Mapa je zdarma, zájemci si ji můžou vyzvednout v Informačním centru u Radnice, kde je možné také sdělit připomínky k mapě. Připomínky je možné psát také na email info@litomerice-info.cz.
Mapa je dostupná také na www.litomerice.cz/bezbarier
Jana Matoušková
Klíčová slova: