Proti domkům pro ženy s mentálním postižením se postavily obce na Českolipsku. Liberecký kraj chce ženy rozstěhovat ze dvou velkých ústavů na několik míst. Narazil ale na odpor starostů.
ČESKOLIPSKO Liberecký kraj chce mentálně postižené ženy přestěhovat ze dvou izolovaných ústavů do deseti menších domů v šesti obcích. Polovina z těchto obcí s tím ale nesouhlasí a kraji řekla ne.
Proti jsou Stráž pod Ralskem, Okna a Zákupy. Jejich vedení však odmítá, že by jim mentálně postižené ženy vadily.
Petice, pozemky a jiné
"My jsme sepsali a zveřejnili petici, kterou podepsalo víc než 500 našich lidí. Nesouhlasí, aby bylo uprostřed našeho města ubytovaných 24 klientek. Je to příliš mnoho na necelé tři tisíce obyvatel. Tolik mentálně postižených žen by se zde nezačlenilo, existují totiž studie, že v městech naší velikosti by se jich mohlo integrovat maximálně šest," říká Radek Lípa, starosta Zákup, kde mělo být postaveno několik domů pro tyto ženy.
Na základě petice zastupitelé odmítli Libereckému kraji pozemky prodat. Mentálně postižené ženy se do Zákup stěhovat nebudou. Jiné důvody má obec Okna. Její starosta Stanislav Havlín tvrdí, že největší problém je, že vesnice už nemá žádné volné pozemky: "Máme tři stovky obyvatel a deset stavebních parcel, které se snažíme od roku 2005 prodat. Nedávno se nám jich podařilo prodat šest, dva jsou zamluvené, o posledních dvou se jedná. To je důvod, proč jsme návrh kraje zamítli. Tím dalším je, že jsem se byl v tom ústavu osobně podívat a neumím si představit, že by se nám po návsi mentálně postižené ženy pohybovaly. Nemohlo by to fungovat."
Z jiných důvodů to odmítlo vedení města Stráž pod Ralskem. Zastupitelé o tom sice nehlasovali, ale z bouřlivé debaty jasně vyplynulo, že si domy s mentálně postiženými nepřejí. "Drtivá většina byla proti. Sami máme velké množství sociálních problémů a kdyby u nás podobné zařízení bylo, tak bychom měli v tomto směru jen další komplikace," míní starostka Stráže pod Ralskem Věra Reslová.
O co v projektu jde
Liberecký kraj projekt připravoval dva roky. Za 150 milionů korun počítá s výstavbou deseti domů, do nichž by se přestěhovalo 80 žen z Domova pro osoby se zdravotním postižením v Mařenicích a z Domova Sluneční dvůr. V nich by měly žít pod dohledem asistentů. Úroveň péče by měla být odstupňovaná podle toho, jak jsou ženy samostatné. Projekt podle krajského radního Pavla Petráčka pomůže ženám zpět do společnosti a zároveň vytvoří nová pracovní místa.
Politikum v Novém Boru
V Novém Boru vznikla petice proti stavbě domků pro postižené ženy, jejímž autorem je místní občan Pavel Danys. Ten tvrdí, že petice není namířena proti mentálně postiženým, ale proti tomu, kde by měly domy stát. Jeho petici zatím podepsalo dvě stě lidí.
"Každý, kdo proti integraci těchto žen do společnosti vystupuje, by se měl jít podívat do zařízení, kde bydlí. Jedna z nejzrůdnějších věcí za komunistů byla, jakým způsobem byli tito lidé odsouváni tam, kde na ně nebylo vidět. Proto je třeba je zahrnout do normálního života a napravit chyby minulosti. A pan Danys? Ten vystupuje proti všemu a není to poprvé, co poškozuje jméno Nového Boru," dodává starosta města Jaromír Dvořák.
Foto: Nový domov Takto mají vypadat domky pro ženy s mentálním postižením. Obce v kraji je ale na svém území většinou nechtějí.
Mutace - Mladá fronta DNES - liberecký kraj