Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Mozková mrtvice postihuje v Česku ročně asi 30 tisíc lidí. Novou metodu, jak vrátit pacienty, kterým takto ochrnula část těla, mezi zdravé, používají jako jediní v Evropě v klimkovických lázních. Jako první terapii vyvinutou americkými vědci absolvoval 53letý Josef Benč z Bruntálska.
Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Ještě před rokem pan Benč jen ležel a byl úplně odkázaný na pomoc druhých. Dneska už bez problémů ujde i několik kilometrů.
Jana BENČOVÁ, manželka:
Manžel nebyl schopen kolem sebe nic, protože šel ..., nemohl jít na záchod.
Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Josefa Benče postihla mozková příhoda loni v srpnu a když v lednu nastoupil do Klimkovic na třítýdenní terapii, dokázal používat jen levačku, pravou ochrnutou stranu neovládal. Pod vstupní protokol přidal namísto podpisu křížek. Teď už své jméno napíše bez problémů.
Jana BENČOVÁ, manželka:
On dělá normálně úplně běžné, jo, běžné, běžné ... to, co ten ..., jak dělal předtím.
Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Terapie, která nutí nemocného člověka používat jen postiženou část těla, vznikla na univerzitě v americké Alabamě. Klimkovičtí terapeuti jsou v Evropě zatím jediní, kteří s ní pracují.
Jarmila ZIPSEROVÁ, ředitelka léčebného úseku, Sanatoria Klimkovice:
My určitou terapií dokážeme přepsat tu mapu toho mozku, my dokážeme de facto vytvořit jiné centrum pro ten pohyb.
Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Josef Benč ale musel po třítýdenním pobytu v lázních celého půlroku doma každý den pečlivě provádět předepsané cviky a teď už má vážnější problémy jen s řečí.
Josef BENČ, :
Pouze mě štve, že neumím ...
Jana BENČOVÁ, manželka:
Nemluvení tě zlobí, nemluvení tě zlobí, že neumíš říct, jak ...
Josef BENČ, :
No! Ale já tomu rozumím.
Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Metodu, která už v Klimkovicích pomohla od začátku roku padesátce pacientů, ale zatím nehradí zdravotní pojišťovny. Několik desítek tisíc korun tak musí hradit pacienti. Iva Piskalová, Česká televize.